Kako poslovati bezbedno i uspešno i u vremenu visokih rizika

Bonitetno izvrsna preduzeća preživeće krizu

Preduzeća su već više od decenije naviknuta na to da posluju u okruženju s pretežno niskim rizikom. Sada se zbog globalnih mera sprečavanja širenja virusa korona povećao rizik koji je naročito istaknut u granama turizma, ugostiteljstva i drugim delatnostima u kojima je neophodan direktan kontakt sa klijentima. Kakve promene to donosi u privredi? S kim je bezbedno poslovati? Kako klijentima saopštiti da smo preduzeće vredno poverenja?

Bisnode analitička istraživanja potvrđuju da je sertifikat bonitetne izvrsnosti pokazatelj poverenja i stabilnosti određenog preduzeća, što je naročito važno u kriznim vremenima. Istovremeno, postoji veća verovatnoća da će bonitetno izvrsna preduzeća uspešno nastaviti poslovanje i nakon završetka pandemije.

Postoji veća verovatnoća da će bonitetno izvrsna preduzeća preživeti krizu

Bonitetna ocena i dostupan arhiv finansijskih podataka i događaja su najbliža moguća vrednost za ocenu spremnosti preduzeća za trenutne uslove i pokazuju u kakvoj finansijskoj kondiciji određeno preduzeće ulazi u privrednu krizu koju je pokrenula pandemija. Od najčešće korišćenih bonitetnih ocena koje izračunava kompanija Bisnode, najveću predikativnu vrednost imaju Dinamička ocena i Failure score – to su dinamičke kategorije koje se i u ovom kriznom trenutku svakodnevno izračunavaju na osnovu svih raspoloživih podataka iz primarnih izvora. Preduzeća sa najnižim bonitetnim ocenama su izloženija rizicima koje donosi privredna kriza i zato su zavisnija od eventualne pomoći države. Postoji veća verovatnoća da će preduzeća s višim bonitetnim ocenama uspešno nastaviti s privrednom aktivnošću i nakon završetka epidemije.

„Prema našem istraživanju, u Srbiji smo početkom 2020. godine imali 3,5 % bonitetno izvrsnih preduzeća. Preduzeća s visokom stabilnošću poslovanja, niskom zaduženošću i kontinuiranom otplatom kredita imaju dobre mogućnosti da prežive i u vanrednim uslovima,“ rekla je Katarina Raičević, rukovodilac korporativne i SME prodaje za Jugoistočnu Evropu u kompaniji Bisnode.

U Srbiji 99% svih izbrisanih preduzeća nema prava na sertifikat

Podaci za Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju pokazuju koliko je preduzeća bilo izbrisano u periodu od 13. 3. 2020. do 9. 4. 2020. i koliko je njih imalo pravo na sertifikat izvrsnosti. Kompanija Bisnode konstatuje da je u Srbiji, u slabijem mesecu, među izbrisanim subjektima bilo samo 0,69 % onih koji postižu bonitetnu izvrsnost. U Hrvatskoj i Sloveniji udeo izbrisanih koji su imali pravo na sertifikat bio je 1,28%. To znači da 99% svih izbrisanih preduzeća nije imalo pravo na sertifikat bonitetne izvrsnosti. S obzirom na minimalni udeo izbrisanih preduzeća koja imaju pravo na sertifikat bonitetne izvrsnosti, možemo zaključiti da on predstavlja veoma kvalitetan indikator kada je u pitanju brisanje.

Sertifikatom preduzeća pokazuju svoju izvrsnost i podižu poverenje

U međunarodnom okruženju, sertifikovanje je standardna praksa kojom preduzeća dodatno učvršćuju svoj ugled i podižu poverenje. Kompanija Bisnode ima višegodišnju tradiciju u dodeli sertifikata bonitetne izvrsnosti koji predstavljaju ličn pečat preduzeća. Sertifikatom se pokazuje natprosečan kvalitet poslovanja preduzeća, što znači veću efikasnost i profitabilnost i manji rizik prilikom poslovanja s preduzećima ove vrste. Bonitetnu ocenu izvrsnosti imaju samo najbolja preduzeća koja postižu najviše standarde poslovanja i koja su se u dužem periodu pokazala kao pouzdani partneri. Ko ne bi želeo da sarađuje s takvim preduzećem? U periodu krize, dobijeni sertifikat vam može obezbediti nove partnere i istovremeno vam može pomoći da učvrstite ugled kod postojećih klijenata i partnera i u šire poslovne javnosti.

Podržite poslovanje u nesigurnim vremenima pametnim podacima i predikativnom analitikom

U periodu privrednih i finansijskih kriza, preduzeća postaju veoma oprezna prema svojim poslovnim partnerima. Povećava se svest o značaju provere poslovnih partnera da bi se izbegli eventualni rizici. Ukoliko imate pristup preciznim i ažurnim podacima iz celog sveta, možete donositi bolje odluke, stvarati profit uz izbegavanje nesigurnosti i kreditnih gubitaka i uštedeti vreme i novac. Pomoću Bisnode kontrole finansijskih i drugih rizika, upoznati ste s aktuelnim događanjem i promenama, a pomoću bonitetne ocene i preporučenog kreditnog limita odmah možete odlučiti da li je potrebno da od kupca tražite pretplatu i kada je potrebno da odredite limit ili povećate iznos kredita. Procena boniteta poslovnih partnera je osnova ozbiljnog poslovanja. Potencijalne partnere je potrebno proveriti još pre početka saradnje i pratiti sve periode trajanja partnerstva.

„Preduzeća moraju brzo reagovati na trenutnu situaciju. Naš zadatak je da ih u tome podržimo i obezbedimo im prave smernice koje preduzećima omogućavaju da se nadaju međusobnom poslovanju s pametnim podacima, pomažemo preduzećima u svakodnevnom poslovanju, praćenju novih i postojećih klijenata, prepoznavanju prevara i razumevanju i traženju potencijalnih kupaca. Preduzećima toplo preporučujemo da pre svakog poslovnog kontakta steknu što više kredibilnih informacija o suprotnoj strani,“ savetuje Katarina Raičević.

I u vreme povećanog rizika, moguće je uspešno i bezbedno poslovati. Ne smemo zaboraviti da je svrha bonitetnih ocena i predikativne analitike stvaranje poverenja i olakšavanje poslovanja. Pomoću sertifikata bonitetne izvrsnosti se možete istaći kao ugledno i preduzeće vredno poverenja, a pomoću ažurnih kvalitetnih podataka možete osigurati da vaše poslovanje bude što manje rizično.

O kompaniji BisnodeBisnode je vodeća i napredna evropska kompanija za usluge povezane s podacima i analitičke usluge koja primenom pametnih podataka gradi uspešniju budućnost. Kod nas posao obavlja više od 2100 strastvenih i radoznalih zaposlenih u 19 država koji analitiku i scorove koriste za predviđanje ponašanja potrošača, obezbeđivanje izuzetnih uvida i na kraju za pronalaženje inovativnih rešenja. Bisnode preduzećima pomaže u donošenju pametnih odluka koje doprinose daljem napretku.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mavashi
08.05.2020. 21:49

Taj sertifikat se plaća, a čim se plaća….. Sigurnije mi je da pitam porodicu i prijatelje o toj firmi ili ako je daleko njegove kupce i dobavljače, ostali na avans. Srbija je mala.