Na 15 kilometara od Vladičinog Hana, u brdsko-planinskom selu Mrtvica, na zakorovljenoj dedovini Aleksandar Stojilković (32), diplomirani informatičar, je pre četiri godine počeo da podiže zasade voća, ali i u Polomu, selu kraj Vladičinog Hana, gde živi sa porodicom. Na ukupno 2,5 hektara, od čega je pola hektara zakupio, ima zasade šljive, jabuke, malinu i kupinu. Iako radi, stalan posao nema, pa se nada će voćarstvo porodici dopuniti kućni budžet.
„Iako je očeva porodična kuća u Mrtvici najudaljenija u selu i do nje se može stići samo pešice ili motokultivatorom, zbog lošeg puta, bilo mi je žao da dedovinu pokrije korov. Odlučili smo da raskrčimo njive i zasadimo voće. Na hektaru imamo „čačanku“ i 20 ari jabuke u Mrtvici. U Polomu smo zasadili 10 ari maline i tri puta više kupine, pošto je to voće osetljivije, posebno u vreme berbe, i ne bi mogli da ga odnegujemo na tolikoj udaljenosti u Mrtvici“, priča Aleksandar.
Uz punu primenu agrotehničkih mera i hemijskog tretiranja, nakon pet godina, voćnjaci su ove godine bili u skoro punom rodu. Reč je o savremenim zasadima, sa sistemom za navodnjavanje kap po kap, a malinjak i kupinjak imaju i sistem za orošavanje. Protivgradne mreže nemaju, ali su im i vremenski uslovi bili naklonjeni. Međutim, poljoprivrednicima uvek preti neka opasnost a za one u brdskom delu hanske opštine od nedavno u obliku divljači.
Za podizanje voćnjaka, Stojilkovići su delom novac uložili sami, ali su imali i pomoć donatora. Sadnice šljive su dobili od lokalne samouprave i jedan deo jabuka. Preko Programa SEED-a obezbedili su sistem za navodnjavanje za zasade šljiva
„Sve bi bilo u redu da nam divlje svinje, srne pa i medved, što su utvrdili nadležni iz lokalnog lovačkog udruženja, nisu uništili oko 70 odsto roda , pa čak i deo stabala. To niko neće da nam nadoknadi a LU „Jelen“ odluku obrazlaže time da nam imanje nije ograđeno! Tako smo, umesto vagona šljive, ubrali oko 700 kilograma a jabuka između 150 i 200 kilograma, što je završilo u kazanu za rakiju. Ovde, kod kuće, imali smo nešto više od tone maline i tri tone kupine. Otkupna cena maline je 155 a kupine 55 dinara po kilogramu, što je prvom slučaju niže od očekivane a u drugom, duplo manje od realne“, priča Aleksandar za juGmediu.
I, kada se na papiru stave ulaganja i podvuče crta ispod prihoda, računica je negativna. Aleksandar kaže da se njegovo bavljenje voćarstvom za sada svodi na hobi a kada bi od tog posla živeli, onda bi morali da dupliraju površine.
„Koliko uložimo u agrotehničke mere nismo ni računali, ali suma je sigurno pozamašna, a na hemikalije godišnje „ode“ oko 600 evra. Tu dolaze i troškovi berbe, transporat kao i troškovi dovođenja vode u Mrtvici sa izvora do njiva u dužini od 1,2 kilometra, pravljenje bazena zapremine 80 metara kubnih, što sve iziskuje novac. Ono što bi trebalo da uradimo je i postavljanje protivgradne mreže, ali je to trenutno prvelika investicija”, kaže Aleksandar.
Za postavljanje protivgradnih mreža da bi zaštitili malinu i kupinu, Stojilkovićima bi trebalo 4.000 evra a za voćnjak u Mrtvici čak tri puta više.
Projekat „Izlaz je ovde“ finansijski je podržala opština Vladičin Han. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Informatičari, koje ja znam, nemaju vremena za ovakve hobije.
Pa toko i znaš. Vidis da piše da nema stalan posao. Šta treba da radi da sedne i da plače? Il da krade? A i kad bi radio trebao bi da ima neki hobi. Sedi ti pred prodavnicu i popi neko pivo i pričaj malo o politici. Takvima ko ti dedovina urasta u korov.
Svaki dobar informatičar može ovde u Srbiji da preko interenta radi za strane firme i zaradjuje mesecno najmanje 2000 evra.
Bilo bi lepo kada komentatrisete druge da se i potpisete a ne da se krijete iza nekih, ajd da kazem, pseudonima. Mozda bi tada Vase reci i imale nekakvu tezinu MAVASHI.