LESKOVAC – Srpski vlastelin sa juga Srbije Nikola Skobaljić bio je prvi Srbin koga su Turci natakli na kolac, posle višednevne opsade njegovog utvrđenja, Skobaljić grada, čiji se ostaci zidana još naziru iznad varošice Vučje. Od tada ovaj srednjovekovni junak i vitez živi paralelno u istoriji i legendi.
Turci su govorili da otkad pamte nisu slušali o takvoj bici, da se tako malo ljudi borilo protiv tako velike sile i isticali da bi car bio do nogu potučen da su se Srbi „svi zajedno sastali“. Ovako su jedni poraženi, drugi su potučeni, a ostali su se razbežali, a samo je gospodin Nikola Skobaljić sa svojim stricem, kao strašilo za druge, nabijen na kolac.
Život Nikole Skobaljića, poslednjeg vladara Dubočice pred konačni pad pod tursku vlast, zbog njegove hrabrosti i odlučnosti da brani despotovinu uprkos naređenju despota Đurađa Brankovića, prepun je zanimljivih legendi. Međutim, i realni podaci iz istorije leskovačkog kraja vezani za njegovu ličnost dovoljno su interesantni da privuku pažnju turista. Nažalost, takav potencijal ostataka njegovog utvrđenja na vrhu stenovitog grebena planine Kukavica, 18 kilometara od Leskovca, i dalje je gotovo neiskorišćen. Lepotu i veličinu Skobaljić- grada, srednjovekovnog utvrđenja podignutog u XV veku, zbog rastinja nije uvek moguće najbolje sagledati. Nalazi svedoče da je grad branjen dobro naoružanom vojskom, a kameni projektili o korišćenju posebnih sprava za njihovo bacanje.
– Oko dva hektara Gornjeg i Donjeg grada i Podgrađa utvrđenja Nikole Skobaljića bila su opasana bedemima sa svih strana, osim sa južne, koja je prirodno zaštićena. Sakriven susednim kosama i grebenima bio je uočljiv tek sa male distance. Gornji grad je kvadratnog oblika sa očuvanim dvema kulama. Manja se nalazi pored kapije koja vodi u Donji grad, a veća, Branič ili Donžon kula, u severozapadnom delu i njeni zidovi su očuvani do visine prizemlja. Na ovom lokalitetu su otkriveni ostaci starijih tvrđava iz predrimskog i ranovizantijskog perioda. Nalazi grnčarije svedoče da je, zbog strateški važnog položaja, korišćen i u praistoriji tokom bakarnog i bronzanog doba odnosno od 2.000 godina pre nove ere, pa sve do vremena Nikole Skobaljića kada su utvrđenje razorili Turci – objašnjava Mira Ninošević, istoričar i muzejski savetnik Narodnog muzeja u Leskovcu.
Nikola Skobaljić je svoje čuvene bitke sa Turcima vodio u septembru i novembru 1454. godine – kod Banje, braneći rudnik Novo Brdo, i Trepanje. Kada je do nogu potukao brojniju tursku vojsku neprijatelja je lično sultan predvodio u konačni obračun, a Skobaljiću je navodno malo nedostajalo da ponovi podvig Miloša Obilića. Zbog njega su Turci promenili i pravilo ratovanja, pa je njihov vojskovođa u svim budućim bitkama umesto na čelu bio na začelju vojne sile kojom je komandovao.
– Te čuvene bitke su Nikolu uvele u legendu. On nije rođen, a nije ni stradao kao drugi, obični ljudi. Rodila ga je devojka iz obližnjeg sela Vina, a začela ga je tako što je jela živu ribu, skobalja. On je toliko bio mudar i snažan da Turci nisu mogli da ga poraze. Stradao je zbog izdaje svoje kume, a nije živ ni uhvaćen, već se sa svojim konjem vinuo u nebesa – priča Mira Ninošević.
OKLOP I ŠTIT
NIKOLA Skobaljić zauzima važno mesto i u novoj stalnoj postavci leskovačkog Narodnog muzeja. Među eksponatima je rekonstrukcija oklopa kakav je ovaj srpski vlastelin mogao da nosi, kao i maketa Skobaljić-grada. Heraldičari su izradili i Nikolin štit na osnovu detalja sa autentičnog pečatnog prstena njegove supruge Mare. Na njemu je ćirilicom ispisano: „Ovo je prsten Marin, Nikoline žene, Bog joj pomogao“.
SVETI JOVAN
VERUJE se da je Nikola Skobaljić u kanjonu reke Vučjanke sazidao i crkvu na čijim je temeljima tridesetih godina prošlog veka, porodica industrijalica Teokarevića, kao svoju zadužbinu, podigla hram posvećen Svetom Jovanu. U neposrednoj blizini nalazi se i jedna od najstarijih hidroelektrana u Srbiji koja, sa istom opremom, bez prekida radi 113 godina. Tu je i nekoliko isto toliko starih vodenica i novouređeno kupalište. Planira se i nastavak tih radova. Još samo da se sva bajkovitost okoline utvrđenja prvog Srbina koga su Turci nabili na kolac učini dostupnijom turistima, jer je Skobaljić-grad i ovog proleća prekrilo šiblje i rastinje.
Izvor:Novosti,Jugmedia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Štali su jeli šerifovi preci, pa nastao on?
-I-
Iznad Vučja na brdu
prkosi vremenu sad
postao je legenda
Nikola Skobaljić grad.
-II-refren
Još u tursko doba
živeo je mladić
starešina tvrdjave
Nikola Skobaljić.
-III-
Stalno borbe vodio
Turke pobedjivao
a u poslednjoj borbi
život je izgubio.
-IV-
Nabijen je na kolac
narod tako plašili
da se narod ne bori
već Turcima pokori !
–o–
Kako da saznam legendu kako je nastao naziv Krajince? Niko to ne zna.
По легенди, село је добило име Крајинце, зато што се у односу на друга моравска села нашло „најнакрај“.
Ti mu onda dođeš Najnakrajičanin.