Dragan Mladenović kalemi sadnice sobinskog kestena pelcerom grčkog kestena

Foto: Privatna arhiva

Mnogi Vranjanci i ove godine nisu mogli da zamisle božićnu trpezu bez “sobinskih koštana”. Otuda su u oči ovog najvećeg hrišćanskog praznika češće nego inače posećivali gradske pijace kako bi po povoljnoj ceni kupili ovo čuveno vranjsko voće koje se rađa na stoletnim stablima kestenova u vranjskom naselju Sobina.

Nažalost, nekima to nije pošlo za rukom jer je ove godine ponuda ovog kestena bila veoma slaba, a cena nikada veća jer se za kilogram moralo izdvojiti od 400 do 500 dinara. Međutim, oni koji su se usudili da izdvoje ovoliko novca za kupovinu ove vrste koštana nisu se mnogo ofajdili jer kada su na Badnje veče ispekli prve plodove shvatili su da su im prodavci prodali koštane lošeg kvaliteta. Razočarani ljudi su se s pravom zapitali šta je uzrok tome. Mnogi su pomislili da je loš kvalitet koštana prouzrokovalo sušenja stoletnih stabala usled pojave, kako tvrde Sobinčani, raka kore na stablu.

Ovu tvrdnju, međutim, opovrgava Sobinčanin, Dragan Mladenović, koji kaže da je loš kvalitet koštana rezultat njihovog neadekvatnog čuvanja do prodaje. Sam taj proces, po njegovim rečima, predstavlja čitavu tehnologiju, a ko to ne zna da odradi do kraja, kao rezultat za prodaju dobija koštane lošeg kvaliteta. On sam, međutim, nema problem sa tim i zato mu se svake godine mušterije vraćaju.

Foto: Privatna arhiva

“Ove godine sam u oči Božića, pripremio za prodaju oko 800 kilograma koštana. Prodavao sam ih na pijaci u Vranju kod Bujkovskog mosta. PIjačna uprava je uzorak moje robe slala na analizu u jednoj od laboratorija u Beogradu odakle sam dobio potvrdu da su moji koštani odlačnog kvaliteta i da ne poseduju ni trunku hemije”, priča Mladenović.

On kaže da je ovoliku količinu koštana uspeo da očuva zdravim samo zahvaljujući čestom okretanju u prostoriji u kojoj ih čuva, a nije dozvolio ni da se upale kada ih je zatrpao u pesku i polio vodom.

“To je jedna od najbitnijih stavki koja mora da se ispoštuje u pripremi sobinskih koštana do prodaje”, tvrdi Mladenović.

Foto: Privatna arhiva

Naš sagovornik je, poput mnogih Sobinčana koji godišnje ostvaruju fine prihode od prodaje koštana, veoma zabrinut zbog pojave bolesti na stoletnim stablima kestena i njihovog sušenja. Mnogi su čak pokušavali da osušene zasade kestena obnove sadnjom izniklih mladica, ali nikome to do sada nije uspelo. Situacija je, međutim, krenula na bolje otkada je on počeo da te mladice kalemi pelcerom grčkog kestena. Neke koje je ranije zasadio su već prorodile, a neke će uskoro.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare