Do diplome prava i ekonomije studenti stižu uz posebne programe

Zahvaljujući programu „Završi započeto“ Ekonomskog fakulteta u Nišu, do fakultetske diplome u protekle četiri godine stiglo je 128 takozvanih „večitih“ studenata, od 236 koliko ih se prijavilo za završetak studija.

„Najveće interesovanje ‘starih’ studenata imali smo prve godine kada smo pokrenuli program. Tada nam se javilo 137 studenata, a 90 je diplomiralo“, rekao je dekan Tadija Đukić.

Po njegovim rečima, ove školske godine su se za program „Završi započeto“ prijavila 32 studenta, pišu Niške vesti.

„Naše iskustvo pokazuje nam da je interesovanje za vraćanje na fakultet utoliko veće ukoliko država da kraći rok za završetak započetih studija. Najveće interesovanje je bilo pre četiri godine kada je rečeno da će se ‘starim’ studentima zakonom onemogućiti diplomiranje“, naveo je Đukić.

On je izjavio da se važećom zakonskom regulativom omogućava studentima koji su fakultet upisali pre 15, 20 ili više godina da diplomiraju ove ili naredne godine. „Mi smo se potrudili da tim ljudima izađemo u susret i da zajedno s njima ostvarimo njihov cilj, a to je diplomiranje na državnom fakultetu. Profesori su se potrudili, držali su predavanja subotom, kako bi studenti mogli da ih pohađaju, jer uglavnom rade“, rekao je Đukić. Nedostatak para, zapošljavanje, formiranje porodice, kazao je Đukić, najčešći su razlozi zbog kojih se studiranje ne završava u roku.

„Mnogi od tih ljudi završili su fakultet u vreme kada su njihova deca upisivala fakultet. Pojedinima je to bio podstrek da nastave školovanje, tako da imamo i desetak ‘starih’ studenata koji su nakon osnovnih, završili i master studije“, istakao je Đukić.

Dekan Pravnog fakulteta u Nišu Nebojša Raičević rekao je da ta visokoškolska ustanova od novembra prošle godine izlazi u susret onima koji žele da završe fakultet, a upisali su ga pre 2008. godine.

„Tim studentima omogućili smo da subotom slušaju predavanja, da tokom popodneva imaju konsultacije sa profesorima, a organizovali smo i onlajn konsultacije. Omogućeno im je da ispite polažu iz tri dela, jer zbog obaveza na poslu ili porodičnih obaveza ne mogu da pripreme ispit u celini“, kazao je Raičević.

Po njegovim rečima, za završetak Pravnog fakulteta prijavilo se oko 100 studenata, a većina njih do diplomiranja treba da položi između jednog i tri ispita, mada ima onih koji moraju da polože četiri ili pet ispita. Studenti na Pravnom fakultetu polaganje zaostalih predmeta plaćaju 10.000 dinara, dok na Ekonomskom fakultetu celokupan program košta 30.000 dinara.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
"Posebni programi"
28.01.2023. 11:58

Lopovi.Izmišljaju vruću vodu da bi došli do novca. Kao prvo time dovode u neravnopravan položaj i degradiraju studente koji su poštenim radom i tokom četvorogodišnjeg studiranja došli do diploma. Kakvo ubrazano studiranje, kakvi skraćeni programi.?Zato sada svako ima diplomu. Neki je kupuju a neki po skraćenim programima poput „Završi započeto“ uz novčanu nadoknadu postaju diplomirani pravnici i diplomirani ekonomisti, kao i masteri. A kad se takvi zaposle, još ne daj bože postave na neko rukovodeće ili funkcionersko mesto, nastane cirkus, zastoj u radu ili kolaps. Sram vas bilo uništiste obrazovanje načisto. Stvarate nepismene generacije i nestručne kadrove umesto da stvarate stručake. Ali takvi vam valjda odgovaraju da bi mogli da izvršavaju naloge, klimaju glavom i tapšu po potrebi.

Smejurija
29.01.2023. 19:14

A sto se bre nerviras!? Tako se i mi sa BU zgrozimo kada cujemo da je neko pomenute fakultete zavrsio u NIS i jos hoce da ga kotiraju kao da je studirao u Bg…al Boze moj, ide zivot ?

Za smejuriju
29.01.2023. 22:37
Odgovor za  Smejurija

Čovek se sam kotira. Baš kao što si ti sam/sama sebe kotirao/la ovim odgovorom.

Beogradski
30.01.2023. 15:27
Odgovor za  Smejurija

Jesi li u Bg naučio ovo bre?