„Elrad“ se ne seli iz Vlasotinca, smanjuje broj radnika zbog nedostatka repromaterijala

Iz fabrike za proizvodnju elektronskih delova „Elrad“ iz Vlasotinca, mesecima stižu informacije o otpuštanjima radinaka, ali poslednjih dana uselio se strah da se ova slovenačka fabrika ne iseli iz varoši na Vlasini.

„Zavladala je panika. Ovde radi više 500 radnika, koji izdražvaju svoje porodice i mi smo baš u strahu“, piše čitalac Jugmedie.

Drugi tvrdi da je otpušteno nekoliko destina zaposlenih u stalnom radnom odnosu i radnika kojima je istekao ugovor, ali u samoj fabrici negiraju sve što smo čuli, osim da postoji tehnološki višak.

„Problem se nije javio ovih dana. On postoji od pojave korone kada je na svetskom tržištu došlo do nestanka nekih od komponenata, a problem tehnoloških viškova značajnije smo počeli da osećamo u drugoj polovini ove godine “, priča za Jugmediu Milica Stojković, direktor kadrovske službe u „Elradu“.

Ona nije precizirala broj o tome koliko ugovora je na određeno nije produženo, uz naglasak da se radi o nekoliko desetina, dok je veoma mali broj otišao iz fabrike koji je imao ugovor na neodređeno vreme i to svi, tvrdi, sporazumno i sa otpremninom.

„U međuvremnu nismo produžavali ugovore na određeno vreme, samo iz zakonskih razloga, budući da Zakon o radu, kada dođe do viška zaposlenih, ne dozvoljava prijem novih“, objašnjava.

Dodaje da je oko 20 ljudi trenutno angažovana u drugoj fabrici koja nosi isto ime, te da sve to radi kako bi se zadržali radnici „Elrada“.

„Ono što je izvesno, to je da Elrad ne odlazi iz Vlasotinca jer mi imamo tržište, potražnja za našim proizvodima postoji, samo što na tom tržištu nema pojedinih komponenata do kojih veoma teško dolazimo. Mi se nadamo stabilizaciji i verujemo da je ovo samo privremena situacija“, naglašava Stojkovićeva.

Veliku pažnju privukla je ovih dana odluka, objavljena na oglasnoj tabli o pokretanju postupka utvrđivanju tehnološkog viška viška od 71 radnika.

„Možda broj tehnološkog viška bude i manji, jer sve zavisi i od nalaza mišljenja NSZ, a nakon uključivanja u postupak utvrđivanja viška“, zaključuje sagovornica Jugmedie.

Inače, trenutno u „Elardu“ radi, u neposrednoj proizvodnji – 441 radnik, i 126 u admnistraciji – inženjeri, pomoćno osoblje i drugi, ukupno 567.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jovan
19.11.2022. 18:07

Nije šija nego vrat. Ruše se potemkinova sela naprednjačkog režima. Bušno na sve strane. Strani hohštapler „investitori“ izneli pare, narod na ulicu bez žute banke u dzepu, a najteža deonica u istoriji puteva, pravac u Juznu moravu.
Čega god su se dotakli, izdrzalo je cirka do godinu dana. A narod nezahvalan, sedi u gaćama u kući, a uskoro i bez gaća, jer neće imati od čega da ih kupi.

Milan Blagojevic
20.11.2022. 09:12

Gospodja je poznata po „istinitim“ iskazima, zanat je ispekla u cuvenoj, po radnickiim pravima, korejskoj „Yuri“.