GIZ: Preko 450 najugroženijih podržano pri zapošljavanju, među njima i građani sa juga Srbije

Više od 450 građana podržano je u okviru projekta ”Podrška Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u razvoju inovativnih rešenja za zapošljavanje na lokalnom nivou” koji se sprovodi uz tehničku i finansijsku podršku globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj“ (PME), koji u Srbiji sprovodi GIZ.

Osam gradova i opština dobilo je sredstva u ukupnom iznosu od gotovo 400.000 evra za sprovođenje inovativnih rešenja u oblasti lokalne politike zapošljavanja u okviru prvog ovakvog projekta u Srbiji.

“Кroz ovaj projekat Ministarstvo je nastavilo da razvija podršku razvoja lokalnih politika zapošljavanja a JLS su imale priliku da kreiraju i sprovedu rešenja koja su sama osmislila i koja odgovaraju potrebama lokalnog tržišta rada i svakog identifikovanog korisnika čime smo se za još jedan korak približili individualizaciji mera aktivne politike zapošljavanja.”, rekla je Slavica Jelača v.d. pomoćnica ministra na završnoj konferenciji na kojoj su predstavljeni rezultati projekta. Ona je dodala da je ukupno 473 osoba dobila pomoć.

Peer Krumrey, savetnik za rad i socijalna pitanja u Ambasadi Savezne Republike Nemačke u Srbiji je istakao da je GIZ važan partner Vlade Srbije u podršci nacionalnim naporima za održiv povratak i reintegraciju, uključujući i politike socijalnog uključivanja u sektorima migracija i zapošljavanja.

U okviru projekta ukupno skoro 78 korisnika dobilo je zaposlenje, 293 je dobilo uslugu karijernog vođenja i savetovanja u Kragujevcu, Ćićevcu, Pirotu, Vranju i Vrnjačkoj Banji; 63 je prošlo obuku na radnom mestu u Pirotu, Kragujevcu i Vrnjačkoj Banji, dok je 134 osobe završilo obuke za potrebe tržišta rada u Knjaževcu, Novom Pazaru i Vrnjačkoj Banji i time povećalo svoje šanse za zapošljavanje. Takođe, 126 osoba je unapredilo svoje znanje o preduzetništvu kroz obuke, a 45 nezaposlena lica su otvorila preduzetničke radnje i dobila opremu koja im je neophodna da započnu posao u Novom Pazaru, Vranju, Baču i Ćićevcu.

U Knjaževcu su osnovana tri socijalna preduzeća za preradu voća i povrća u kojima će se zaposliti više od deset osoba preko 50 godina starosti, a u Novom Pazaru su osnovana dva socijalna preduzeća.

Projektni timovi JLS su izvestili o brojnim naučenim lekcijama tokom prve faze implementacije lokalnih projekta. Međusektorska saradnja sa relevantnim lokalnim partnerima, a posebno sa

poslodavcima i korisnicima je istaknuta kao prioritetna potreba i značajna lekcija za ostvarivanje adekvatne podrške u zapošljavanju.

Кroz ostvarivanje svojih specifičnih ciljeva u okviru projekta osam JLS doprinelo je unapređenju položaja društveno osetljivih grupa na tržištu rada, kao i ukupne situacije na lokalnom tržištu rada i razvoju socijalnog i drugih oblika preduzetništva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare