Na javnom nadmetanju, 6. decembra, fabrika propale kompanije „Džinsi“ sa sedištem u Leskovcu, prodata je, zajedno sa tekstilnim mašinama, po početnoj ceni od 124.814.210,50 dinara, potvrđeno je danas Jugmedii.
Reč je o objektu nekadašnjeg „Srboleka“ i o mašinama za šivenje, koje su Turci koristili najpre u fabrici Solunskih ratnika, potom u bivšoj „Sintetici, koju je kupio grad Leskovac i od ruine napravio moderno zdanje.
Prema navodima stečajnog upravnika Dejana Petkovića, novi vlasnci nekadašnjeg „Srboleka“ i tekstilnih mašina su dve domaće firme iz jednog konzorcijuma.
„Samo mogu da kažem da se radi o ozbiljnim firmama, koje se već bave tekstilnom proizvodnjom i da nije reč o takozvanim kontroverznim biznismenima“, kazao je Petković za Jugmediu.
On nije hteo da kaže imena firmi i vlasnika, jer ga na to obavezuje zakon, s obzirom da primopredaja nije završena, ali Jugmedia nezvanično saznaje da je jedan od tih biznismena iz Beograda, a drugi iz Leskovca.
Petković takođe procenjuje da će u budućoj fabrici posao dobiti veći broj Leskovčana.
Vlasnici „Džinsija“ su svojevremeno kupili i objekat u ulici Solunskih ratnika i on će biti na prodaji, ali se čeka proces po kome bi trebalo da se uveća prvobitno procenjena vrednost kapitala. Taj objekat je površinski manji od već prodate fabrike, a i potpuno je prazan.
Ono što se danas može postaviti kao pitanje, jeste: Zašto su Turci dobili na korišćenje tek renoviranu fabriku „Sintetike“, kada su u svom vlasništvu imali dva objekta?
Inače, kada je prošle godine „Džinsi“ iznenada bankrotirao, na ulici je ostalo 340 radnika. Neki od njih su se zaposlili u novopridošloj fabrici „Aunde“, koja se smestila u zgradi „Sintetike“ i koja je, takođe 6. decembra, kupila nešto preostle „Džinsijeve“ opreme za 100.000 evra.
Podsetimo, prethodno je stečejani upravnik uspeo da preko Fonda solidarnosti izdejstvuje zaostale zarade za sve radnike, uplate za doprinose i ostala dugovanja koje „Džinsi“ nije izmirio.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bravo za stečajnog upravnika što se izborio da se radnicima isplate zaostale plate. Bravo za njega, ali UA za državu. Zašto UA? Zato što je država našim parama, iz budžeta, isplatila plate radnicima. Država isplatila dugovanje “ stranog investitor“. A, još su dobili i subvencije za zapošljavanje svakog radnika. Kada se podvuče crta, radnike je za rad u Džonsiju, plaćala država! A, profit, profit je otišao u Tursku, a Srbiji “ mućak“. O, kako je lepo biti “ strani investitor“ u Srbiji, parama građana Srbije!
Tako je
Ma to je dato nekom kumu,pobratimu kakav tender kakvi bakraci
To sam i ja pomislio da je u pitanju, radilo je dok su trajale subvencije, čim je trebalo da se plati iz svog džepa ~ bankrot.