Galerija „Srbija“ vraća se naslednicima

Niš – Objekat jedine ustanove sa nacionalnim značajem u kulturi odlukom Agencija za restituciju trebalo bi da bude vraćen naslednicima nekadašnjeg vlasnika

Danas će u niškom Upravnom sudu biti održano ročište u sporu grada Niša sa Ministarstvom finansija Republike Srbije. Gradski pravobranilac u Nišu u tužbi traži da se poništi rešenje Ministarstva da se zgrada u centru Niša, na Trgu kralja Milana, u kojoj je dve decenije Galerija „Srbija”, koja je u sklopu Galerije savremene likovne umetnosti (GSLU) vrati naslednicima nekadašnjih vlasnika. Miomira Dinić, gradski javni pravobranilac u Nišu, rekla nam je da grad nastoji da zadrži ovaj objekat i prostor u njemu, kao i da se nada da će Upravni sud danas prihvatiti tužbu Niša protiv Ministarstva finansija:

– Na odluku Agencije za restituciju da se ovaj značajan objekat vrati vlasnicima grad se uredno žalio Ministarstvu finansija. Kako je ta žalba u Ministarstvu odbijena pokrenuli smo spor pred Upravnim sudom i očekujemo da će po grad Niš biti rešen pozitivno – rekla je za „Politiku” Miomira Dinić.

Spor oko vlasništva nad objektom, sagrađenim pre više od jednog veka kao prizemna zgrada sa ugostiteljskim objektom, nastao je posle sprovedenog postupka o vraćanju nacionalizovane imovine. Vodili su ga naslednici Dimitrija Girića, koji je u Nišu živeo krajem 19. i u prvoj polovini 20. veka. Reč je o Dimitrijevoj unuci Snežani Radojković Degand, koja živi u Crnoj Gori, i njenom bratu Jovanu Mundriću iz Beograda. Njihova majka Mileva Mundrić bila je kćerka Dimitrija Girića, koji je sagradio zgradu. Agencija za restituciju donela je odluku da se njima dvoma vrati dedovina, koju je država oduzela od porodice Girić u vreme nacionalizacije.

Snežana Radojković Degand i Jovan Mundrić su posle dobijanja pravosnažnog rešenja o povraćaju imovine najavili da nameravaju da prodaju objekat! Predsednik Skupštine grada Niša prof. dr Mile Ilić za „Politiku”, međutim, kaže:

– Svaka pomisao da bi ovaj prostor mogao da postane nešto drugo i više ne bude izložbeni i galerijski, navodi na prost zaključak da bi nastala nemerljiva šteta i po kulturu grada Niša i, svakako cele države. Pre više od 20 godina na jedvite jade uspeli smo da ga dobijemo za kulturu Niša i uredimo ga. Smatramo da treba pronaći način da se naslednici imovine nekadašnjeg vlasnika obeštete. Koliko znam u toku su razgovori i pregovori sa njima, čak je, prema poslednjim, ali još uvek nezvaničnim informacijama koje sam dobio, taj dogovor veoma blizu. Grad Niš nema finansijska sredstva da bi sam mogao da reši ovaj problem i zato očekujemo pomoć od nadležnih republičkih organa – rekao je za naš list predsednik niškog gradskog parlamenta.

Zgrada u centru Niša u kojoj je od 1994. godine niška Galerija „Srbija”, pre desetak godina je renovirana. Rekonstrukcijom tokom 2006. godine saniran je krov objekta, urađena je nova fasada i adaptiran je kompletan enterijer, čime je dobijen izuzetno moderan i savremen galerijski prostor, rečeno nam je u GSLU. Posebno se ističe da je zgrada pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, ali i da je sama GSLU pre petnaestak godina dobila status ustanove od posebnog nacionalnog značaja. U Galeriji „Srbija”, koja je na oko 300 kvadratnih metara nalazi se i jedinstven izložbeni prostor koji godišnje primi prosečno oko 50.000 posetilaca. Ova galerija pored izložbenog poseduje i prostor u kojem je radionica konzervatora, ali i depo sa više od 1.200 umetničkih dela.

U srcu Niša izlagali su vrhunski umetnici poput Vladimira Veličkovića, čiju je izložbu slika videlo 15.000 ljudi, ali i Miloš Šobajić, Petar Omčikus, Milan Cile Marinković i mnogi drugi. Nišlije su bile u prilici da u Galeriji „Srbija” vide i dela Nadežde Petrović, a svake godine u prostoru se tradicionalno organizuje izložba Likovne kolonije „Sićevo”, jedne od najstarijih i najpoznatijih u našoj zemlji.

(Kraj)POLITIKA

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ivan Milovanovic
07.12.2014. 13:11

Grad predlaže da se vlasnici obeštete? Pa neka Grad kupi zgradu od njih kada je budu prodavali i sve je rešeno.

pera
08.12.2014. 17:21
Odgovor za  Ivan Milovanovic

Koliko godina su uskraceni pravi vlasnici u korscanju svoje imovine. Sigurno su radovi na renoviranju krova i ostalog mnogo manji od zakupa koji bi imali pravi vlansnici. Sramota je na takvu nepravilnost ista slicno pominjati. Pravobranilac koji bezuspesno pokusava da spreci restituciju trebalo bi da iz svog dzepa plati sudske troskove, a ne iz gradskog budzeta.

stevan mitic
14.12.2014. 19:41

Sada bi za grad Nis nastala „nemerljiva steta“ da se oteta imovina vrati naslednicima pravih vlasnika a kada je to starim vlasnicima oteto, to je bilo normalno, jel’te ?
O opstinskim prihodima od iznajmljivanja pomenute nekretnine u samom centru Nisa, da i ne govorimo.I obestecenje starim vlasnicima za izgubljenu dobit je trebalo da udje u Zakon o povracaju otete imovine.