Povodom obeležavanja proboja Solunskog fronta i oslobođenja Medveđe u Prvom svetskom ratu, jutros su u holu Kulturnog centra u Medveđi otvorene dve izložbe Postavka izloženih totema vojnika i izložba Srpske avijatike od 1916. do 1918. godine, predstavljena je knjiga „General Dušan Krstić“ i dodeljene su nagrade osnovcima koji su pobedili u specijalizovanim igricama o proboju Solunskog fronta edukativnog karaktera.
O knjizi i srpskoj avijatici prvo je govorio istoričar i direktor kruševačkog Muzeja Goran Vasić koji je tom prilikom istakao da se u ovoj publikaciji autora Ognjena Petrovića radi o čoveku koji se već 50 godina bavi ovom tematikom.
„Što se tiče aviona Ognjen Petrović kao autor je prikazao na ovoj izložbi kako su izgledali ti avioni. U početku su to bila tri tipa, kasnije tokom razvoja, posebno 1917. i na kraju 1918. godine oni su ubrzano modernizovani, opremeljeni različitim oružjem. Uglavnom su to bili dvokrilci sa dva člana posade, praktično svaki drugi let je bio visoko rizičan, ne samo zbog dejstva neprijatelja nego i zbog tehničkih, meteoroloških uslova tako da je potrebna bila izuzetna htabrost tih pilota koji su poletali već u početku 1916. godine i tokom kulminacije proboja Solunskog fronta“, istakao je Vasić.
Zanimljivu činjenicu koju je otkrio je da je srpska vojska 1918. godine imala samo pet školovanih pilota koji su se školovali u Francuskoj i služili da obučavaju i druge pilote, a obuka je morala biti ubrzana.
„Prvi put obuke su održavane od jula do novembra 1916. godine. U prvim tim naletima, uglavnom su leteli francuski piloti jer smo mi imali samo pet i kasnije 1918. godine već 36 pilota. Uz obuku pilota rađeno je ubrzano i na obuci mehaničara, a postojali su samo izviđački i lovački tipovi aviona“, rekao je između ostalog istoričar Vasić i preporučio svima koji vole ove istoriju da pročitaju ovu publikaciju.
Promociji knjige prethodilo je obraćanje predsednika opštine Medveđe Nebojše Arsića koji je naglasio da su oni opština koja drži do tradicije.
„Mi smo opština koja sve svoje pretke poštuje i sve spomenike koje su naši preci izgradili podržava a i gradi nove. Danas je prilika kada ćemo da osveštamo i otvorimo jedan novi spomen kompleks koji će takođe ostati našim pokolenjima, danas su i naši najmlađi sugrađani imali prilike da spoznaju šta se zapravo desilo tog 6. oktobra davne 1918. godine. Napredak može proisteći samo ako poštujemo našu istoriju“, rekao predsednik obraćajući se svim prisutnim gostima i dodao da je Medveđa srce Srbije.
Nakon otvaranja izložbe i promocije knjige svečano je otvoren spomen-kompleks na Vidikovcu sa kojeg se pruža pogled na celu varoš.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je kroz projekat „Kultura u temeljima“ opštine Medveđa. Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove donatora
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!