Prva na ruti bila je četvorogodišnja škola, odnosno istureno odeljenje gradske škole „Vuk Karadžić“ u Bobištu, gde je iz leskovačkog bužeta i sredstvima jednog donatora uloženo 600.000 dinara u obnovi podova učionica, a o čemu je govorila Andrijana Vasić, pomoćnica gradonačelnika Leskovca, dok je Milena Đurić uz Udruženja „Aktivni i mladi“, govorila o uređenom parkiću s korpama za otpad u školskom dvorištu, uređenom sredstvima iz Fonda za razvoj grada.
Ova škola sagarađena je, inače, 1974.godine, a direktro škole Predrag Zdravković je rekao da se u nju ništa nije ulagalo sve do pre 4 do 5 godina.
Predstavnicima grada bilo je zanimljivo da, takođe u Bobištu, pokažu kako je uređen kanal Bara kroz ovo prigradsko naselje, dugačak 11 kilometara, od kojih je 350 metara popločano i to na najkritičnijim mestima.
KANAL BARA
Olivera Pešić, narodni poslanik SNS u dva saziva i kandidat za treći mandat, podsetila je da je taj kanal do 2013. godine bio višedecenijski problem meštana Bobišta kao i okolnih mesnih zajednica.
„U samom naselju Bobište ovaj kanal se izlivao dva puta, a poslednja katastrofalna poplava ovo naselje je zadesila 2010.godine kada je preko 200 domaćinstava bilo poplavljeno“, rekla je.
- godine kanal Bara je proširen, produbljen i obležen betonskim pločama na kritičnim tačkama kroz čitavo naselje. Radove je finansirala Vlada Srbije kroz javno vodoprivredno preduzeće Srbijavode, a vrednost radova je oko 30 miliona dinara.
Od 2014. do 2019. grad Leskovac je izdvojio 35 miliona dinara za prevenciju od poplava, a 2020. se planira još 8 miliona.
Na terenu su se danas izvodili radovi na čišćenju kanala od rastinja u dužinu od 1 kilometra, a radove takođe finansira „Srbijavode“ sa 1,5 miliona dinara, dok je izvođač radova HSV iz Vlasotinca.
„Dobra vest je da je grad Leskovac rešio dugogodišnji problem spornih imovinsko pravnih onosa, vezano za ovaj kanal i od sledeće godine redovno čišćenje kanala Bara, svih njenih deonica, ulazi u operativni plan čišćenja Srbijavode, za šta će biti izdvojeno 10 miliona dinara“, kazala je Pešićeva, podsetivši da su nedavno završeni i rasteretni kanali Tulovske reke, koja je izvor svih problema jer je reč o planinskom brzaku koji iznenada nadođe i poplavi veliki deo polja i naselja.
U istom naselju gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović posetio je kompaniju „Fortuna“ koja se od sredine 1992. godine bavi veleprodajom vodovodnog i kanalizacionog materijala i koja je 2014. godine, prateći savremene tehnologije i svetske trendove otvorila ogranak Fortuna Solaris.
FORTUNA
„Ulaganje u solarnu energiju je perspektivno, dugoročno, stabilno i sigurno donosi prihod i prema mojim saznanjima ima još leskovačkih privrednika koji svoj biznis usmeravaju ka ovoj oblasti. Povećana potreba za električnom energijom i povoljni uslovi poslovanja dovode do zaključka da ovaj vid preduzetništva ostvaruje dvostruku korist, kako za proizvođače, tako i za širu društvenu zajednicu“, kazao je Cvetanović.
Nebojša Popović, vlasnik ove zelene firme, smeštene u cvetnom ambijentu je kazao da ova solarna fabrika proizvodi 5000 kilovata električne energije na mesečnom nivou i sa panelima od 280 kvadrata. „U odnosu na snabdevanje fosilnim gorivima 28,5 tona ugljen-dioksida smo uštedeli zahvaljujući solarnoj elektrani, a zamislite koliko ćemo uštedeti za 12 godina, period na koji smo poptisali ugovor sa EPS-om o preuzimanju struje”, rekao je Popović.
POVRTARI
Porodica Bobana Ilić se već 20 godina bavi povrtarstvom, pretežno paprike i to na preko 3 hektara pod plastenicima, na zakupljenom zemljištu u Bratmilovcu. Stalno je zaposleno petoro, a sezonski angažovano još 20 radnika.
