BOŽIĆ: Najradosniji hrišćanski praznik i stvari koje o njemu možda niste znali

Ilustracija

Raznorazne varijacije u običajima uglavnom su uzrokovane podnebljem, ali osnovni elementi proslave Božića prisutni su svuda – unošenje Badnjaka u kuću i njegovo paljenje, Badnje veče, česnica, položajnik.

Sama suština praznika svuda je ista Slavi se Hristovo rođenje, ali se i neguju negovanje porodični odnosi, s obzirom da je tradicija da tog dana bližnji budu na okupu.

KAKO SE ČESTITA BOŽIĆ

Na Božić se ljudi pozdravljaju rečima: „Hristos se rodi!“ i otpozdravljaju sa: „Vaistinu se rodi!“. Ukoliko se šalje čestitka na njoj treba da piše „Mir Božji, Hristos se rodi“

OD KADA SE SLAVI BOŽIĆ

Interesantna je činjenica da su hrišćani u početku slavili samo Uskrs, budući da u Novom zavetu ne stoji kada se tačno rodio Isus. U prvom periodu istorije hrišćanske crkve, Božić i Bogojavljenje su proslavljani u isti dan, a praznik je nazvan Epifanija.

Zvanično je Božić počeo da se slavi u Rimu u 4. veku.

Do danas nije jasno zašto se slavi baš 7. januara ili 25. decembra, ali vlada mišljenje je da je Božić počeo da se slavi tog datuma zato što se u tada još uvek većinski paganskom Rimu tog dana slavilo rođenje boga Sunca Sola Inviktusa, pa je Crkva, želeći da potisne taj paganski praznik, počela da slavi rođenje Isusa Hrista.

PESME KOJE SE PEVAJU ZA BOŽIĆ

Jedna od obaveznih pesama, od davnina, bila je Roždestvo tvoje Hriste Bože naš, koja se pevala na Badnje veče nakon unošenja badnjaka i slame uz molitvu i bez koje nije mogla da počne večera za Badnje veče.

Evo još nekih od naših najlepših božićnih pesama, koji bi pravoslavci trebalo da slušaju ili pevaju tokom Božića.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Vlado
07.01.2019. 23:11

Srpska nova godina bi trebalo prema tome da bude kada i Bozic, tacnije Bozic jeste Nova godina, jer Novu godinu simbolizuje pojava na nebu koja se ponavlja svake godine krajem decembra. Rodjenje Bozica (Sunca) (Bozijeg sina).
Ko je pomjerio proslavu Nove Godine na 31. decembar?
Znamo da su hriscani samo zamijenili Sunce sa Isusom, sve ostalo je isto. Ali, onda su pravoslavci dosli na scenu i pomjerili Bozic u 7. Januar a novu godinu cak na 13. januar. Imali su moc da natjeraju silom narod da prihvati te datume. U svojem ludilu su mozda bili ubijedjeni da ce se i Sunce povinovati njihovim zahtjevima pa da ce se i ono radjati u tim datumima.

Da li je s tim u vezi pravilno da 7. januara slavimo Novu godinu?

Da li bi se mogao napraviti kalendar koji bi jasno pokazivao kada je nova godina?