Za pun rezervoar goriva u Srbiji mora da se radi oko 20 sati ili dva i po radna dana, u Sloveniji vozači mogu da napune svoje automobile posle samo jednog dana rada ili nešto manje od 8 sati, dok je Nemcima potrebno još manje, odnosno oko 6 sati rada. Uprkos značajnim varijacijama na tržištu nafte, ali i obrtima koje je na tržište rada donela pandemija korona virusa, brojke pokazuju da nije bilo značajnih promena kada je reč o količini uloženog rada potrebnog za tankovanje „do vrha“, bar kada je reč o zemljama regiona.
„Blic Biznis“ je do ove računice došao uzimajući u obzir aktuelne prosečne plate i cene goriva u regionu i Evropi.
Naime, za 50 litara benzina, koliki je prosečan kapacitet rezervoara u automobilima, građani Srbije moraju da plate 57,8 evra, a oni koji voze „dizelaše“ nešto više od 61 evra. Sa prosečnom platom od 512 evra i podrazumevanim osmočasovnim radnim vremenom, oni zarađuju 2,9 evra na sat, a to znači da im je za pun rezervoar potrebno skoro 20 sati rada, odnosno dva i po radna dana. Ako troše dizel, trebaće im i sat vremena više.
Slično vreme na poslu moraju da provedu i građani Crne Gore i Severne Makedonije, ako žele da napune svoje rezervoare. Pošto je prosečna plata u Crnoj Gori 525 evra, a za 50 litara benzina potrebno je 57 evra, to znači da Crnogorci treba da rade 19 sati. Makedonci imaju platu od 454 evra, pa za pun rezervoar koji ih košta 51 evro na poslu provode oko sat vremena više.
Nešto kraće moraju da rade vozači u Bosni i Hercegovini pošto je u ovoj susednoj zemlji prosečna plata nešto niža nego u Srbiji – 491 evro, ali je i benzin jeftiniji, pa je za pun rezervoar potrebno oko 45 evra. To znači da za 50 litara goriva naše komšije rade nešto više od 16 sati.
Gorivo u Hrvatskoj je najskuplje među zemljama bivše Jugoslavije, pa je za tankovanje „do vrha“ u ovoj zemlji potrebno 62 evra. Ipak, sa prosečnom platom od oko 890 evra, odnosno satnicom od 5 evra, hrvatski vozači mogu da napune svoje automobile za 12 sati rada, odnosno jedan i po radni dan.
U ovoj računici najbolje su prošli građani Slovenije koji imaju najveće prosečne plate – oko 1.200 evra, pa za pun rezervoar koji ih košta 51,6 evra moraju na poslu da provedu oko 7,7 sati, dakle manje od jednog radnog dana.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Dvoipodnevna zarada za pun rezervoar ? Moj rezervoar ima 50 litara u prevodu po aktuelnim cenama goriva,dizel inace,to dodje malo preko 7000,dnevna zarada je 1400 dinara sto mu dodje na petodnevnu zaradu,a ne dvoipodnevnu…
Misli se na prosecnu srpsku platu, znaci platu u Beogradu. Za Srbe treceg reda, tj Srbe iz juzne Srbije je 5 dnevnica.
A gde je ta prosecna plata molim vas. Za pun rezervoar mi trebaju najmanje 5 radna dana. Radim u domu zdravlja, kao vozac saniteta, primam minimalac. Da ne radim privatno ni da prezivim nebi mogao. Manite se corava posla i pocnite pisati malo istine.
Briga mene za prosecnu platu kada je mi na jugu u 95% slucaja nemamo,a mozda i vise …na jugu je prosecna plata 300 evra i to ti je to,a tu platu za dvoipodnevni rad za pun rezervoar mogu da imaju advokati,doktori i politicari kojih je itekako manje od nas obicnih ljudi tako da ta prosecna plata ne pije vodu ispod Beograda…
Advokati?
Decko, advokati i to Leskovacki (za Beograd je izlisno i pricati), za pun rezervoar zarade vrlo cesto i za pola sata. Neki advokati u Leskovcu, sto od ujeda pasa, sto od ostalih mahinacija zarade i za prosecan leskovacki stan za mesec dana.
Srbija,to je Beograd.
50 litara dizela 7300 dinara prosečna zarada ili najčešća u Leskovcu 33000 dinara mesečno znači 6 radnih dana jedan rezervoar? Pod uslovom da primite platu?
Verovatno su u školi za novinare, matematiku izbacili iz plana i programa.
Ko ne može da zaradi prosečnu platu, bolje da se ne javlja, da ostavi komp i uzme nešto da radi ili neka ugrade plin!