Razvojni put Dragane Sotirovski, od novinarke koja raskrinkava korupcionaške afere do gradonačelnice Niša protiv koje je upravo podneta krivična prijava zbog niza koruptivnih radnji, nije dug, a vodi preko Srpske napredne stranke. Sada je, baš poput nekakvog niškog “bosa”, bivši saradnik tereti za ispumpavanje novca iz gradskog budžeta preko višestruko uvećanih javnih nabavki i nameštanje tendera, dok jednog gradskog većnika bliskog Sotirovski dovodi u vezu sa reketiranjem privatnih firmi…
U završnici kampanje za lokalne izbore u Nišu, a nakon što je ime Dragane Sotirovski izostavljeno na listi Srpske napredne stranke, pojavio se uzbunjivač.
U Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu stigla je krivična prijava protiv gradonačelnice. Podnela ju je osoba iz vrha Gradske uprave, koja je kako kaže za Južne vesti bila upućena u mnoge poslove. On je ispričao da su postojale četiri korupcionaške šeme.
Šema 1 je nameštanje za advokatske i konsultantske usluge.
U okviru ovog dela oprtužbi, uzbunjivač je ispričao da je Niš, između ostalog, dobio firmu koja će raditi zaprašivanje. To ne bi bilo ništa neobično, da cena nije višestruko veća nego ranijih godina, tačnije 900 miliona za 15 godina, 60 po godini.
Podsetimo na njen zet nalazio na konačnoj listi za kupovinu socijalnih stanova u Ulici Majakovskog, a Agencija za sprečavanje korupcije je protiv nje pokrenula postupak jer je kasno prijavila potencijalni sukob interesa. Nakon fizičkog sukoba između bivšeg zamenika gradonačelnika Miloša Banđura i omladinca SNS Marka Simova, odbornik Banđur okrivio je Sotirovski da ona stoji iza napada na njega, dok je direktor Univerzitetskog kliničkog centra optužio za kriminal.
Sotirovski je bila u sukobu i direktorom Univerzitetskog kliničkog centra Zoranom Perišićem. Taj pravi “rat” obelodanjen je nakon što je procurila prepiska iz Viber grupe niških naprednjaka u kojoj je Perišić naveo da gradonačelnicu “smatra direktno odgovornom za kriminal njenih službi i osionost njene drugarice – investitora”.
Jelena Milošević, narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP), javno je govorila o ispumpavanju više desetina miliona dinara iz budžeta grada Niša preko Štaba za vanredne situacije. Ona je pričala da se preko štaba angažuje uglavnom jedna te ista firma za izvođenje poslova koji nemaju veze sa “vanrednom situacijom”. Na primer, za sanaciju vodovodnih i kanalizacionih cevi i to u trenutku kad nema nikakve havarije koja ugrožava imovinu i život ljudi.
A bilo je ovakvih navoda još…
Niz pitanja za tužilaštvo
Komentarišući najnovije svedočenje uzbunjivača i krivičnu prijavu protiv Sotirovski, Milošević za Novu kaže da se ispostavilo da je tačno sve ono na šta je opozicija ukazivala godinama.
“Ja sam tužena jer sam godinama ukazivala na nepotizam i korupciju 2020. godine. Podsetiću da je SSP Niš oborio dva tendera, za renoviranje javnih toaleta i nabavku kancelarijskog materijala i to zbog vrednosti koje su bile do 30 odsto veće u odnosu na prethodne godine”, kaže Milošević i dalje navodi:
“Budući da je pokrenuta krivična prijava protiv nje, nameće se niz pitanja za tužilaštvo. Da li je po krivičnoj prijavi uzbunjivača pokrenut postupak protiv Dragane Sotirovski? Da li je istraga proširena i na dotičnog gradskog većnika, budući da se radi o teškim krivičnim delima za koje bi tužilaštvo moralo da goni po službenoj dužnosti? Da li je tužilaštvo ispitalo privrednike koje je većnik reketirao? Da li je utvrđeno ko su lica iz kriminogene sredine koje je većnik angažovao da reketiraju niške privrednike? Je li utvrđeno da li je i koliko privrednika platilo reket od 15.000 evra i kome je taj novac otišao? Da li je taj većnik Nenad Stanković?”.
Ukoliko se ispostavi da je taj većnik Nenad Stanković, navodi dalje Milošević, “ovo mu je samo jedno u nizu krivičnih dela i vrlo rado bi pomogla tužilaštvu dostavljajući još dokaza koji ukazuju na mogući kriminal i korupciju”.
Dragana Sotirovski još nije reagovala na optužbe uzbunjivača.
Sadejstvo sa nekom delom SNS
Interesantno je da je svojevremeno, dok je radila kao novinar, Sotirovski više puta nagrađivana kao borac protiv korupcije. A onda je postala član SNS. I ubrzo došla do pozicije gradonačelnice. Treba pomenuti da su 2015. godine ona i sociolog Đokica Jovanović dobili godišnje priznanje Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF) za antikorupcijsko delovanje.
