U Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu otvorena je multimedijalna izložba „Đorđe Stanojević – čovek koji je osvetlio Srbiju“, povodom 115 godina od početka rada Hidroelektrane u Vučju.
Godine 2005. HE „Vučje“ uvršćena je u svetsku baštinu tehnike, među 65 objekata
Današnja „Politika“ piše da je Đorđe Stanojević (1858–1921) bio fizičar koji se bavio elektrotehnikom i osvetlio je Srbiju, a da je malo javnosti poznato da je ovaj ugledni profesor Velike škole, kasnije i Beogradskog univerziteta, najzaslužniji za gradnju hidroelektrane na reci Vučjanki, nedaleko od Leskovca, 1903. godine, druge posle one na Đetinji, koja je počela sa radom tri godine ranije.
Od 1903. godine, rad HE „Vučje“ bio je prekinut samo zbog diverzije tokom Drugog svetskog rata.Zvanično je počela da radi 11. decembra po starom, odnosno 24. decembra 1903. godine po novom kalendaru, na Dan oslobođenja Leskovca od Turaka 1877. godine.
Sredstva za izgradnju HE „Vučje“ obezbedili su leskovački industrijalci, koji su 1901. godine, na inicijativu Đorđa Stanojevića osnovali „Leskovačko električno akcionarsko društvo“, a da bi struja stigla do 17 kilometara udaljenog Leskovca izgrađen je, kako se smatra, prvi dalekovod u Srbiji.
HE „Vučje“ imala je najpre dva hidroagregata marke „Simens“ i „Halske“, od 139 kilovata, a treći hidroagregat švedske marke „Asea“ od 800 kilovata, pušten je u rad 1931. godine.
HE „Vučje“ uključena je u elektroprivredni sistem Srbije, a godišnje proizvodi oko četiri miliona kilovat-sati struje. Zbog njene lepote i divnih predela oko reke Vučjanke, hidroelektranu svake godine poseti veliki broj turista i znatiželjnika iz cele zemlje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Trebali ste da obavestite istoricarcice iz muzej da prisustvuju, da nauce nesto!!!