Amber alert danas počinje sa radom, evo kako će funkcionisati

Da li ćeš pomoći ako znaš da možeš?. Pod okriljem ovog slogana, sistem za pronalaženje nestale dece „Pronađi me“, od danas stupa na snagu. Ovaj sistem, koji se u SAD-u naziva Amber alert, omogućiće lakšu potragu za nestalim mališanima u Srbiji.

Igor Jurić, osnivač Fondacije „Tijana Jurić“, naveo je u razgovoru za b92.net koliko je ovaj sistem značajan za naše društvo i objasnio kako će „Pronađi me“ funkcionisati po fazama.

Ovaj sistem obaveštava javnost kada nestane dete i od životnog je značaja. U takvim trenucima, posebno su bitne efikasnost i brzina. Sa ovim sistemom će, pored policije, u potragu biti uključeni građani, mediji i drugi. Bezbednost će biti dosta veća“, priča Jurić za naš portal.

Danas, kako navodi on, na snagu stupa prva faza, u kojoj će najbitniji ulogu imati mediji, ali i mobilni operateri, autoputevi i aerodromi.

„Mediji će po nalogu policije objavljivati informaciju o nestaloj osobi svakih 30 minuta u prvih osam sati, a zatim na sat vremena po isteku, sve dok policija drugačije ne kaže. Kada osoba nestane, operateri su u obavezi da pošalju poruku o nestanku, dok će se na aerodromima i autoputevima informacije o nestalima pojavljivati na LED ekranima. Kada se ustanovi da je dete ili neka osoba u životnoj opasnosti, sistem će se pokrenuti“, objašnjava Jurić.

Na pitanje kada možemo da očekujemo pokretanje druge faze i ko sve učestvuje u njoj, naš sagovornik odgovara: „Drugu fazu možemo očekivati za oko godinu dana i u nju će biti uključeni tržni centri, koji će, kada nestane dete imati obavezu da na svojim LED ekranima u okviru tržnih centara objave informaciju o nestanku. Tu istu obavezu imaće i benzinske pumpe. U drugoj fazi će biti uključene i društvene mreže“.

Naš sagovornik je, kaže, ponosan zbog uvođenja sistema za koji se dugo borio.

„Osećam se ponosno. Ovo je postignuto zajedničkim delovanjem građana. Prvi smo u regionu koji smo uveli ovako nešto. Očekujemo da će se i druge zemlje iz regiona ugledati na nas i pokrenuti isti ovakav sistem. To bi onda značilo da, ako nestane dete u Sloveniji, na primer, i mi iz Beograda i ljudi iz Severne Makedonije i drugih zemalja regiona možemo da ga tražimo i budemo obavešteni o njegovom nestanku“, završava naš sagovornik.

Šta je Amber alert?

Amber alert predstavlja model širenja i objavljivanja informacija javnosti u specifičnim slučajevima nestale dece.

Objave putem različitih medija – televizijskih i radio emisija, Interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima itd. mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice deteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi.

Amber alert sistem predstavlja mehanizam koji zvanično funkcioniše u SAD, Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu. Nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine. Naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena, navodi se na sajtu Amber alert Srbija.

Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić prisustvovao je puštanju u rad sistema „Pronađi me“ za hitno obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka maloletnog lica, koji će omogućiti brzu distribuciju informacija svim građanima preko entiteta nadležnih za informisanje javnosti.

Sistem „Pronađi me“ zvanično je pustio u rad predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, a kojim je prvi put, iz Komandno-operativnog centra MUP-a, poslata poruka građanima o pokretanju sistema.

Hitno obaveštavanje podrazumeva slanje poruke o nestanku deteta sa svim relevantnim informacijama i to prekidom TV i radio programa, slanjem „sms“ poruke svim građanima preko njihovih mobilnih operatera, prikazima na ekranima na auto-putu, aerodromima, železničkim i autobuskim stanicama.

Ministar Gašić je istakao da pre osam meseci, nakon konsultacija sa stručnim saradnicima u MUP-u, nije bilo dileme da je potrebno učiniti sve da se nađe način da sistem hitnog obaveštavanja javnosti u slučaju nestanka maloletnog lica zaživi i u Republici Srbiji.

