LESKOVAC – U prestonici kruške na jugu Srbije, zbog koje je najviše svojevremeno porečki kraj dobio epitet „Južna srpska Kalifornija“, danas su drugu godinu zaredom održani „Dani kruške – Vučje 2016“, na kojoj su proglašeni najbolji proizvođači ovog voća i rakije.
Momčilo Stanković iz Miroševca poneo je titulu najboljeg proizvođača rakije, Božidar Stamenković proglašen je za najvećg proizvođača, dok je Zoran Ranđelović iz Strojkovca imao gajbicu s najlepšim kruškama.
Porečje je nekada bilo čuveno po proizvodnji viljamove kruške i rakije, ali one su sada, posle gašenja istoimenog kombinata, postale retkost, pa su i na ovoj manifestaciji dominirale takozvane stone sorte, lakše i jendostavnije za održavanje.
„Godina za nama je bila veoma teška, možda najteža u poslednjih 15 godina s obzirom da smo imali dva mrza, ali se uvek živi u uverenju da će iduća berba biti bolja. U svakom slučaju, ne možemo bez pomoći lokalne samouprave“, rekao je proizvođač Božidar Stamenković
O pružanju pomoći proizvođačima kruške i uopšte poljoprivrednicima, govorili su Mina Cvetanović, pomoćnica gradonačelnika Leskovca i Bojan Tojaga, direktor ALER-a, organizator manifestacije.
„Manifetsacijama poput ove grad Leskovac teži boljoj promociji naših sela i određenih kultura po kojima su ona poznata. Jedno od glavnih delovanja u narednom periodu biće upravo polje agrara“, rekla je Cvetanovićeva i naglasila je da lokalna samouprava ove godine planirala 40 miliona dinara za pomoć poljoprivredncima.
Tojaga je podsetio da je ova treća od 5 planiranih sličnih manifestacija ove godine i naglasio da ALER „kontinuirano i stalno pruža pomoć proizvođačima“, pa je tako istakao da je u toku prošle godine više hiljada njih dobilo pomoć oko registracije i obnove gazdinstava i toliko je napisano zahteva za ostvarenje prava, na regresirano gorivo i veštačko đubrivo.
Od kruške kako je zaključio, žive mnoge porodice u vučjanksom kraju.
Po običaju, i na ovaj manifestaciji okupljeni su uživali u kulturno-umetničkom ptogramu. Pevalo se i igralo kolo, a čula se je i frula.
Inače, kruška se na teritoriji Jabčaničkog okruga gaji na površini od 360 hektara, za trećinu manje nego pre desetak godina, i predstavlja 10 posto od ukupne proizvodnje voća u ovom okrugu. Proizvođači su se požalili i na cenu, rekavši da se kilogram prodavao za 25 dinara, što ne pokriva ni troškove negovanja i održavanja.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kakva glupost! Porečje više ne postoji,proizvodnja kruške na nikada manjim zasadima, a u publici sve opštinari.Cirkuzanti obični !
U marketina lepu krusku ne mozes da kupis ispod 150 dinara za kilogram.
Posećenost 0 , proizvođači 0 !
Naziv „južna srpska Kalifornija“, ili kako već, nije po kruški, već po stilu sadnje višnje (kaskadna sadnja) u nekadašnjem kombinatu „Porečje“. To sam pročitao u jednoj skupo opremljenoj knjizi Duška Jovanovića, dugogodišnjeg direktora, neki bi rekli i … bolje da ne kažem, zameriću se JUL-ovcima …
Sreca da postoje knjige Duska Jovanovica da bi neki i nesto naucili!
Sreca da postoje knjige Duska Jovanovica kako bi pojedini i naucili nesto!
Porečje je odlično radilo dok je preduzeće vodio gospodin Dušan Jovanović, ne samo što je stručnjak, već je znao lepo da sarađuje sa radnicima, moje skromno mišljenje….