Balinežanski ples, pirinčane terase i impresivni hramovi na Baliju

Nepregledna „stepenasta“ polja pirinča, impozantni hramovi i statue Bude, mističan ples – Balinežani su zaista narod koji živi u posebnom kutku sveta. Kultura Balija i prirodne lepote ove zemlje izdvajaju je kao specifičnu, što potvrđuju i značajni lokaliteti koji se nalaze na UNESCO listi svetske baštine.

Da Bali pruža jedinstveno putničko iskustvo, potvrđuje sve veći broj turista koji biraju ovu ostrvsku zemlju za svoj odmor. Putovanje u Aziju je pravo otkriće koje daje nove definicije letovanja. Mnogo je čudesnih lokacija na našoj planeti, a u današnjem tekstu za rubriku Zanimljivosti izdvajamo impresivan svet Balija.

Dolina Pakerisan – dom svetilišta u kamenu

Dolina Pakerisan je mistična rečna dolina u oblasti Đianiar, u kojoj se nalaze arheološki lokaliteti iz doba praistorije. Jaruga smeštena između pirinčanih polja, dom je veličanstvenih svetilišta izrezbarenih u kamenu u čast kraljevske porodice iz 11. veka.

Nekada su u uovom kraju živeli brojni monasi i vidovnjaci. „Riši“ ili sveti ljudi došli su iz Indije, privučeni blistavom svetlošću, osnovali su hramove i svetilišta na udaljenim, prelepim energetskim mestima. Grobnice i isposnice za meditaciju bile su isklesane od čvrste stene, pružajući utočište i mir.

Danas kao svedočanstvo na ova vremena u dolini reke Pakerisan imamo brojne hramove i komplekse poput Tampaksiringa i Gua Gajaha. Rasuta duž obala netaknute reke Pakerisan, ova arheološka blaga i dalje odišu snažnom i mističnom energijom. Mnoga od ovih ranijih svetilišta su budistička, jer je budizam stigao u Indoneziju mnogo pre pojave hinduizma.

Hram Besakih – majka svih hramova

Da li ste znali da Bali nosi počasno ime „Ostrvo bogova“? Velika posvećenost religiji, kao i hramovi na svakom koraku potvrda su ovog naziva. Naime, Balinežani veruju da je svaki hram prebivalište bogova, i da što više hramova ima, to znači i da ima sve više bogova. Na osnovu ovoga, nadimak Ostrvo bogova može se tumačiti kao ostrvo koje je u hinduizmu prebivalište bogova.

Pored toga, Bali je poznat po svojoj duboko ukorenjenoj hinduističkoj kulturi, koja se manifestuje kroz mnoge ponude bogovima čuvarima širom ostrva.Svaka hinduistička kasta ima božanstvo zaštitnika, a svaka ljudska aktivnost ima božanstvo oličeno u duhovnom carstvu, odnosno duhovnom aspektu. Bogovi se obično izjednačavaju sa duhovima čuvarima ili anđelima.

Pročitajte i: Kod Bojnika pronađena pronađena brojna arheološka nalazišta.

Među brojnim svetilištima impresivne arhitekture izdvaja se hram Besakih, koji se zbog velikog broja verskih objekata u svom sastavu naziva i Majkom svih hramova. U pitanju je kompleks od 23 hrama u istoimenom selu na padinama planine vulkana Agung. Svaki od ovih hramova posvećen je različitom bogu. Centralno mesto u kompleksu pripada najvećem i najznačajnijem svetilištu – veliki hram države ili Penataran Agung, koji ima čak sedam nivoa i dekorisan je prizorima iz čuvenog epa „Ramajana“.

Jatiluvih pirinčane terase

Prelepe pirinčane terase Jatiluvih obeležje su Balija i čitave kulture i tradicije Balinežana. Smatra se da su neke od pirinčanih terasa stvorene pre 500 godina i zaista predstavljaju jedan od najstarijih i najsloženijih sistema poljoprivrede. Turisti rado biraju da prošetaju pored ovih nesvakidašnjih terasa, a prema mišljenju mnogih, Jatiluvih je prirodni Bali u svom najboljem izdanju.