„Radi unapređenja svoje proizvodnje bio je stalni korisnik subvencija grada Leskovca i po njegovim rečima mnogo su mu pomogle da razvije svoju proizvodnju te se danas nalazi u rangu velikih poljopriverednih proizvođača kojima su namenjeni IPARD fondovi. Svoje proizvode Ilići plasiraju na domaćem i poljskom, nemačkom, mađarsrskom tržištu“, kazao je Vladimir Petković, član Gradskog veća, podsetivši da se ove godine za poljoprivrednike planira 110 miliona, a od toga 35 miliona za subvencije.
Ilići proizvode dve vrste paprika – šilju i baburu
Ilić je kazao da je zakupio zapravo 10 hektara imanja u Bratmilovcu, od čega za plasteničku proizvodnju paprika 3 hektara. „U njima stane 150.000 biljaka od čega uberemeo 600 tona paprike i plasiramo u Srbiji, Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj i u zemljama iz okruženja“, kaže Ilić uz ocenu da je kvalitet presudan za put do kupaca.
Maja Stanković sa svojim suprugom Dejanom, ima manje površine pod plastenicima, ali kaže da je to velika njena i uopšte, porodična ljubav.
U plastenicima imaju sistem kap po kap i grejanje. Do sada su proizvodili samo krastavac i papriku za ajvar, a ove godine će i salatu tokom zime. Nisu koristili subvencije grada, ali ih je gradonačelnik Cvetanović uptio na taj fond, pa će već ove godine biti korisnici.
BELI BOR
Ruta se završila u preduzeću „Beli bor“, porodičnom preduzeću koje izrađuje nameštaj, a koje se nalazi na izlazu iz Ančiki.
Cvetanović i vlasnik ove firme Siniša Simonović podsetili su da je na tom mestu sedmadesetih godina bila malena radionica sa nekoliko zaposlenih, te da je sada moderno opremljen pogon za 60 zaposlenih.
„Ovaj deo Ančiki je jedan pravi industrijski centar. Ovo prigradsko naselje postaje sve razvijenije“, prokomentariao je Cvetanović, dok je vlasnik firme rekao da je posao započeo njegov otac, a njemu danas pomažu sin i snaha.
U ovom preduzeću izrađuju se najviše stolice, trpezarije i kuhinje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Jel se prosetao ulicama kroz Ančiki? Je li, jel prosetao katakombama u 21 veku? 8 godina je na vlasti, osam godina, nista nije uradjeno za naselje, NISTA!
Dalmatinska ulica jel asfaltirana? Nedavno ulica 22.divizije? Ambulanta Doma zdravlja i objekat mesne zajednice? Jel to nista? To je samo u skorijem periodu. Da ne govorim o celokupnom mandatu, Anciki postaje sve razvijenije!
Cuti bre ajde. Glavnu ulicu nemate troatoari, seliste ste.
I da, jel pitao vlasnika Belog Bora koliko radnika radi na crno?!
Od 2012.gradjani su izdvojili 17 miliona za plate za dva poslanika. Oni nisu nista uradili, nicim to zasluzili.a sta je sve moglo da se sa tim parama uradi u gradu, necemo saznati.
Sve lepše od lepšeg. Uloženo 600.000 dinara u obnovi podova učionica Vuk Karadzić u Bobištu; uređen je kanal Bara, dugačak 11 kilometara, od kojih je 350 metara popločano i to na najkritičnijim mestima; velika podrška poljoprivrednicima.
Malo li je za meštane sela Bobišta.
Sto se tice kanala Bara i tih 350 poplocanih metara o kojima sa ponosom pises su jedna ekoloska katastrofa za mestane koji tu zive iz razloga jer se leti siri nesnosan smrad koji traje od veceri do jutra a i u toku dana nista bolje.
Kanal se ne cisti u smislu izmuljavanja tako da leti nema sanse da budes u dvoristu a o otvaranju prozora moze samo da se masta. I zato nemoj da se odusevljavas necim cime nisi upucen!!!!!
Bobište do Kukulovce.Sa tucanikom i zatucanikom u 21 vek.Malo li je?
17 miliona dinara za poslanicke plate! A uuuuu, a mi gazimo po rupe.
А Мрштане, постоји ли за тебе Цветановићу ово село од преко хиљаду гласача.
Колац ниси забоја за ове 8 године а скидаш им и узимаш паре са рачуна Месне заједнице сваког месеца.
Срамота !!!!!!
Dodji do Vinarce da vidis gde zive tvoji najverniji biraci,princip glasaju za mene svakako,ne moramo im nista dati…preko 1000 domacinstava,ni metar asfalta niti kanalizacije….19 vek. Saljes na grejder da ravnja kao da zivimo u u Africi