Uz podršku Vlade Nemačke organizacija Help je UKC Niš, Centru za zaštitu mentalnog zdravlja, donirala opremu u vrednosti 7,1 milion dinara za unapređenje uslova, tretmana i zaštite mentalnog zdravlja.
Uručenju transkranijalnog magnetnog simulatora sa pratećom opremom i hirurškim kapama u vrednosti od 7,168,588.89 dinara prisustvovali su direktor Centra za zaštitu mentalnog zdravlja UKC Niš dr med. sci. Vladimir Đorđević, Maša Bubanj, viša menadžerka za ekonomski razvoj ispred Help – Hilfe zur Selbsthilfe, i projektna menadžerka globalnog programa “Migracije za razvoj” (PME), Marija Dragić, ispred Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Govoreći o donaciji, doktor Đorđević je istakao da je ona “kruna” dosadašnje saradnje zdravstvene ustanove sa organizacijom Help i nemačkom vladom, koje su do sada uložile oko 250 hiljada evra na nove dijagnostičke i terapijske alate.
“Veoma smo zahvalni Helpu i nemačkoj vladi što su prepoznali potrebe naših pacijenata, posebno onih najmlađih. I što su prepoznali potrebe psihijatrijske službe. Iz ugla službe, za nas ova donacija jako puno znači, možemo da idemo u korak sa svetom i da pratimo i koristimo najsavremenija dostignuća medicinske nauke”, naveo je doktor Đorđević.
Opremanje Centra za zaštitu mentalnog zdravlja UKC Niš uređajem za transkranijalnu magnetnu simulaciju koji se koristi za neinvazivne dijagnostičke i terapijske procedure i tretmane u neurologiji i zaštiti mentalnog zdravlja deo je projekta „Upravljanje migracijama i podrška povratu tražilaca azila“ faza III. Na uređaju će raditi stručno medicinsko osoblje u vidu tri lekara i dve medicinske sestre.
“Prioritet Help-a i GIZ je unapređenje položaja ugroženih grupa, pre svega dece sa poteškoćama u razvoju i konkretno u ovom projektu, povratnika u readmisiji”, rekla je Bubanj.
“Mi se nadamo da ćemo kroz ovaj projekat uspeti da na nivou cele Srbije značajno doprinesemo rešavanju ovako važnog problema”.
Osnovni cilj ove donacije i projektne aktivnosti organizacije Help je obezbeđivanje opreme za unapređenje dijagnostičkih i terapeutskih procedura u zaštiti mentalnog zdravlja stanovništva. Pored toga, pomoći će u izgradnji i jačanju inkluzivnih mera, za manjinske i marginalizovane grupe stanovništva, kroz sistem upućivanja na relevantne primarne, sekundarne i tercijarne ustanove zaštite mentalnog zdravlja, a naročito rani razvoj deteta.
Projekat „Upravljanje migracijama i podrška povratu tražilaca azila III“ se sprovodi pod okriljem globalnog programa „Migracije za razvoj“ (PME) Nemačke razvojne saradnje koji u Srbiji sprovodi GIZ.
“Nedovoljna uključenost u tržište rada, komplikovani socio-ekonomski uslovi i nedostatak socijalne integracije među povratnicima predstavljaju rizike za mentalno zdravlje. Dodatno, njihova neinformisanost i loš životni standard utiču na njihovo mentalno zdravlje, koje je jedan od najvažnijih činilaca njihove integracije. Nemačka razvojna saradnja, kroz programe “Migracije i razvoj” i “Migracije i dijaspora”, nastoji da poboljša uslove povratnika, različitim vidovima osnaživanja”, navela je Marija Dragić, projektna menadžerka u GIZ-u.
Ona je dodala da GIZ kroz svoje aktivnosti pomaže povratnicima i zainteresovanim građanima pri traženju posla ili pokretanju biznisa u Srbiji i pruža podršku za podizanje stručnih kvalifikacija kroz besplatne obuke, kao i psihosocijalnu podršku.
“Sve aktivnosti koje sprovodimo u Srbiji, radimo u saradnji sa našim političkim partnerima – Ministarstvom za rad, socijalna i boračka pitanja, Nacionalnom službom za zapošljavanje, Komesarijatom za izbeglice i migracije, ali i sa brojnim organizacijama civilnog društva, lokalnim zajednicama, privatnim sektorom i drugima”, objasnila je Dragić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!