LESKOVAC – Probudmo damu u sebi tako što ćemo prestati da produkujemeo stres i ostavimo cigarete, dva zla koja dele prvo mesto kao uzročnici karcionama.
Ovako savetuje naše čitateljke mr Ivana Stanković, predsednica Udruženja Sinergija i koordinatorka Savetovališta za mlade Doma zdravlja u Leskovacu, koja se dugi niz godina bavi osnaživanjem žena u procesu i posle završetka lečenje od ove opake bolesti.
„U 80 posto slučajeva sami produkujemo stres jer želimo da budemo ono što nismo. Ne treba se odreći želja i amabicija, ali ne treba po svaku cenu juriti za njima, a iz svog života treba eleministai sve ono što vam ne prija. Treba biti srećan i s onim što se ima, radovati se malim stvarima, biti srećan što si živ i biti srećan što si okružen onima koji te vole“, objašnjava poznata leskovačka psihološkinja.
U meseci brobe protiv karcionoma dojke, „Sinergja“ je organizovala niz tribina i radionica, među kojima i plesnu, u okviru projekta „Buđenje Dame“, podržanog od strane Ministarstva zdravlja Srbije. Aktivistkinje „Sinergije“ su ralizovale radionice samopomoći svake srede, a poslednje u mesecu održana je prva od tri radionice pod nazivom „Plesni pokret“.
„Cilj radionica je jačanje samopouzdanja, povratak u normalne tokove života, osvešćivanje značaja zdravog tela, ljubavi za sebe i svoje telo. Plesni pokret praćen muzikom i pravilnim disanjem blagotvorno deluje na sve unutrašnje sisteme, na kardiovaskularni, sistem za varenje, mozak, mišiće…, jača fizičko i mentalno zdravlje i olakšava proces izlečenja. Cilj je, zapravo, da se promeni način života, koji je i doveo do oboljenja“, objašnjava Ivana Stanković.
Takođe, 26. i 28. oktobra, realizovane su tribine „Buđenje dame“ u Gimnaziji, Medicinskoj i Hemijskoj školi. Srednjoškolke i profesorke „probuđene“ su za brigu o sopstvenom zdravlju, Evropske preporuke za prevenciju raka i važnost samopregleda dojki.
Održana je i radionca za decu čije su majke obolele od karcionama.
„Ove radionice su veoma važne jer učimo decu čiji je voljeni član porodice oboleo kako da se bore sa tugom i besom, kako da prevaziđe traume“, kaže i dodaje da je na mikro i makro planu ovim projektom bilo obuhvaćeno oko 2000 žena i devojaka.
Udruženje Sinergija je, inače, i ove godine učestvovalo u obeležavanju Ružistaog oktobra na Bazaru zdravlja organizovanom 22. oktobra u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu, gde je održana i Trka u ružišastim potpeticama, kojom muškarci manifestuju svoju solidarnost sa obolelim ženama i brigom za žensko zdravlje.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Дивно!