Anastasija Dimitrijević iz Leskovca o životu u vojnom internatu

Foto: MILAN ILIĆ / RINGIER

Daljina, nova sredina, život u velikom gradu bez roditelja i prijatelja nisu prepreka za mnoge osnovce koji odluče da dođu u vojni internat u Beogradu, kaže za Blic Anastasija Dimitrijević iz Leskovca koja je treća godina u Srednjoj stručnoj vojnoj školi „1.300 kaplara“.

Ona ističe da je za ovu školu čula od drugarice koja je godinu dana starija, pa je potom i ona odlučila da istu upiše.

“Upisala sam smer Vazduhoplovno-tehnička služba za održavanje aviona. S obzirom da da sam pre trenirala, test fizičke spremnosti mi nije bio težak. Matematika i fizika mogu lako da se savladaju. Istina je da je teško, ali ko je imao odlične ocene tokom školovanja to može da savlada”, priča Anastasija.

Poslednjih godina interesovanje budućih srednjoškolaca za Srednju vojnu stručnu školu „1.300 kaplara“ i Vojnu gimnaziju sve je veće. Po svemu sudeći ovaj trend se ne menja, jer devojčice i dečaci širom Srbije se i dalje vrlo rado opredeljuju za ovaj poziv.

Foto: MILAN ILIĆ / RINGIER

“Kada sam došla u prvu godinu u početku je bilo jako teško, kao i drugima. Odvojila sam se od kuće. Tu su sve novi ljudi, skroz nov način života. Ali kako smo se prilagođavali, sve više i više sam želela da budem ovde, upoznala sam nove drugare i drugarice i mislim da su to prijateljstva za ceo život. Sa njima sam više nego što sam kod kuće. Preko letnjeg raspusta provodimo vreme zajedno i draže mi je nekada da budem sa njima nego da idem kući. Mi ovde sve delimo, zajedno jedemo, spavamo, idemo u školu. Jedna smo porodica”, govori Anastasija sa osmehom o životu u vojnom internatu.

Otkrili su za Blic šta ih je motivisalo na ovu odluku, da li je bilo teško odvojiti se od porodice, kako su se snašli, koji su najlepši, a koji najteši trenuci života u internatu, ali i još mnogo toga.

Smešten u elitnom delu Beograda, među brojnim ambasadama, kod fudbalskog stadiona „Partizan“ i crkve Svetog Arhangela Gavrila, Blic je došao u internat Vojne gimnazije u Humskoj ulici broj 22. na Senjaku.

Foto: MILAN ILIĆ / RINGIER

Dočekao nas je Srđan Miljković, kapetan fregate i načelnik Srednje stručne vojne škole „1.300 kaplara“.

Šta se sve nudi mladim osnovcima koji žele da se obrazuju za vojnu službu objasnio nam je kapetan fregate Miljković.

“U ovoj školi učenici se školuju na pet smerova i to Ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana, Jedinice za elektronska dejstva, Telekomunikacije i informatika, Vazdušno osmatranje i javljanje, i Artiljerisjko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva. Školovanje traje četiri godine i nakon toga učenicima je obezbeđen siguran posao u Vojsci Srbije i Ministarstvu odbrane”, govori kapetan.

Prema njegovim rečima, završetkom škole učenici se unapređuju u čin vodnika, a ako pokažu odlične rezultate i po uspehu i po disciplini za ove četiri godine školovanja imaju mogućnost da konkurišu i da nastave školovanje u Vojnoj akademiji gde se nakon četiri godine unapređuju u čin potporučnika i takođe raspoređuju u jednicama Vojske Srbije i Ministarstva odbrane.

Kada svršeni osnovci upišu neku od srednjih vojnih škola oni se već sa 15 godina susreću sa načinom života koji je karakterističan za vojsku, ali to moraju da zakonski odobre roditelji, odnosno staratelji.

“Pre potpisivanja ugovora sa roditeljima, pošto su đaci maloletni, u tom periodu mi realizujemo prilagođavanje u trajanju od dve nedelje na kraju avgusta. Tu im prikazujemo vojnički način života, imamo instruktore koji ih obučavaju. Tada imaju jedan praktični oblik nastave, a to je pre svega plivanje, jer svi moraju da znaju da plivaju. Mi ih te dve nedelje pripremamo na vojnički život koji ih očekuje tokom školovanja i tokom dalje vojničke karijere”, kaže kapetan fregate.

Miljković ističe da je disciplina neizostavni deo vojničkog poziva, te da učenici koji se za ovu školu odluče moraju da budu spremni da poštuju pravila i budu odgovorni.

Tačno se mora znati u koliko sati se šta radi. Mi imamo jasno propisan dnevni red. Zna se u koliko je sati ustajanje, pa doručak, nameštanje kreveta i sve ostalo.

“Svaki naš dan počinje himnom „Bože pravde“, kao i svaka jutarnja smotra i svaki naš teren. Teorijski deo nastve se realizuje u školi, a učenici svake godine imaju priliku da odu na praktični deo nastave koja traje od tri nedelje do mesec dana, a jedna od najzanimljivijih praktičnih oblika nastave jeste obuka u skijanju na Kopaoniku koja traje 10 dana, naravno i ostali oblici nastave su zanimljivi, gde se oni upoznaju sa naoružanjem, taktikom i svim ostalim vojničkim stvarima”, kaže on.

Dodaje da su od ove školske godine izjednačeni kriterijumi za devojčice i dečake koji su odlučili da upišu školu. To znači da su uslovi za upis jednaki za sve.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
kad bi se zezali
06.03.2023. 13:21

dolazi li Zelko Mitrovic da vam drzi obuku