Godinama se borila za potomstvo, kada je rodila i vratila se s porodiljskog dočekao je – otkaz

Dvadesetsedmogodišnja A.S. iz Leskovca doživela je krajem minule godine veliki stres i poniženje kada su je iz nemačke kompanije “Falke”, dan pre nego je trebalo da počne da radi posle porodiljskog odsustva, pozvali i uručili joj rešenje o otkazu uz obrazloženje da ne ispunjava normu.

Ona nije bila u stalnom radnom odnosu, već joj je ugovor produžavan i radila je samo pet meseci, pa otišla na trudničko i potom porodiljsko bolovanje. Trudnoća je bila rizična, a na svoje prvo dete, inače prerano rođeno, ona i njen suprug čekali su godinama.

“Radovala sam se povratku na posao, pripremila sam se psihički i fizički, s obzirom  da se odvajam prvi put od bebe. Želela sam da nastavim da radim i da steknem poverenje za stalni radni odnos, da suprug i ja malo dugoročnije planiramo život”, priča A.S. za Jugmediu uz molbu da joj se navedu samo inicijali.

I uvek je tako. I kada se izgubi posao i kada su svesne da više tu nema povratka, traže anonimnost.

“Osetila sam podrhtavanje kolena i vrtloglavicu, a najstrašnije je to što sam bila nemoćna. Sada kada je stres prošao pitam se čemu apeli za rađanje i podizanje nataliteta kada se mladim majkama bez pardona daju otkazi po povratku s bolovanja. I ne samo u mojoj bivšoj fabrici, svuda na jugu Srbije je tako”, ozlojeđena je mlada majka.

Advokat Dragica Mladenović iz Leskovca, koja se dugi niz godina bavi i radno-pravnim odnosima, kaže za Jugmediu da je poslodavac, nažalost, postupio po Zakonu o radu.

Naime, Zakon o radu predvideo je posebnu zaštitu od otkaza Ugovora o radu za vreme trudnoće i porodiljskog odsustva, odstustva sa rada radi nege deteta, odsustva sa rada radi posebne nege deteta i za to vreme poslodavac nemože zaposlenom da otkaže Ugovor o radu.

„Zakonodavac je posebnu zaštitiu pružio zaposlenima koji zasnivaju radni odnos na određeno vreme. Ukoliko je zaposleni u radnom odnosu na određeno vreme, rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme, produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo. Ukoliko nakon redovnog odsustva sa rada postoji potreba za posebnom negom deteta zbog nedovljno dostignutog stepena razvoja ili zdravstvenih problema, poslodavac ne može da uruči otkaz zaposlenom. To dalje znači da kada istekne Ugovor o radu na određeno vreme trudnici ili porodilji, poslodavac je po sili Zakona dužan da sa istim zaposlenim potpiše novi Ugovor o radu ili Aneks postojećeg Ugovora o radu kojim će rok trajanja radnog odnosa biti produžen najmanje do isteka korišćenja prava na odsustvo po osnovu porođaja i nege deteta. Rešenje o otkazu Ugovora o radu je ništavo ako je na dan njegovog donošenja poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti trudnoće, porodiljskog odsustva, odstustva sa rada radi nege deteta ili odsustva sa rada radi posebne nege deteta. Nakon isteka roka na koji je Ugovor o radu produžen, poslodavac nema obavezu da zaposlenog ostavi u radni odnos, odnosno da sa njim zasnuje radni odnos na neodređeno ili određeno vreme“, objašnjava Mladenovića.

Ipak, postavlja se pitanje koliko je čin uručenja rešenja ženi koja se vrati s porodiljskog odsustva etički i human?

“Mislim da je sramota je da jedna majka dobije otkaz i da ne dobije šansu da se dokaže na poslu. Generalno je sramota da majka ostane bez posla. Rekli su da ne ispunjavam normu. Kako sam mogla da je ispunjavam kada sam bila odsutna s posla. Možda su mislili na onaj petomesečni period u kome sam se najpre prilagođavala poslu. Ja nisma neradnik imam osam godina radnog staža, a od onih 5 meseci, mesec i po dana sam radila kao trudna. Kako su to došli do zaključka da nemam kapacitet da napredujem na mesto šivača”?, pita A.S.

Da zlo bude veće, i njen suprug je ranije radio u istoj firmi i dobio otkaz. Sada radi u drugoj. A.S. kaže da će tragati za poslom, ali da smatra da država u kojoj živi treba da zaštiti majke, bez obzira da li su prethodno radile na određeno ili neodređeno vreme.

“Pogotovo se osećam poniženo i toliko besno jer smo mi majke nezaštićene. Dok se grade putevi  i druge stvari, na jugu Srbije se dešavaju tako neshavatljivi i nehumani postupci, pa bih pozvala vlasti da se malo više posvete radničkoj klasi, da čuju šta se dešava i zašto majke ostaju bez posla”, kaže i priseća se kroz šta je sve prošla sa svojim suprugom dok su se borili za svoje prvo dete.

I advokat Dragica Mladenović smatra da bi Zakon o radu trebalo menjati u cilju poboljšanja materijalnog položaja trudnica i porodilja, nakon isteka porodiljskog odsustva, odnosno odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.

„Poželjno je da zakonodavac razmotri mogućnost izmene Zakona o radu u smisu da je poslodavac dužan da zadrži  zaposlenog  u radnom odnosu još najmanje 6 meseci na određeno vreme nakon povratka zaposlenog sa korišćenja prava na porodiljskio odsustvo, odsustvo radi nege deteta ili odsustvo radi posebne nege deteta, a sve u cilju obezbeđenja egzistencije porodice i eventualnog obezbeđivanja novog zaposlenja. Dakle, samo su trudnice i porodilje zaštićene od otkaza nakon isteka roka na koji je Ugovor o radu na određeno vreme zaključen. Nijedna druga situacija ne sprečava poslodavca da otkaže Ugovor o radu na određeno vreme nakon isteka roka na koji je zasnovan“, objašnjava Mladenović

A.S. nije usamljen slučaj, naprotiv. U proteklih godinu dana na adresu Jugmedie stizalo je na desetine sličnih pisama, a posebno onih o promeni radnog mesta po povratku porodilje sa bolovanja, i to sa višeg na niže radno mesto, što je Zakonom o radu kažnjivo.

Ponekada takvi slučajevi završe na sudu, ali kada je reč o stranim firmama, one su uvek, kako kažu branioci radnika, podupiru „kliznim“ internim aktima.

„Takvi sporovi su mučni pre svega za onog ko tuži. Ako dobije na sudu, bude vraćen na posao gde ostane nekoliko meseci, pa mu se nađe neka greška, pa onda bude premšten još na niže radno mesto ili, čak, i otpušten. I to se dešava u velikim sistemima poput stranih komapnija“, objašnjava za Jugmediu drugi leskovački advokat koji je zastupao nekoliko ovdašnjih radnika.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

17 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Irena
04.01.2024. 18:58

Sramno, smesno i zalosno…. 90% radnika koji rade od otvaranja istih fabrika do danas radi na odredjeno. Niko nema ugovor za stalno samo privilegovani… U istoj firmi sam i sama konkurisala, uredno pozvana na razgovor na koji sam otisla i odmah pala na razgovoru kod menadzerke . Nikad se nisu udostojili da me poz i kazu da nisam prosla saznala sam drugacije, a sta mislite zbog cega? Onog momenta kad sam rekla da nisam radila zato sto imam dete sa invaliditetom istog momenta sam videla kako gospodjica pise minus pored mog imena. Cista diskriminacija i …. predszavljanje menadzmenta, a sto se zakona tice on postoji ali niko ne postuje …Toliko o ravnopravnosti, humanosti i zakonodavstvu…

Milan
04.01.2024. 20:04
Odgovor za  Irena

Sve to proterati odavde , dok Srbija ne zasuče rukav u svoju privredu i poljoprivredu se uzda ,nema nam spas a ti menadžeri što glume Gospodu na njivu brate, ili na rad u drva pa da vide šta znači muka i rad fizički.

Milan Blagojevic
05.01.2024. 10:10
Odgovor za  Milan

Bravo imenjace, ali nece oni na njivu sve dok je vlasti AV AV. Oni su glavni botovi i spremni su da svoje položaje brane svim sredstvima. A što je još tužnije lako se „preobuku“ u nova odela i nastavljaju da rade kao beskičmenjaci i to za sitne pare. Ali verujmo da neko odozgo vidi sve, što kaže Balašević. Pozdrav.

Tihomir
05.01.2024. 14:16
Odgovor za  Milan Blagojevic

Milane,upravu ste,ali je taj Av nažalost veći glumac jel da nije nebi svaki put na iste fore dobijao na izborima,i JA sada kažem svaka mu čast, bolje i nezaslužujemo,od devedeseti do danas nas ist vuku za nos,naravno ja koji volim šiptare kao i oni nas,čestitam i Kurtiju, Srbijom se voze sa KS tablicama i sve su dobili.E moj Lazare,Miloše,Karadjordje,Mišiću,Putniče,za koga ste se borili

Agencija
05.01.2024. 13:47
Odgovor za  Milan

Na njivu i u drva moras prvo da zaradis za foteljase 1500 e za globu za obavezno penzijsko i zdravstveno.Zamislite a kad je bio Tito ziv svi smo imali besplatno zdravstveno i alo smo bili zdravija nacija no danas

Jovan
04.01.2024. 21:40
Odgovor za  Irena

Borba za prevlast,diskriminisu zaposljene,niko ne sme da se buni,ne sme da se osnuje Sindikat,sve neke mutljavine.
Zakon postoji za medije,ostalo je ….

Vodič
05.01.2024. 05:23
Odgovor za  Irena

Šta je sramno u ovome???
Što je Falke postupio po zakonu koji donela Vlada republike Srbije????
Pročitajte ceo tekst, raspitajte se malo po gradu pa ćete videti da Falke nikada nije imao administrativnih problema i da uvek poštuje zakon. Falkeu se može zameriti samo što ne povećava plate kao Yura i što je razlika između dva platna razreda 7 dinara. A što se tiče bolovanja, pola fabrike ode na bolovanje u vreme žetve pšenice, spremanja zimnice ili obavljanja poljoprivrednih radova na njivi. I tad je ok, nema nezadovoljnih radnika???

Irena
05.01.2024. 23:33
Odgovor za  Vodič

Sta je sramno??? Prvo nepostovanje zakona koji je ta ista vlada donela za roditelje dece sa invaliditetom, diskriminacija istih i ako oni zele da rade, zive od decje muke, nevolje i bolesti!!! Prvo se predstavite pravim imenom a onda ucite druge zakonu, a o tome sam itekako informisana i znam koja su moja prava, ali nazalos samo na papiru! Pooozzz

Lela
04.01.2024. 20:41

Nisi sama. Moja majka je radila 10 godina, imala je resenje na neodredjeno pa je 2022. godine dobila otkaz, pre toga je godinama trpela ponizenja i torture od strane nadredjenih u toj firmi, slali su je na lekarske preglede da joj se utvrdi nesposobnost, kad ni to nije upalilo, oklevetena je na najgori moguci nacin i dobila otkaz ugovora o radu jer je „prekrsila“ radnu disciplinu. Isterana kao pas, zena koja je radila od osnivanja firme, pod stambenim kreditom, ostala je bez parceta hleba, nije imala pravo ni na novcanu naknadu sa Zavoda. U firmi SU sve sami dupelisci, dok je uprava bila iz Nemacke, vazila je za dobru firmu sa dobro socijalnom klimom na radnom mestu, ali, od kako su srbende dosle na funkciji, desava se i tek ce se desavati upravo ovo jer im zakon dozvoljava. Samo posmatrajte.

goran
04.01.2024. 22:46

Ne razumem sta je sporno? Poslodavac je postupio po zakonu i svom interesu. Ako vam se ne svidja situacija glasajte,pa neko novi donese bolji zakon o radu…a da,61% leskovcana je glasalo za ove koji su na vlasti,i koji su doneli zakon o radu…sto sejes,to zanjes…

Deki
04.01.2024. 23:01

Napisite mejl centrali u Nemackoj i gledajte sou. Pismen, sadrzajan mejl na pravu adresu!!!!

Milan Blagojevic
05.01.2024. 10:15
Odgovor za  Deki

Kadija te tuži kadija te sudi, kome da se žalite. Njima je važan samo profit. Radnici Elrada su se obraćali centrali u Sloveniju. Znate li epilog, svi su se našli na spisku tehnoloških viškova. Toliko o etici koju neguje zapad!

