NIŠ – Zbog navodno visoke otkupne cene mleka a slabe prodaje gotovih proizvoda mlekare na jugu Srbije sve se više okreću alternativim nabavkama sirovina, odnosno uvoze mleko u prahu i palmino ulje iz Bugarske od koga prave mlečne proizvode, najviše feta sir.
Takvi „biljni sirevi“ prodaju se od 100 do 120 dinara po kilogramu i ozbiljno ugrožavaju one mlekare koje još uvek sir prave od mleka. Veterinarska inspekcija proverava samo mikrobiološku ispravnost proizvoda jer u Srbiji nema laboratorije koje bi mogle da proveravaju sastav sireva.
U situaciji kada drastično opada stočni fond apsurd je da se na jugu Srbije pojavio višak sirovina. Najviše su pogođeni stočari u planinskim predelima do kojih otkupljivači teško i nerado dolaze. Opština Dimitrovgrad iz svog budžeta subvencioniše dodatno svaki litar sa po tri dinara ali intersovanja je sve manje.
„Stočari u nekoliko sela u potezu Burena našli su se u velikom problemu jer niko ne dolazi po mleko. Oni koji mogu prave sir i kačkavalj ali nam je teško da dođemo do tržišta, kaže stočar Stojan Aleksov iz Željuše.
Uzrok zašto mlekare izbegavaju domaću sirovinu može biti navodno visoka cena, u proseku mleko se otkupljuje od 30 do 35 dinara, ali i činjenici da je isplatljivije nabaviti mleko u prahu i palmino ulje iz Bugarske.
„Međusobno znamo ko pravi takav sir. Postoji čitava mlekara u Vladičinom Hanu koja pravi isključivo taj biljni sir. Naš narod vidi cenu, 120 dinara po kilogramu i njega ne zanima što jede plastiku umesto sira. Za kilogram sira potrebno je pet litara mleka tako da je matematika jasna, kaže jedan vlasnik jedne manje mlekare i tvrdi da su „na kolenima“ i da opstaju uz pomoć kredita – Ili će se smanjiti otkupna cena ili sprečiti uvoz ovakvih sirovina.
Komercijalni direktor Niške mlekare Ivan Nikolić kaže da se nakongašenja 19 mlekara u Vojvodini može očekivati da na tržištu Srbije opstanu samo dve , tri velike mlekare.
„Dnevno preradimo 100 tona mleka što je u odnosu na 2007.godinu kada je Niška mlekara prerađivala 25 tona veliki napredak. Imamo i rast prodaje ali je činjenica da su „biljni sirevi“ popularni kod stanovništva baš u ovom delu Srbije jer je u pitanju slaba ekonomska moć. Kako će se to odraziti na stočarstvo i melkarsku industriju nije teško predvideti, kaže Nikolić.
Jeftini „sirevi” koji imitiraju kravlje sireve od sastojaka imaju svega osim mleka. Prodavci retko ističu da je reč o mešavini mlečnih proteina i biljnih ulja nepoznatog porekla.
U Bugarskoj je početkom ove godine otkrivena afera sa masovnom proizvodnjom i distribucijom sira od palminog ulja.
(Kraj)VEČERNJE NOVOSTI
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!