„Zato je danas veliki dan za državu Srbiju, veliki dan za svu našu decu, jer znaju da ćemo ubuduće svi zajedno brinuti o njihovoj sigurnosti, udruženi oko najvažnijeg cilja – da najmlađi budu bezbedni, i da im iznad svega pokažemo da smo uvek tu za njih i da mogu da nam veruju“, rekao je ministar Gašić i dodao da su deca najranjiviji i najosetljiviji deo našeg društva i da je na svima da učine sve kako bi im obezbedili bezbrižno i sigurno detinjstvo.

Prema rečima ministra Gašića, ovo će značajno povezati kompletnu zajednicu koja će se ujediniti oko najvažnijeg pitanja za svaku porodicu, za celo društvo, za budućnost Srbije, da više veruju jedni drugima i da se više oslanjaju jedni na druge.

„Bezbednost dece je u vrhu liste prioriteta Ministarstva unutrašnjih poslova i policijski službenici su veoma posvećeni tome. Sprovode i veliki broj preventivnih aktivnosti, kako bi deci i mladima ukazali na sve opasnosti koje nosi savremeno društvo. Ministarstvo unutrašnjih poslova ima kapacitete, znanje, volju i istrajnost kada je zaštita dece u pitanju. S tim u vezi, uspešnost policijskog rada potvrđuje podatak da procenat pronalaska nestale dece u Srbiji iznosi čak 99,2 odsto“, naglasio je Gašić.

Ministar Gašić potpisao je danas i Sporazume o saradnji u slučaju hitnog obaveštavanja javnosti o nestanku maloletnog lica sa ministrom za informisanje i telekomunikacije Mihailom Jovanovićem, ministrom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranom Vesićem i državnim sekretarom u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Lavom Grigorijem Pajkićem.

„Multiresorni tim, sastavljen od kompetentnih predstavnika vladinog i nevladinog sektora u ovoj oblasti, pred koji je stavljen nimalo lak zadatak, za samo par meseci uspostavili su zakonske, organizacione, kadrovske, tehničke i druge neophodne uslove, kako bi sistem „Pronađi me“ bio aktiviran“, rekao je Gašić.

Ministar je objasnio da postoje situacije kada objavljivanje podataka o nestanku deteta otežava ili ometa rad policije ili može da predstavlja dodatnu opasnost po žrtvu. Upravo zbog toga načelnici policijskih uprava donose odluku o pokretanju ovog sistema, na osnovu jasno definisanih kriterijuma i pojedinosti svakog konkretnog slučaja i za to su adekvatno obučeni.

„Stoga će ovakvi sistemi u budućnosti biti korišćeni za obaveštavanje javnosti i u situacijama elementarnih nepogoda, prirodne katastrofe i drugih, akcidentnih situacija“, zaključio je Gašić.

Predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu i osnivač fondacije „Tijana Jurić“ Igor Jurić, na čiju je inicijativu i pokrenut sistem „Pronađi me“, zahvalio se Ministarstvu unutrašnjih poslova i predsedniku Aleksandru Vučiću koji su prepoznali značaj ovog sistema.

„Osam godina smo ovde, osmi put, i svaki put razgovaramo o temama koje su važne za bezbednost naše dece. Izmenjen je Krivični zakon, postoje i izmene u Zakonu o policiji, jedan važan sistem je zaživeo. Prvi put u regionu, nijedna zemlja nema u regionu ovakav sistem i neće ga ubrzo ni imati nažalost“, rekao je Jurić.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji Kristofer Hil istakao je važnost da svi budu uključeni u ovaj sistem.

„Ponosan sam da predstavljam američku ambasadu, jer smo mogli da odigramo tu jednu malu ulogu i da pomognemo da se ovo pokrene“, naveo je Hil.

Pokretanju sistema „Pronađi me“ prisustvovali su i ministar zdravlja Danica Grujičić kao i predstavnici tužilaštava i drugih nadležnih institucija Republike Srbije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Avav
25.10.2023. 23:45

AMBER ALERT JE PEDO TRAFIKING ISPOSTAVA KLINTONA I BRAĆE PODESTA!!! SRAM DA BUDE SVE ONE KOJI SVOJE IME LEPE UZ OVAJ KOŠMAR! NEMOJTE POSLE JAO NISMO ZNALI! EVO SADA ZNATE! Pogani jedne krenuli u lov na srpsku decu!

Guglajte ako ne verujete! Danas je bar sve dostupno, samo bi trebalo da odvojite malo vremena, da znate šta pokušavaju da nam uvale! Čuvajte decu, i sebe! Informišite se!