Na današnji dan pre 102 godine opština Medveđa i Gornja Jablanica oslobođene su od trogodišnjeg zuluma okupatora u Prvom svetskom ratu, a ovaj istorijski dan, koji Medveđani s ponosom neguju, obeležen je veličanstveno, najpre izložbom i tribinom u Kulturnom centru, a potom na Vidikovcu pored spomenika junacima toga doba, gde je presecanjem crvene trake otvoren spomen kompleks i gde su prigodnim govorima, pesmom i resitalom uz mnogobrojne zvanice evocirane uspome na epsko herojstvo jednog naroda.
Drugi deo obeležavanja godišnjice slobode održan je kraj spomenika palim herojima, koji je osveštan s vladikom niškim Arsenijem na čelu, a na mestu zvanom Vidikovac sa koga se kao na dlanu vidi cela varoš Medveđa i koji predstavlja mali amfitetar, svečano danas otvoren.
Episkop niški Arsenije govorio je o čuvenom Jablaničko- topličkom ustanku 1916. godine, kada se srpska vojska još oporavljalja na Krfu, spremajući se za proboj Solunskog fronta i oslobađanje svoje otadžbine Srbije.
Treći srpski ustanak
„Ali je na ovim prostorima ostalo dosta sposobnih mladića koji su želeli da što pre otadžbina bude oslobođena. Tako je krajem 1916. godine već počelo organizovanje četa da bi početkom 1917.godine, 26. februara, konačno izbio Toplički ustanak u Kuršumliji koji se kasnije proširio i na celom Jablaničkom okrugu. Zahvaljujući hrabrim vojskovođama Milinku i Tošku, Dimitriju Dimitrijeviću, čuvenom pop-Miti i drugim vojskovođama koji su hrabro stali, iako malobrojniji i slabiji i telesno i vojno od neprijatelja, i sa narodom krenuli da oslobađaju ove krajeve. Nažalost, ovaj ustanak je doneo kratkotrajnu slobodu, svega nekih mesec dana, ali nije mogao da trpi zulum i da sačeka našu vojsku. To je bio jedini ustanak na teritoriji porobljene Evrope, i možemo ga slobodno nazvati Trećim srpskim ustankom“, kazao je episkop niški.
Profesor dr Dejan Antić sa Filozofskog fakulteta Niš je kroz činjenice prisutnima približio ovaj istorijski događaj, generacijama koje su kroz školske udžbenika učile i uče tek kroz fragmente o junacima Gornje Jablanice.
On je između ostalog podsetio da je Prvi svetski rat počeo na Balkanu, u Srbiji, podsetio na činjicu da je srpska Vojska bila primorana na povlačenje put Albanije, te da je u domovini ostao okupiran narod od strane bugarskih i austrougraskih trupa.
„Vreme okupacije bilo je zaista strašno. Ovim prostorima žarile su i palile bugarske trupe, i one regularne i one neregularne, kao što su bugarske komite“, kazao je.
Zbog pojačanog terora, namere da se srpski golobradi mladići mobilišu u bugarsku vosjku, kazao je, i da se sa scene izbriše kulturno i istorijsko nasleđe, srpski indentitet i pobugari stanovništvo i pokušajem da se u školama uvede bugarski jezik, planuo je ustanak.
„Bio je to prvi ustanak u nekoj okupiranoj zemlji tokom Prvog velikoga rata, a zato što je narodu dozlogrdio teror, zabrana srpskoga jezika, srpskih udžbenika, nasilna asimilicija i nametanje tuđeg identiteta, kao i hapšenje srpskog sveštenstva i srpskih učitelja, zanatlija i trgovaca. Toplica i Jablanica su nakon gušenja ustanka od strane bugarskih regularnih trupa i bugarskih komita bile krvave“, kazao je između ostalog prof.dr. Antić dodavši da su mnogi viđeniji ljudi na putu do Bugarske stradali u Surdulici, Srpskoj kosturnici, gde se i danas obeležava dan osolobođenja od okupatora u Velikom ratu.
Ceo potresan govor istoričara Dejana Antića pogledajte na videu dole.
Govorio je i potpredsednik Republičkog odbora saveza potomaka boraca 1912-1920. Tomislav Tomić
Svojim prisustvom ovaj skup u centru Medveđe i na Vidikovcu iznad Medveđe, uveličili su građani ali i gosti iz drugih opština, predstavnici Vojske Srbije, policije, predsednici susednih opština i gradova, kao i načelnici Jablaničkog i Pčinjskog okruga.
Predsednik opštine Medveđa Nebojša Arsić, pozdravljajući drage goste, ocenio je da proboj Solunskog fronta ima mitsku dimenziju, po snazi hrabrosti, moći i junaštvu jedne male vosjke na Balkanu, vojske koja je oborila jednu moćnu carevinu.
„I danas, posle više od veka, Srbija i dalje nastavlja da se uzdiže i napreduje, ne napuštajući slobodarske ideje koje su u genu našeg bića. Pobedama se ponosimo, žrtve prinete oltaru slobode nikada ne zaboravljamo, a sadašnjost i budućnost vidmo u prijateljstvu i saradnji i sa onima protiv kojih smo nekada vojevali, ne osvajajući tuđe i braneći svoje“, rekao je između ostalog Arsić sa željom da rat ostane samo kroz igrice.
Više o onome što je na Vidkovcu izgovorio danas Asić na videu dole.
Svečanost su kraj spomenika palim ratnicima iz Gornje Jablanice uveličali vokalna grupa „Libero“ iz Leskovca i učenica OŠ „Gornja Jablanica“ Jelena Petrović recitovanjem stihove „Plava grobnica“ Milutina Bojića.
A vence su položile mnoge delegacije
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je kroz projekat „Kultura u temeljima“ opštine Medveđa. Stavovi izneti u podržanom medijskom sadržaju nužno ne izražavaju stavove donatora
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Kada cemo od sadasnjeg zuluma?