Bratislav Stamenković predstavio je večeras leskovačkim čitateljima svoj prvi roman „Propovednik“, istorijsku priču o dve civilizacije, o večitom sukobu Istoka i Zapada, o hiršćanstvu i islamu i predrasudama koje nosimo u sebi, a radnja romana smeštena je u 13. veku i obuhvata teritoriju Sirije, Anadolije i Antiohije.
„Večeras je ustvari, četvrta po redu promocija, prva je bila u Sarajevu, zatim u Beogradu, juče sam imao u Vučju, i danas u Leskovcu. Mislim da će mi ovo biti najteži susret sa publikom, jer sam ovde odrastao, sticao prva iskustva. Što se tiče romana dugo sam radio na njemu, nekih godinu i po dana, vršeći istraživanja i proveranja podataka“, izjavio je pred sam početak promocije autor romana.
Jedan od razloga koji ga je podstakao da napiše svoje prvo delo, jeste, kaže, želja da se izbori sa stereotipima koji vladaju između dve civilizacije, odnosno dve kulture.
„To su islam i hriščanstvo, i ono što je evidentno to je da postoje mnoge sličnosti i podudaranja između učenja koje propovedaju, i jedna od stvari koja me je facinirala tumačeći proučavanja Kurana, jeste da on ustvari prepoznaje sve hriščanske proroke i božje poslanike u svojim spisima, i da je Hrist izuzetno poštovan u islamskom svetu, a veći deo Kurana posvećen i Devici Mariji. Mislim da ta neka saznanja nedostaju ovde, i to je još jedan pokušaj da malo možda približim te neke nepoznanice koje vladaju među dve kulture“, objašnjava autor.
U recenziji knjige učestvovali su profesor Ratko Božović, jedan od najvećih sociologa na Balkanu, novinar i pisac iz Leskovca Milorad Cvetković i izvršni direktor Udruženja „Žene ženama“ iz Sarajeva Memuna Zvizdić.
Novinar Milorad Cvetković bio je jedan od prvih čitača, a govoreći večeras o Stamenkovićevom prvencu, istakao je da onaj ko bude pročitao roman, i pritom ne poznaje autora, poželeće da pita šta je još on napisao.
„Stamenković je napisao jedan dobar, istorijski roman sa mnogo dijaloga, uz neverovatno poznavanje istorije dve civilizacije, do perfekcije je pokazao svoje znanje. On toliko verno opisuje predele, običaje tih ljudi, začine njihovih jela. Verovatno je inspirativno delovalo njegovo putovanje u jednom delu Sumatre, gde nije naša kulture, gde je imao jednu humanitarnu misiju“, ispričao je Cvetković, dodajući da čitajući ovo delo čovek angažuje sva čula.
Pored Cvetkovića, na promociji je govorila i Memuna Zviždić, nazivajući Stamenkovićev roman knjigom u kojoj je zapisana istorija za sve njene prijateljice u Siriji.
„On je napisao ono što sam dugo želela da vidim na ovim prostorima, da neko priča o nama različitima, ne da se još više udaljimo jedni od rugih , nego da se upoznamo, jer mi jedni o drugima slabo znamo, a i ono što znamo mislim da koristimo loše pa onda pravimo dugoročne posledice pa se nikad pomiriti naše duše neće. Ova knjiga je zapisana istorija za sve moje prijateljice u Siriji, jer im je zemlja razrušena i one se još uvek nisu suočile sa tom količinom boli. One sada plaču, ali će iza tih suza doći će jednom osmeh“, kazala je u svom obraćanju Memuna.
Osnova romana je Nikomahova Aristotelova etika, odnosno, mudrost, znanje i veština, nadograđen čovekoljubljem, poštovanjem i uvažavanjem različitosti, kroz jednu laganu priču o Hasanu, mladom Turčinu Seldžuku.
„Propovednik“ je već na policama knjižara, a može se naručiti i preko interneta.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
„Tumačeći proučavanja (tumačeći proučavanja(?!)) Kurana, jeste da on ustvari prepoznaje sve hriščanske proroke i božje poslanike u svojim spisima, i da je Hrist izuzetno poštovan u islamskom svetu, a veći deo Kurana posvećen i Devici Mariji.“
„Prepoznaje“ proproke i poslanike? Za to ti treba samo malo opšte kulture, nisi morao da se udubljuješ i „tumačiš proučavanja“. Judaizam, Hrišćanstvo i Islam su Abrahamske ili Ibrahimske religije, imaju istu drevnu semitsku tradiciju što bi značilo da su nam „obe tri“ „poklonili“ Jevreji. Trebao si da pobediš sujetu i pitaš ako nešto ne znaš, a ne da proučavaš godinu i po.
PS
Za novninarku Emiliju:
Nisu “ Andalonije i Antilohija“, nego – Anadolija i Antiohija“
Bato, ne drži prste ko Vučić (peta slika) da ti gi ne odsečem. Šalim se, čestitam na prvencu.
Pozitivno i vedro vece satkano od emocija!!!