Komentarišući ovakav rasplet situacije, Jovanović za novu kaže da ukoliko se navodi uzbunjivača ispostave tačnim, to nije moglo da proće bez pomoći u samoj SNS.
“Obrni, okreni suton vladajuće oligarhije je počeo. To može da potraje, ali zenit ove vlasti je odavno prošao. Što se Dragane Sotirovvski tiče, koliko znam i ono što je moj utisak jeste da su ljudi u Nišu baš ljuti. Naročito od kako je ona izabrana za gradonačelnicu. Nisu ni oni prethodni bili mnogo bolji, ali ona se pokazala prilično loše”, kaže Jovanović za Novu.
Podsetio je i na period kad su i jedno i drugo bili posvećeni borbi protiv korupcije. Sotirovski je tad bila novinar, a fokus su joj upravo bile korupcionaške afere.
“Ona je tad najviše pisala o korupciji u Sokobanji, koliko se sećam u Domu zdravlja i sanatorijumu. Javnost je tada bila na njenoj strani, a onda nas je sve kao grom iz vedra neba dočekala vest da je ušla u stranku. Od tad je prati ozbiljno nezadovoljstvo, izazvala je široku antipatiju prema sebi naročito tim bahatim odnosom prema svojim dojučerašnjim kolegama, novinarima”.
Na pitanje da li je Sotirovski mogla samoinicijativo da radi ovakve stvari, odgovara:
“To se ne radi samoinicijativno, da li je bilo po nalogu partije ne znam, ali vrlo verovatno u sadejstvu sa nekim delom SNS. Jer neko je iz stranke morao da joj obezbedi leđa za sve to”, zaključuje Jovanović.
Odgovor Dragane Sotirovski
Saopštenje za javnost Dragane Sotirovski stiglo je danas i na adresu naše redakcije. Prenosimo ga u celosti.
Zbog povećanog interesovanja medija posle netačnih i zlonemarenih informacija navodnog uzbunjivača o korupciji u „srcu“ gradske vlasti i neprimerene kampanje i hajke protiv mene, prinuđena sam da se pismom obratim javnosti i medijima kako ne bih morala svakom pojedinačno da odgovaram.
Javnim obraćanjem želim da skrenem pažnju na zloupotrebu medija od strane nezadovoljnog pojedinca kome se daje medijski prostor za manipulaciju javnim mnjenjem i to dve nedelje uoči lokalnih izbora.
Pojedini mediji koji od početka mog mandata navijaju za protivnike aktuelne gradske vlasti vodeći kampanju iskonstisanim izveštajima, neproverenim informacijama i slično, objavili su kako je protiv mene krivičnu prijavu podneo anonimni i navodni uzbunjivač „zbog korupcije velikih razmera“ .
U tekstovima tih medija, koji su preuzeli ulogu istražnih organa, iznošenjem neproverenih i neistinitih navoda „anonimnog“, unapred sam optužena i osuđena.
Ustupili su prostor čoveku koji je pre gotovo pola godine razrešen funkcije VD načelnika Uprave za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove, koji tvrdi da je uzbunjivač ne obazirući se na član 11. stav 1. Zakona o zaštiti uzbunjivača (zabrana zloupotrebe uzbunjivanja) koji zabranjuje zloupotrebu uzbunjivanja dostavljanjem informacije za koju je znao da nije istinita.
Ne proveravajući istinitost kod resornih uprava, niti čekajući da Tužilaštvo reaguje, ti mediji – navijači preneli su delove krivične prijave, izigravajući dželata i sudiju.
Radnik uprave koji je bio VD načelnika i VD zamenika načelnika Uprave za komunalne delatnosti , počev od maja 2022.godine, protiv koga resorna Uprava vodi disciplinski postupak za težu povredu iz radnog odnosa, shodno Zakonu o zaposlenima u AP i JLS, a po nalogu Upravne inspekcije , imao je dovoljno vremena da postane uzbunjivač ako je sumnjao u ispravnost bilo kog dokumenta Uprave čiji je načelnik bio i o čemu je odlučivao i potpisivao, a ne sada kada je protiv njega i Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula postupak (prvi predmet Agencija je zatvorila jer je „anonimni uzbunjivač“ prećutkujući važne činjenice o svom statusu službenika na položaju obmanuo Agenciju, o čemu postoje dokazi).
Krivična prijava za mene nije novost.
„Anonimni uzbunjivač“ o svemu tome mnogo puta mi je slao poruke u kojima najavljuje progon i mene i saradnika. Ishod disciplinskog postupka ne znam ali verujem da ga mediji neće predstavljati žrtvom sistema, pošto su neki to već učinili objavljivanjem pomenutih tekstova.
Posedujemo svu urednu dokumentaciju na koju primedbe nije imao ni DRI, a ni Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki.
Verujem da će mediji koji su preneli nepotpune i netačne navode istražiti trenutni status zaposlenog, kako bi o pokušaju predstavljanja žrtve gradskog službenika, u već poznatim manirima istog, obavestili javnost.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!