Dani evropske baštine i Dečja nedelja u leskovačkom muzeju (program)

Povodom predstojeće kulturne manifestacije “Dani evropske baštine” i Dečje nedelje, Narodni muzej Leskovac pripremio je niz aktivnosti, od obilska muzejskih postavki I tesktilnog muzeja u Strojkovcu, Gradske kuće, promocije publikacije ovog muzeja, izložbe i niz dečjih i radionica za odrasle.

PROGRAM

Radno vreme UTORAK – SUBOTA*

12h – 16h

Stalna postavka NARODNOG MUZEJA U LESKOVCU „Vremeplov leskovačkog kraja“  u dve izložbene prostorije prikazuje život u Leskovcu od praistorije preko rimskog doba, srednjeg veka, turskog perioda do 1941. godine HH veka. U našoj postavci saznajte i kako su živeli ljudi u praistoriji na Hasaru, čime su se sve bavili stanovnici Caričinog grada, ko je najpoznatiji leskovački srednjevekovni vitez, ko je bio Mihailo Babamilkić i kako je Leskovac postao Srpski Mančester?

Deo postavke čini stalna TAKTILNA IZLOŽBA namenjena slepim i slabovidim osobama. Izložbu čini 19 eksponata koji opisuju istoriju leskovačkog kraja od praistorije do turskog perioda. Izložbu prati i audio vodič, dok se u istom delu postavke nalaze i paneli sa vodičem kroz postavku na znakovnom jeziku.

(Narodni muzej Leskovac, Stojana Ljubića 2, 16000 Leskovac)

Da bi se bolje upoznali sa počecima razvoja leskovačke tekstilne industrije i razlogom zbog kog je Leskovac bio nazivan Srpski Mančester, posetite TEKSTILNI MUZEJ u selu Strojkovcu. Smešten je u zgradi stare vodenice u kojoj je otvorena prva fabrika gajtana 1884. godine i pored vodenice čuva čarkove i kaleme za upletanje gajtana i druge predmete koji pričaju priču o istoriji tekstilne industrije u Leskovcu.

(Tekstilni muzej, selo Strojkovce)

U sklopu Narodnog muzeja u Leskovcu nalazi se i GRADSKA KUĆA, jedinstven primer balkansko-orijentalnog graditeljstva u HӀH veku. U njoj možete pogledati postavku koja prikazuje način uređenja kuće u prvoj polovini HH veka. U sklopu Gradske kuće, nalazi se DEČJI MUZEJON, mesto posvećeno najmlađim posetiocima u kome, u skladu sa svojim interesovanjima, deca mogu sama birati didaktičke i kreativne materijale za rad inspirisane kulturnom baštinom Leskovca i njegove okoline.

(Gradska kuća, Učitelja Josifa 10, 16000 Leskovac)

Poseban deo stalne postavke posvećen je Arheološkom lokalitetu  CARIČIN GRAD koji se nalazi na 30 kilometara od Leskovca, a za koji se pretpostavlja da je Justinijana Prima, grad koji je u spomen svom zavičaju podigao Justinijan Prvi, vizantijski car, reformator i strateg u VI veku.

(Caričin grad, 16230, Lebane)

DANI EVROPSKE BAŠTINE

28.09. 2020 – 16.10. 2020

Radno vreme 12h – 16h

Narodni muzej Leskovac povodom učešća u manifestaciji Dani evropske baštine pored redovnih sadržaja planira i realizaciju posebno osmišljenih aktivnosti**:

28.09.2020. u 12 časova

Šetnja na znakovnom jeziku kroz novu stalnu postavku  „Leskovac – Srpski Mančester“

Povodom Međunarodne nedelje gluvih koja se svake godine obeležava u poslednjoj nedelji septembra u saradnji sa Gradskom organizacijom gluvih i nagluvih Leskovac, organizujemo vođenje na znakovnom jeziku kroz stalnu postavku „Leskovac – Srpski Mančester 1878 – 1941“.

(Narodni muzej Leskovac, Stojana Ljubića 2, 16000 Leskovac)

  1. septembra. i 2, 13, 16. Oktobra 2020.

Promocija publikacije dečje biblioteke Narodnog muzeja Leskovac, „Zbirka radionica iz muzeja“ i prezentacija serijala Muzejska azbuka

(Navedene aktivnosti će se održati u Osnovnim školama sa teritorije Jablaničkog okruga.)

05.10.2020. u 12 časova

Radionica „Dečije igre naše prošlosti“

Igra je zabava gde deca najlakše uče o sebi, drugima i svetu koji ih okružuje. Ova radionica će deci približiti kako  se  igralo u prošlosti. Zajedno sa decom ćemo praviti krpenjače a zatim i igrati neke od igara iz prošlosti .

06.10.2020. u 12 časova

Radionica „Čarobna muzejska kutija“

Radionica uvodi decu u svet njima manje poznatih pojmova i svet predmeta koji su nekada bili u svakodnevnoj upotrebi. Kroz igru pantomime deca pokušavaju da objasne predmete.

07.10.2020. u 12 časova

Radionica „Bako, deko vodim vas u muzej“

Radionica je namenjena deci i bakama i dekama. Naučićemo zašto je fotogafija važna i kako se pravi izložba. Pričaćemo o muzejskim fotografijama, kako se čuvaju i kakav značaj imaju za tradiciju i muzej. Sva deca će sa bakom i/ili dekom od starih porodičnih fotografija praviti svoj porodični pano.

08.10.2020. u 12 časova

Radionica „Muzejske asocijacije“

Reči i narodne izreke važna su leksička i etno-građa. Leskovački govor je autentičan i prepoznatljiv u celoj Srbiji, uzimajući to u obzir, kroz igru i na zabavan način približiće se značenje nekih reči i izreka našeg kraja.

09.10.2020. u 12 časova

Radionica „Stari zanati i esnaf“

U okviru ove radionice biće predstavljeni zanati, njihovi proizvodi i način izrade istih. U radionici će biti reči i o esnafima – zanatskim udruženjima, o važnosti njihovog postojanja, o obeležjima i običajima vezanim za njih.

Radioniice će biti održane u dvorištu Gradske kuće (Učitelja Josifa 10, 16000 Leskovac), u slučaju lošeg vremena radionice će se održati u holu Narodnog muzeja u Leskovcu.

15.10.2020. u 12 časova

Povodom obeležavanja dana Belog štapa realizovaće se sadržaji prilagođeni slepim i slabovidim osobama (audio vođenje i obilazak taktilne izložbe).

(Narodni muzej Leskovac, Stojana Ljubića 2, 16000 Leskovac)

24.9.2020. – 10.10.2020.

Izložba „Kvadrat na kub“

Simbol kvadrata, odnosno kompozicije radova u formi kvadrata čine zajednički imenitelj izložbe pod nazivom Kvadrat na kub, autora: Petra Vujoševića, Gordane Baškot i Gordane Stanišić Vujošević.

(Galerija Narodni muzej Leskovac, Stojana Ljubića 2)

*Usled trenutne epidemiološke situacije, molimo sve posetioce i učesnike radionica da poštuju preporučene mere zaštite: držanje distance uz obavezno nošenje zaštitnih maski.

**Narodni muzej u Leskovcu zadržava pravo na izmenu i dopunu programa. O izmenama programa bićete blagovremeno obavešteni.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare