Ekonomista o sniženja za 20 proizvoda: Ne mogu da izleče inflaciju u Srbiji, hrana skuplja za 21 odsto

U najnovijem obraćanju javnosti predsednika Srbije Aleksandra Vučića saznali smo da će od sledeće srede cene 20 proizvoda, uglavnom osnovnih životnih namirnica, biti smanjene u „svim trgovinskim lancima“.

Ova akcija koju je u pregovorima sa proizvođačima i trgovcima sprovelo Ministarstvo trgovine (MUST), odnosno ministar Tomislav Momirović dolazi nekoliko nedelja nakon pitanja trgovačkih marži koje je potegnula guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković, piše Danas.

Ona je trgovačke marže okrivila da snose deo odgovornosti zbog toga što cene, pre svega hrane, sporije padaju nego što bi mogle.

„Zajedničkim naporima sa proizvođačima i trgovcima pokušali smo da uradimo određene stvari. Zahvalan sam i proizvođačima i trgovcima i ministru Momiroviću na uloženom trudu“, rekao je Vučić uz komentar da se u tržišnoj ekonomiji ne mogu naterati trgovci na smanjenje cena.

Od sledeće srede u svim trgovinskim lancima biće istaknuti proizvodi označeni sa „Bolja cena“, a Vučić je istakao da će za 20 proizvoda biti snižena cena.

„Redovna cena pilećeg parizera je 399, a biće 259 dinara, jogurt 164 dinara, a biće 134. Cena soka od jabuke umesto 120 biće 80 dinara, krompir je 99, a moći ćete ga naći za 60 dinara. Imaćete domaći začin koji košta 70 dinara za 50 dinara, šampon za bebe od 107 dinara 69,9 dinara, a kafa 130,99 biće 89,99 dinara“, nabrojao je Vučić izdvajajući iz korpe uglavnom proizvode robnih marki koje fabrike proizvode za trgovce i po pravilu su jeftiniji od brendiranih proizvoda poznatih proizvođača.

Vučić je pokazivao proizvode robne marke „dobro“, trgovinskog lanca Dis, zatim „To“ maloprodajnog lanca Persu, jogurt marke Dr Milk…

Međutim, efekti ovih sniženja na inflaciju su u najmanju ruku upitni. U supermarketu, po pravilniku o klasifikaciji trgovinskih formata, ima najmanje 2.000 artikala, a uglavnom mnogo više od toga. U hipermarketima ima ih najmanje 20.000.

Osim toga, poznato je da trgovci vode računa o prosečnoj marži, pa dok marže jednih proizvoda spuštaju, taj „gubitak“ lako mogu da prevale na marže nekih drugih proizvoda.

Takođe, postavlja se i pitanje cena proizvođača, posebno dominantnih koji mogu da diktiraju cene na tržištu.

Ekonomista Saša Đogović primetio je da svako sniženje može da dovede do ublažavanja cenovnog pritiska, ali sniženja u ovoj meri, ne mogu da izleče inflaciju koja je u julu dostigla 12,5 odsto, dok je samo hrana skuplja bila 21 odsto nego u istom mesecu godinu ranije.

„Ovo ima više marketinški efekat, a teško da će izlečiti uzroke inflacije. Ljudima će delovati prijemčivo kada predsednik izvlači iz korpe proizvode i govori kako će biti mnogo jeftiniji. Ali pitanje je o kojim se robnim markama radi, da li će svi spustiti cene i čega, šta će biti sa ostalim proizvodima…“, napominje Đogović.

Đogović ističe i da je istovremeno predsednik najavio jednokratnih 20.000 dinara penzionerima što će delovati u pravcu podsticanja inflacije.

„Jednokratno ta pomoć će imati svrhu, pomoći će ljudima. Ali sistemski treba raditi na tome da se spusti inflacija. U EU je inflacija pet odsto, u Srbiji je najviša u Evropi ne računajući Tursku i Mađarsku. Očigledno je da problem strukturni, a ne uvozni“, smatra on.

Prvi strukturni problem je u poljoprivredi, posebno stočarstvu, gde prema njegovom mišljenju, imamo smanjenu proizvodnju i ponudu, što je dovelo do poskupljenja mesa i mleka, pa čak i interventnog uvoza.

„U energetskom sektoru nemamo suverenitet. To je razmljivo u sektoru gasa i nafte, ali i prošle godine smo i struju morali da uvozimo. Sada smo u aranžmanu sa MMF-om i moramo da dižemo cene, što ima produženo dejstvo na inflaciju“, napominje Đogović.

Treći faktor, ocenjuje on, su marže na koje je ukazivala guvernerka.

„U inflatornim uslovima uvek neko pokušava za sebe da ulovi što više. Kada imate nereagovanje institucija, pre svega Komisije za konkurenciju i Ministarstva trgovine, dobijete ovakve ad hok akcije, koje nemaju preteranog efekta“, smatra on.

Inače, Francuska je još u junu započela pregovore sa proizvođačima i trgovcima oko smanjenja cena.

Tamošnji ministar finansija Bruno Le Mer je pregovarao sa predstavnicima 75 velikih trgovaca i proizvođača ubeđujući ih da smanje cene od pet do 15 odsto na 5.000 osnovnih artikala.

Iako je neki dogovor, deklarativno postignut, nedavno je Le Mer ocenio da ga se više od pola njih nije pridržavalo i objavio je nove pregovore 1. avgusta sa ciljem da se cene skrešu od januara sledeće godine.

