Niški naučnici objavili kapitalnu monografiju o Vlasinskoj mikroregiji

U izdanju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu objavljena je monografija od nacionalnog značaja „Turistički i elektroenergetski potencijali Vlasinske mikroregije“. Reč je o kapitalnom delu tri naučnika sa pomenutog fakulteta: Tomislav M. Pavlović, redovni profesor penziji, Ivana S. Radonjić Mitić, naučni saradnik, i Anđelina V. Marić Stanković, istraživač-pripravnik.

Monografija govori o značaju turističkih i elektroenergetskih potencijala Vlasinske mikroregije u Srbiji. Po svom sadržaju, ona predstavlja uspešan spoj nauke o turizmu i fizike iz oblasti obnovljivih izvora energije.

Pisana je jasno, koncizno i sa stilom koji pokazuje da su autori u svom radu stekli iskustvo u materiji koju izlažu.

Mi smo razgovarali sa Anđelinom Marić Stanković, koja posebnu zahvalnost duguje svojim starijim kolegama, akademiku Tomislavu Pavloviću i naučnom saradniku Ivani Radonjić Mitić.

Naša sagovornica nam je govorila o strukturi prvog i drugog dela monografije.

Prvi deo monografije „Turistički potencijali Vlasinske mikroregije“ sastoji se iz tri poglavlja.

„U prvom poglavlju „Opšte karakteristike Vlasinske mikroregije“ date su informacije o geografskim odlikama. U daljem je pažnja posvećena putopisima i predanjima, istorijskom razvoju, rudarstvu, zanatstvu i demografskim karakteristikama ove mikroregije. U drugom poglavlju fokus je na zakonskoj regulativi, a u trećem poglavlju date su informacije o turističkom i funkcionalnom položaju tog područja. Zatim je pažnja posvećena zdravstvenom i manifestacionom turizmu u Surdulici i Vlasotincu i date su perspektive razvoja turizma“, objasnila je Marić Stanković.

Drugi deo monografije „Elektroenergetski potencijali Vlasinske mikroregije“ sastoji se iz četiri

poglavlja.

„U prvom poglavlju „Hidroenergetika u Vlasinskoj mikroregiji“ date su informacije o razvoju velikih i malih hidroelektrana i radu malih hidroelektrana u zaštićenim zonama, s posebnim osvrtom na njihov uticaj na životnu sredinu. U drugom poglavlju date su informacije o sunčevom zračenju u Srbiji, o globalnom, difuznom i direktnom sunčevom zračenju, kao i srednjoj mesečnoj temperaturi u Surdulici, Vlasotincu i Crnoj Travi. U trećem poglavlju govori se o energiji vetra, a u četvrtom o elektroenergetskim kapacitetima“, primećuje naša sagovornica.

Na kraju treba reći da monografija može koristiti studentima turizmologije, fizike, tehnike, ekonomije i zaštite životne sredine na osnovnim, master i doktorskim studijama i stručnjacima u privredi i van nje u rešavanju problema iz oblasti turizma i elektroenergetike.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare