Godišnjica: Iz Gimnazije ponikla tri akademika

LESKOVAC –Gimnazija u Leskovcu iznedrila je tri člana Srpske akademije nauka, filozofe i naučnike, a iz redova njenih bivših učenika uglavnom su se birali gradski funkcioneri, čulo se danas na obelažavanju godišnjice škole.

„Mnogi naši učenici su rasuti po svetu, mnogi među njima su doktorirali na prestižnim svetskim univerzitetima“, kazala je direktorka škole Zorica Stojković.

Gimnazija-godisnjica

Gimnazija u Leskovcu formirana je ukazom Knjaza Milana od 28. oktobra 1879. godine. Imala je 33 učenika u četiri odeljenja. Danas ovu školu pohađa blizu 900 učenika raspoređenih u 32 odeljenja.

„I sadašnje generacije i generacije koje su nedavno izašle iz naše škole izuzetne su po mnogo čemu, pre svega po osvojenim nagradama i na međunarodnim takmičenjima.  Prošle godine je od 203 učenika 69 upisalo fakultete“, istakla je Stojkovićeva.
gimnazija-godisnjica-leskovac

Svečanoj sednici prisustvovao je i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović sa saradnicima, bivši đak ove škole.

“Dovoljno je reći podatak da postoji cela jedna generacija od 90 učenika, koja je završila školovanje pre šesdesetak godina, sa fakultetskom diplomom. To je kuriozitet kojim ne može da se pohvali više ni jedna škola u Srbiji”, podsetio je Cvetanović.

gimnazija-godisnjica-akademija

Đaci Gimnazije u Leskovcu bili su i akademici: Zvonko Marić, Jovan Hadži Đokić i Jovan Bukelić, a u njenim klupama sedeo je i publicista i filozof Nikolaj Timčenko.

ginazija-godisnjica-leskovac1

Njeni đaci bili su i Nebojša Petković, pijanista koji je doktorirao na Sorboni, zatim, Aleksandar Petrović, jedan od najmlađih doktora elektrotehničkih nauka, Kori Eman, jedan od najpoznatijih inženjera u Americi i Igor Stamenković koji je doktorirao na Jejlu.

 

(Kraj) mil

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
radoje
28.10.2013. 21:22

E, bilo nekada, sada ostalo samo pripovedanje, moja Zorice.

Profesori Gimnazije, koji god da su završili fakultet, treba iz glave da čitaju, da ne brkaju, pojmove, rodove, padeže…

I danas se gubio smisao u tom carstvu reči.

Da ne pričamo o mladim generacijama koje izlaze iz vaše škole, a vašu gledam jer me samo ona zanima.

Srećna vam godišnjica, ali ne piše nam se dobro.

Bivša Gimnazijalka

JOS JEDAN BIVSI GIMNAZIJALAC
28.10.2013. 23:11

Nekada se znalo ko predaje u nasoj skoli. To su bili gimnazijalci koji su zavrsili prestizne fakultete, uglavnom beogradske. Sada su to djaci nekih drugih skola (cast izuzecima), kao sto su ekonomska, hemijska i sl, koji su zavrsili fakultete u Nisu, Pristini, Skoplju…

Sorbona
29.10.2013. 12:43

Najbollje bi bilo da svi odemo u Beograd…

Шефтелија
29.10.2013. 20:30

Од 203 ученика, 69 је уписало факултет. Узевши у обзир да је у питању гимназија, а не стручна школа, то је мало.