On je prvobitno zapretio uvođenjem posebnih nameta za one koji se ogluše o akciju države, ali ovog puta je javno prozvao globalne prehrambene džinove Unilever, Pepsiko i Nestle da nisu dovoljno uradili.

Inflacija u Francuskoj u avgustu je bila 5,7 odsto, a inflacija cena hrane iznosila je više od 11 odsto.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sizif
10.09.2023. 09:29

Niko nije ni rekao da će ovo pojeftinjenje da izleči inflaciju ali je sigurno da će biti od koristi građanima. Ovo je jedan korak a biće ih još, to sigurno. Krompir, jogurt, mleko, hrana za bebe, kafa, začin, salama..značiće građanima i bar malo će rasteretiti kućni budžet. Inače, brašno, ulje, šećer koji su takođe bitni za kućni budžet su zadržali svoje stare cene, što nije za zanemarivanje.

Aleks
10.09.2023. 11:55
Odgovor za  Sizif

A šta ih je sprečavalo da reaguju ranije? Zašto su na prvom mestu dozvolili da cene podivljaju? Braniš neodbranjivo, dobro razumem da ti ne to zadatak. Da li znaš da je ulje u Francuskoj 1,20e a meso 5e a da li znaš kolika je plata u Francuskoj?

Sima original
10.09.2023. 13:04
Odgovor za  Sizif

Sta ce da pomogne? Da dobije glasove? Nek nam vrati pare za zadnje 2 godine od uterivanja reketa sa cenama, straha i poreza na vazduh pa cu poverujem.Klasican izborni sektaski spin. Secer,jovanjice,naplatna rampa,krusik,gasa keramicar,pljacke u epsu poskupljenja struje….lekova hrane duplo i vise…gamad!

Kad bi se zezali
10.09.2023. 13:10
Odgovor za  Sizif

Da ti odgovorim,ovakve stvari se jednistavni ne rade jer nije pristojno a onje to uradio i ti ga podrzavas

austrugarski zgubidan
10.09.2023. 13:19
Odgovor za  Sizif

O Srbi , prijatelji, braćo i zemljaci, zar su naši stari kosti ostavljali zarad ovakve sprdnje sa sirotinjom rajom? Ovo zdrav razum ne može da svari. Ništa ovde nije smešno, atek zimus neće biti. Ovde je sve zalosno. Neka se zakune Vucic, dali je ikada konzumirao parizer.

titov ekonomista
10.09.2023. 13:05

Ovo ima više marketinški efekat, a teško da će izlečiti uzroke inflacije.
Jednokratno ta pomoć će imati svrhu, pomoći će ljudima. Ali sistemski treba raditi na tome da se spusti inflacija. U EU je inflacija pet odsto, u Srbiji je najviša u Evropi.
I u vreme kralja, i u vreme Tita, i u vreme Milosevica, i u vreme Tadica, i sada u Vucicevo vreme poljoprivreda je stub drustva. Stimulacije u poljoprivredi su prisutne svuda u svetu. KOD NAS TO JE SIMBOLICNO. Samo naftu recimo da spomenemo, vestacka djubriva i tako dalje.
Zbog siromastva recimo mozete preskociti letovanje. Ali kad nemata hranu bas je alarmantno.
Vuciceva korpa iz samousluge ima za cilj da velica njegov ego. Ima za cilj da skuplja glasove. Ali posle toga inflacija se jos vise rasplamsava. Ko god je administratvno hteo u trziste, dozivljavao je zestoku inflaciju. Najgore je prosao Milosevic sa u svetu nezabelezenom inflacijom. Ocu da kazem da Vuciceva korpa iz samousluge, 20.000 dinara penzionerima, ima za cilj da skupi glasove, a plamen inflacije nece biti ugasen.

penzioner sa poljoprivrednom penzijom
10.09.2023. 13:21

Ovo je tako ponižavajuće, oni dobro znaju koliki broj ljudi od penzija ne može ni hranu da priušti. Neka jedu parizer i opet glasaju za njih, al parizer sada da se uvrsti u jelovnik poslanički, i za posete stranih delegacija kao vrhunac učinka naprednih radikala. Ekonomski tigar umesto mesa jede otpad. I krompir je postao luksuz. Plodna zemlja, klima pogodna za proizvodnju svega, a nama predsednik maše parizerom od otpada jer u selima nema stoke, uništen je stočni fond podsticajnom politikom naše države. Reke ćemo u cevi, da tajkuni uzimaju pare za povlašćene proizvođače struje, prirodna bogatstva odneše dok mi mezimo parizer. Da bi slika bila potpuna treba na omotu slika i neki slogan, može za našu decu.

parizer i druge zamajuske
10.09.2023. 13:24

Gladovace mnogi u ovoj zemlji kad podignu akcize otići će sve gore. I ovako je za mnoge bilo teško a biće još gore. Briga me za izgradnju puteva i svega ako nemam da jedem. Gradi se kad je dobar standard u zemlji a ne ovakav kakav je kod nas. Prvo ulaganje u standard pa onda gradnja.
A ako je siguran u pobedu, ajmo prelazna vlada pa na izbore. Ej 20.000 dinara glas !!!

Sizif je...
10.09.2023. 13:45

…BOT…sa spiska…a tu je i parizer za 259,99!