Obeleženo 60 godina od smrti Branka Miljkovića, „princa poezije“

Foto: Branko Janaćković

Izložbom „Branko Miljković – pisma i posvete iz zaostavštine“, Narodni muzej u Nišu obeležio je šest decenija od tragične smrti i 87 godina od rođenja jednog od najdarovitijih srpskih pesnika.

Postavka je otvorena 12. februara, na dan godišnjice smrti „princa poezije“, i obuhvata 119 pisama, pozivnica, propusnica, članskih karata, knjiga sa posvetom, dve knjige utisaka i predstavlja selektivni reprezentativni presek kolekcije prepiske iz Miljkovićeve zaostavštine koja se prvi put javno izlaže na ovaj način, piše „Blic

„Ovom izložbom upotpunjuje se biografski portret Branka Miljkovića, ali i dodatno rasvetljava književni i socijalni ambijent šezdesetih godina 20. veka, po mnogo čemu odlučujući i prelomni period u razvoju moderne sprske poezije u kontekstu jugoslovenske i evropske književnosti. Pisma upućena Branku Miljkoviću i pisma u knjigama predstavljaju dokument prvoga reda, čijim se tumačenjem upotpunjuje pesnikova književna biografija, čije je izuzetno i snažno poetsko delo obeležilo šezdesete godine prošloga veka u savremenom srpskom pesništvu i koje nesumnjivo ima snažan uticaj na generacije pesnika do današnjih dana“, navodi autorka izložbe Jelena Bogdanović, kustos književne zaostavštine u Narodnom muzeju u Nišu.

220 artefakata

Prema njenim rečima, izložene jedinice i predmeti od kapitalnog su značaja za razumevanje ličnosti i književnog dela Branka Miljkovića, a izlagačkom koncepcijom i direktno se osvetljava jedan period savremenog srpskog i jugoslovenskog pesništva prve polovine 20. veka čiji je nesumnjivi reprezent upravo Branko Miljković.

„Svi autori (korespondenti) pisama predstavljaju vremenom potvrđene pesnike sa prostora bivše Jugoslavije – u hrvatskoj književnosti Zlatko Tomičić, Slavko Mihalić, Vesna Parun, te srpski – Milovan Danojlić, Tanasije Mladenović, Milica Nikolić, Đuza Radović, Dragan Kolundžija, Božidar Timotijević, bosanskohercegovački pesnici Husein Tahmiščić, Izet Sarajlić, slovenački Ciril Zlobec, strani književnici Alen Boske, Đankarlo Vigoreli i drugi. Takođe, dodatnu ekskluzivnost izložbi daju dve knjige utisaka iz 1962. i 1971. godine koje danas predstavljaju kapitalno svedočanstvo sa posvetama brojnih posetilaca Spomen sobi u Beogradu (1961) i Nišu (1971)“, ističe autorka izložbe.

Kolekcija prepiski broji ukupno 220 artefakata i 2012. godine je čitava objavljena, ali do sada nikada nije izlagana javno.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Marko
15.02.2021. 01:07

Steta sto ranije niste objavili. Sigurno je muzej zatvoren za praznik