Zelena polja i neverovatni pejzaži su slika i prilika ruralnog sveta na Baliju. Sam naziv Jatiluvih potiče od reši „jati“ što znači „pravilo“ i „luvih“ – „predivno“. I zaista, ne postoji lepše objašnjenje za tradicionalan način uzgajanja pirinča u ovoj zemlji bogova.

Zanimljivo je da je i UNESCO prepoznao značaj i dragocenost pirinčanih terasa, zbog čega se Jatiluvih našao na listi svetske baštine 2012. godine.

Taman Ajun – kraljevski kompleks

„Prekrasan vrt“ – ovako se prevodi Taman Ajun, naziv kraljevskog kompleksa u selu Mengvi. Nedaleko od grada Denpasara nalazi se ova rezidencija kraljeva iz 17. veka koja je svojevremeno služila kao centralna lokacija za sve religijske obrede i ceremonije.

Tradicionalni balijski stil  u savršenoj kombinaciji sa kineskim građevinarstvom za rezultat imaju arhitekturu impresivnih zdanja. U sastav kompleksa ulazi nekoliko hramova, a svi su opasani predivnim dvorištima, bazenima i parkovima. Kao što i sam naziv kaže, prekrasna priroda ovog vrta  privlači posetioce koji traže mir i žele da dožive spiritualnost Balija.

Zbog može se slobodno reći spektakularne lepote, ali i nemerljivog istorijskog značaja, Taman Ajun je 2012. godine uvršten na UNESCO listu svetske baštine.

Sistem za navodnjavanje „subak“ – harmonija između čoveka, prirode i bogova

Iako se možda može tumačiti samo kao jedna od poljoprivrednih metoda, sistem za navodnjavanje subak, ima mnogo veće i dublje simboličko značenje za Baležane. Ovaj jednostavan sistem čini niz brana i kanala kojima postiže idealna regulacija vode u pirinčanim poljima.

Međutim, pored toga što obezbeđuje da kulture pirinča dobijaju dovoljno vode, subak je asocijacija za zajedništvo naroda na Baliju. Kako oličava filozofiju „Tri Hita Karana“, zapravo simbolizuje harmoniju i ravnotežu između čoveka, prirode i bogova. Kao jedinstveno tradicionalno i arhitektonsko blago Balija, subak je prepoznat i od strane UNESCO-a. Naime, 2012. godine je uvršten na listu svetske baštine zajedno sa kompleksom Taman Ajun i pirinčanim teresama Jatiluvih.

Ples – kulturni identitet Balinežana

Tradicionalne balijske plesove izvode muški i ženski plesači obučeni u tradicionalne nošnje koje se sastoje od tkanine jarkih boja oslikane zlatnim cvetnim motivima, sa zlatnim listićima i nakitom. Plesovi su inspirisani prirodom i simbolizuju posebne tradicije, folklor, običaje i verske vrednosti naroda Balija.

Postoje tri žanra tradicionalnog balijskog plesa – sveti, polusveti i oni koji su namenjeni uživanju zajednicama u celini. Pored toga što vladaju vrhunskim tehnikama i veštinama plesa, igrači treba da se odlikuju harizmom, poniznošću i duhovnom energijom kako bi istinski oživeli nastup. U balijskim zajednicama, plesovi se uglavnom neformalno prenose s kolena na koleno, a deca uče pokrete već od najranijeg uzrasta (slično kao što je to slučaj sa srpskim kolom). Obuka počinje sa osnovnim plesnim pokretima i pozicijama i napreduje do složenijih plesova. Tradicionalni plesovi pružaju učesnicima čvrst kulturni identitet, jer veruju da na ovaj način najbolje čuvaju kulturno nasleđe svojih predaka. Najpoznatiji plesovi su Kečag i Barong.

Verovatno da nema integrativnijeg pristupa i doživljaja balinežanske kulture od uživanja u nastupu tradicionalnih igrača. Kada tome dodate i posete impresivnim hramovima i autentičnim lokalitetima, sasvim je sigurno da ćete biti potpuno opčinjeni Ostrvom bogova.

Fotografije:

  1. https://www.pexels.com/photo/aerial-photography-of-green-rice-terraces-2131921/
  2. https://www.pexels.com/photo/door-in-between-statues-2803276/

https://www.pexels.com/photo/traditional-asian-pagoda-on-lake-shore-against-cloudy-blue-sky-3762977/

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Potop
13.07.2023. 14:48

Da nisu i balisti sa Balija.