Zoran J.
05.01.2024. 09:25

Čitam sve komentare i slažem se sa svim primedbama, ali je jedna jedina istina. Zakon o radu, je donet ne da bi štitio radnike, već da bi štitio poslodavca. U centru su prava i zaštita poslodavca i onih koji dođu u Srbiju, kao investitori, od naših para, tu ostanu 5 godna dok imaju subvencije i onda odu dalje, tamo gde je radna snaga jeftinija (a teško da je negde ima osim u Srbiji). Znači sekta na vlasti je ozakonila tlačenje i izrabljivanje radnika i radnik nema nikava pravo, osim da radi, bude eksploatisan i ćuti. Da li je teško uneti u zakon, da je obavezno konstituisanje sindikata u okviru svake firme koja broji više od 10 radnika? Da li je teško da se obaveze i prava radnika povećaju a poslodavcima uskrati mogućnost da radnike šikaniraju, i otpuštaju kako im se ćefne? Da li je teško ukinuti AGENCIJE, preko kojih se zapošljavaju (čitaj trebuju i iznajmljuju radnici kao roblje), pored postojanja „Zavoda za zapošljavanje“? Sve je postavljeno naopako, i nema se šta prigovoriti poslodavcima, jer je njihov interes što veći profit koji ostvaruju preko leđa radnika i ponižavanjem radnika, jer im zakon to dopušta. Shvatitte da je zakonom legalizovan robovlasnički odnos poslodavac-radnik i da nemate zašto da se bunite, ni vi, ni ja ni niko drugi. Kada je bilo moguće, glasati protiv ove sekte i skloniti je i krenuti u promenu svih nakardnih zakona, većina nas je glasalo da ovi ostanu na vlasti. Zašto? Nikome nije jasno, ali pošto ste pristali na to i pošto se većina vas izjašnjava da više voli Vučića od svoje dece, trpite i ćutite i naredne četiri godine molite boga da imate makar za hleba, dok se ovi na vlasti i poslodavci bahate i bogate na vaš račun. Tražili ste, gledajte i trpite.

Mile
05.01.2024. 09:50

Postoji rešenje za svaki problem
jednostavno je ali smo mi g…a a ne oni
zamislite da smo slozni i da svi stanu sa radom dok se problem ne reši
mnogo prosto i jednostavno

Zoran J.
05.01.2024. 11:08
Odgovor za  Mile

Tako je Mile, ali sa kim to da izvedeš? Sa ovima što ih drže kao pse na uzici i tretiraju kao da su maloumni, koji su i dušu prodali đavolu, da bi dobili posao na određeno vreme. Sa onima koji ne smeju ni da pomisle da treba i mogu da misle svojom glavom, a ne da ih vozikaju po Srbiji uz sendvič, sok i neku dnevnicu, da bi bili koreografija sekti na vlasti. Sa kim? Da se htelo, bilo je prosto i 17.12. ali očito im je lepo i glasali su za to da im bude, a i nama mnogo gore i da ih dalje drže vezane na povodac i da budu zombiji umesto ljudi. Ovaj narod više nije narod, kako neko reče mi smo dijagnoza. Što nas više gaze i što nam više nanose bol, tugu i beznađe više ih volimo. Zar to nije bolesno?

Tihomir
05.01.2024. 14:10

Naravno da je to teško razumeti,kao prvo niste u stalnom radnom odnosu,nego joj ugovor samo produže,drugo ja sam lično proveo u ch 37 g. I znam mnogo žena koje su trebale postati majke i nisu se osećale dobro za vreme rada u fabrici,kad odu kod doktora i mole za bolovanje,on im kaže vi niste bolesni ako ste u drugom stanju. Firme traže nekoga ko će za njih da crnči,i samo ste jedan soc broj ništa više,mnogi se od nas i van što smo živeli zanosi da je sve ok,jer drugu stranu i ne poznaju,porodiljsko u ch je par nedelja.surova istina

Marko
26.02.2024. 00:18

Srbija je jedna od retkih drzava koje i daju toliko prostora majkama u razvijenim zemljama svega 2/4 meseca max i ukoliko kad ih vrate otvaraju bolovanja dobiju otkaz….jednostavno poslodavac mora da se zastiti jer ta ista majka moze vec nakon 15 dana opet da ode na trudnicko i samim tim podlodavac je opet uskracen i ima ljudi na broju ali ne i na radnom mestu…