Predsednik udruženja urbanista Srbije Aleksandar Jeftić izjavio je danas u Leskovcu da će Srbija za koju godinu doći u situaciju da neće imati ko da izrađuje republičke prostorne planove zbg gašenja urbanističkih institucija.
On je na konferenciji za medije pre početka redovne godišnje sednice Predsedništa urbanista Srbije kazao da u Srbiji postoji tendencija gašenja urbanističkih instititucija, te da je kriterijum za poveravanje poslova najniža cena, a ne stručnost.
“Sada imamo veliki problem u funkcionisanju dodele poslova na tržištu, gde je osnovni uslov najniža cena. Tako da se dešava da manje institucije ili pojedinci dobijaju određene poslove, ali, jednostavno, znamo da je prostorni plan isuviše kompleksan dokument, jednak zakonu, da bi se njime bavio jedan čovek ili nekoliko ljudi”, ocenio je Jeftić.
Jeftić je naglasio da su urbanisti Srbije još pre dve godine tražili da se definišu uslovi pod kojim mogu da se dobiju urbanistički poslovi i izrađuju dokumenta o prostornom planiranju i da je to tema i današnjeg skupa.
“Naš predlog je da u okviru nekih predstojećih izmena zakona treba pokrenuti mreže institucija koje se bave urbanizmom, a pre svega definisanje uslova koje određene kuće ispunjavaju da bi mogle raditi urbanističke planove. Mora da se ima jedna strukovna javna državna organizacija koja će da se bavi planiranjem i urbanizmom, jer smatramo da je urbanizam esecncija nečega što se zove javni interes jer se bavi planiranjem prostora. Mislim da na taj način država može bolje da kontroliše planiranje javnog prostora i da ga usmerava, nego što se to čini kada nema instutucija”, naglasio je.
Urbanizmom i planiranjem, dodao je Jeftić, ne bave se samo arhitekte, nego inženjeri svih struka, ekonomisti, ekolozi, sociolozi, tim kakav je postojao pri Direkcijama za urbanizam i izgrdanju, koje su ukinute prošle godine i napravljena javna preduzeća.
“Naše kolege koje su radile u tim institucijama, ili su prešle u neka zajednička javna komunalna preduzeća ili ostale bez posla ili prešle u gradske uprave, što je negativan trend. S jedne strane uzlaznom linijom idu organizacije sa pojedincem ili malim brojem ljudi, s druge strane silaznom linijom institucije koje se gase i u mnogim sredinama nestaju, ne formiraju se javna preduzeća. Naš cilj je da zaustivimo taj negativni trend”, zaključio je Aleksandar Jeftić.
Skupu se u ime domaćina grada Leskovca obratila Ivana Joksimović, glavni gradski urbanista, rekavši da je leskovačka samouprava shvatila značaj nastvaka rada urbanističe službe, osnovane 1961. godine, i osnovala javno preduzeće „Urbanizam i izgradnja“, a sve idući u korak s vremenom.
Gostima iz cele Srbije prikazan je istorijat ove službe.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!