Kada se vrata lifta u novom Hirurškom bloku Zdravstvenog centra Vranje zatvoriše iza učenike Medicinske škole iz Pasajna, oni bešumno krenuše ka odeljenju Hirurgije gde su toga dana obavljali stručnu praksu. U savršenom redu pravo do previjališta gde ih je već čekala medicinska sestra. Posle kratkog dogovora krće se u obilazak pacijenata.
U dobro osvetljenim, lepo uređenim i besprekorno čistim sobama opremljenim kupatilom, pacijenti su se oporavljali posle operacije. Iako je svako od nijih preživljavao svoju ličnu dramu, većini nije silazio osmeh sa lica. Za sve njih osoblje i lekari su imali reči utehe i ohrabrenja. Oni koji su očekivali skori odlazak kući, u trpezariji su pažljivo pratili vesti iz zemlje i sveta na TV-u. I dok su se oni bavili vestima, lekari, medicinske sestre i tehničari su razgovarali o predstojećim operacijama, zdravlju operisanih pacijenata i njihovoj terapiji.
Odlični uslovi za rad i lečenje pacijenata
Ovakva slika se na ovom odeljenju ponavlja iz dana u dan, tokom čitave godine, bez obzira na državne i verske praznike. Skoro identična situacija je i u ambulanti Hirurgije koja radi u prizemlju novog Hirurškog bloka. Lekari i medicinske sestre primaju pacijente kako ko od njih stigne. Dok rade na nekim od povreda oni se trude da učenicima koji su kod njih na praksi objasne o kakvoj je povredi reč i kako je treba zbrinuti.
Na sve zaposlene u Službi opšte Hirurgije veoma je ponosna načelnica ovog odeljenja Svetlana Mihajlović, koja ističe da hiruršku ekipu predvode deset hirurga. Jedan lekar se već nalazi na specijalizaciji, a četiri lekara opšte prakse će tek otići na specijalizaciju. Na Hirurgiji je uposleno jedanaest instrumentarki i dvadeset i dvoje medicinskih sestara i tehničara koji rade u ambulantnom i specijalnom delu hirurgije. Od deset uposlenih hirurga dva su doktora nauka i dva subpecijalista jedan iz vaskularne, a drugi iz abdominalne hirurgije.
“Preseljenjem u prostorije novog Hiruškog bloka dobili smo odlične uslove za rad i lečenje pacijenata koji su smešteni u prostranim sobama nameštenim adekvatnim krevetima, sa centralnom klimom koja leti rashlađuje, a zimi greje. Sada raspolažemo sa tri operacione sale koje su opremljene najsavremenijim stolovima, rasvetom i aparaturom. Zgrada hirurškog bloka je povezana sa odeljenjima službe Transfuzije, Patologije, Laboratorije, Rentgenske dijagnostike kao i endoskopskim kabinetom na Internom odeljenju. Ranije smo za sve te dijagnostičke procedure morali pacijente da nosimo na nosilima i guramo u kolicima po kiši, vetru, snegu na debelom plusu ali i minusu. To je bilo podjedanko teško i za nas, ali i pacijente koji su onako bolesni morali sve to da podnesu. I ne samo to. Ranije smo pacijente do operacione sale nosili na nosilima i tako ih vraćali. Kad nije bilo dovoljno bolničara u nošenje pacijenata do operacione sale uključivale su se i medicinske sestre. Sada ih prevozimo specijalnim kolicima namenjenim za to”, priča Mihajlovićeva.
I u službi vranjske Hirurgije radi se 24 časa dnevno. Dnevno dežurstvo počinje od sedam ujutro i traje do 19 časova uveče, kada počinje noćno dežurstvo koje traje sve do sedam sati ujutro.
Zbog nedovoljnog broja hirurga u dnevnoj smeni je uvek dežuran samo jedan hirurg, dok je tokom noći u pripravnosti još jedan.U operacionoj sali hirurg uvek radi uz asistenciju još jednog hirurga, a po potrebi i dva jer više ruku mogu bolje i više da urade.
“Bolest ne bira mesto i vreme. Tako da ni jedna naša hirurška ekipa ne zna kada će ući u oprecionu salu da spašava nečiji život. Operacije se na našoj hirurgiji rade u elektivnom programu gde se pacijenti pripremaju za operaciju. Operišemo sve vrste kile, žučnu kesu, benigne i maligne tumore dojke, obavljamo operacije na digestivnom traktu, želucu, tankom i debelom crevu, radimo i neke vaskularne procedure, otklanjaju se benigni i maligni tumori kože i potkožnog tkiva”, objašnjava sagovornica juGmedie.
Poverenje roditelja
Pored elektivnih operacija na hirurgiji se rade i hitne hirurške intervencije sa ciljem da se spasi život i zdravlje pacjenta. To su akutne upale slepog creva, perforirani čirevi želudca i dvanaestopalačnog creva kao i preplet creva. Rade se i sve akutne povrede koje se odnose na jetru, slezinu i povrede šupljih organa trbušne duplje.
“Svi mi koji radimo ovaj težak posao najsrećniji smo kada damo sve od sebe i kada naš trud da rezultat kakav smo mi želeli. Ovde nam dolaze pacijenti svih starosnih grupa. Nažalost mi nemamo dečje hirurge. Naše male pacijente uglavnom upućujemo na Dečju hirurgiju u Niš, ali nam se veoma često dešava da roditelji nekog od deteta traže da ih mi operišemo stavljajući na taj način život svog deteta u naše ruke. Kada vam neko ukaže na taj način poverenje onda svako od nas da maksimum jer poverenje se teško stiče, a lako gubi”, naglašava Mihajlovićeva.
Medicina, prema njenim rečima, nije svemoguća i mnogo puta su hirurzima zbog prirode bolesti ili povrede, ruke vezane i tada nisu u stanju, ama baš, ništa da učine za spas pacijenta. Ti trenuci su najteži u poslu jednog hirurga. Ovo pogotovo kada loše vesti najpre moraju da saopšte rodbini, a kasnije i samom pacijentu. U tim situacijama svi oni bi hteli da rade neki drugi posao gde bi ljudima mogli da saopštavaju samo dobre vesti.
Projekat „Da ne bude prkasno“ realizuje se uz pomoć grada Vranja. Stavovi izneti u medijskim sadržajima nužno ne odražavaju stavove donatora.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:830251-Aleksandar-Stanojkovic-je-najtrazeniji-hirurg-na-jugu-Srbije-Izveo-sam-2200-laparoskopija-za-njega-su-intervencije-rutina