ČUDO OD DETETA Pavle iz Leskovca je sa tri godine počeo da čita, a sa sedam zna sve o istoriji, geografiji i programiranju

Leskovčanin Pavle Stamenković sa tri godine naučio je da čita, a danas sa sedam godina istoriju i geografiju ima u malom prstu, dok proces pomeranja tektonskih ploča zna da objasni bolje od mnogih geografa, a u prethodnih godinu dana pročitao je mnogo knjiga i 84 puta posetio leskovačku kuću knjiga i tako postao najmlađi član Narodne biblioteke „Radoje Domanović“  u Leskovcu koji je pročitao najviše knjiga.

Još pri današnjem upoznavanju osetili smo da se iza ovog neodoljivog dečaka krije pravi mali genijalac, jer je odmah krenuo da nam objašnjava kako se pomeraju tektonske ploče i kako nastaje zemljotres, simulirajući knjigama ceo taj proces.

Njegova mama Snežana nam je otkrila da se ljubav prema pisanoj reči u njenom sinu rodila sama, a da je njen udeo samo to što mu je usadila naviku da čita pred spavanje.

Pored čitanja knjiga, ovaj sedmogodišnjak govori tečno engleski jezik, svakog dana vreme provodi na Vikipediji u želji da što više sazna o istoriji, geografiji, dinosaorusima, planetama,  a sam je otvorio i svoj jutjub kanal na kojem na engleskom jeziku pokazuje kako se programira i kako se pomeraju tektonske ploče na Severnom i Južnom polu i u Evropi.

Obožava Nikolu Teslu, a voli da čita pesme Jovana Jovanovića Zmaja.

„Kad porastem voleo bih da budem jutjuber ali da na svom kanalu podučavam ljude raznim stvarima. Na svom kanalu sam pravim prezentacije i sam programiram, instaliram, postavljam tutorijale, volim taj svet kompjutera i znam da radim u svakom programu“, priča za JuGmediu Pavle, čudo od deteta.

Govori pomalo ruski i kineski, a ukoliko želite da saznate nešto više o nuklearnoj bombi, Pavle će vam bez problema objasniti.

Pavlu je danas uručena članska karta leskovačke bibilioteke i na poklon je dobio nekoliko knjiga a najviše se obradovao atlasu Evrope.

Zanimalo ga je zašto dobija toliko poklona na šta mu je direktorka Biblioteke odgovorila da je to zato što je bio najvredniji dečak u prethodnoj godini.

Pored njega, danas je nagrađena i Slađana Pešić, koja je među najstarijim čitaocima bila najaktivnija i pročitala 92 knjige, a ova gospođa u penziji poručila je svima da je knjiga najbolji lek.

„Počela sam da čitam redovno 10 godina pre rata i nemam određeni žanr, u zavisnosti od raspoloženja, a u vreme rata sam prvu bila koja je uzela knjigu Ringišpil, kada sam neraspoložena volim da čitam Vesnu Dedić i Mirjana Bobić Mojsilović. Kada mi se svidi neka knjiga mnogo kupim je za sebe, za svoju ličnu biblioteku, trenutno čitam Kobena. Ja sam kada otišla u penziji bilo mi je strašno da sedim u kući i onda sam u knjigama našla neki drugi svet. Svojoj generaciji i starijima bih poručila da ne piju lekove nego da čitaju, jer je knjiga najbolji lek, za mene je tako“, ispričala nam je Slađana.

Pavle i Slađana  su inače danas nagrađeni kako bi se istakla važnost knjige i čitanja, besplatnim upisom u trajanju od godinu dana i publikacijama iz sopstvenog izdavaštva.

Pored nagrađivanja, u Bibilioteci je na današnji dan priređena izložba publikacija za decu i odrasle, a kako nam je kazala direktorka Vesna Ilić, zbog pandemije 2020. godine Sajam knjiga nije održan na klasičan način ali je bilo sajamskog popusta i Biblioteka je taj popust iskoristila, obavila kupovinu novih publikacija iz budžeta grada Leskovca i jedan deo iz sopstvenih sredstava.

„Mi smo sada pribavili 700 novih naslova, odnosno 1200 publikacija u iznosu od 790 hiljada dinara, one su sve pristigle, izložene su i svaki čitalac koji bude došao on može da razgleda i da vidi šta sve imamo da ponudimo našim građanima i čitaocima“, istakla je Ilićeva.

Preporuka Biblioteke sa ove sajamske kupovine je Peter Handke „Kratko pismo za dugi rastanak“, Dejan Stojiljković „Dukat za Lađara“ , a od dečije književnosti Slobodan Stanišić „Tango na sedmom nebu“ i Violeta Jović „Vila Rosa“.

Povodom Savindana Biblioteka je danas poklonila đacima i studentima besplatan upis u trajanju od tri meseca i ovom prilikom im čestitala školsku slavu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

7 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jelisaveta
27.01.2021. 19:47

Kako se zove Pavlov YouTube kanal?

Kobac
27.01.2021. 20:37

Mnogo dobra vest.Konacno nesto stvarno dobro da cujemo.Samo napred mali.BRAVO SAMPIONE😇🥰🤗

Иван Милошевић струковни мед. радиолог
28.01.2021. 00:10

Честитам Павлу. Мали а већ генијалац. Књига и знање које добија из књиге.Може само да обогати његову генијалност. Очекивао сам да ће се много више јављати читаоци за коментаре. А ја ту остајем брз коментара.

bravo za mladu kolegincu
28.01.2021. 21:24

Draga Emilija, pročitao sam sve tekstove s jučerašnjeg dogadjaja u biblioteci, ali ovaj je NAJBOLJI. Pratim Vas i mogu da kažem da ste vi prva po kvalitetu u novoj generaciji novinara od Niša, preko Leskovca do Vranja. I ne čudim se, obrazovana osoba koja je učila od najboljih. Srecno

Megi
29.01.2021. 15:23

Divna priča kakve retko čitamo u portalskim medijima. Da, da i ja kežm koju u vezi Jugmedie: Redakcijo, hvala vam na utemeljenim raznovrsnijim sadržajima. Vi ste jedan od mojih prozora u svet. Ne javljam se često jer ne volim da komentarišem.

Mavashi
29.01.2021. 20:17

I roditelji su mu divni ljudi.