Novi timski sport – vilbal koji je pre četiri godine „rođen“ u Vladičinom Hanu, na jugu Srbije, osvoji je sever naše zemlje – Vojvodinu. U Bačkom Petrovcu odigrana je prva revijalna utakmica u vilbalu između „Vojvodine“ i „Južne pruge“.
Utakmica traje ukupno 45 minuta, tri dela od po 15 minuta. Zbog fer-plej igre, faulovi su limitirani na tri faula po trećini a svaki sledeći faul je kazneni udarac. Ofsajda nema , vreme je zaustavno, napad ograničen na dvadeset sekundi, neograničen je broj izmena po ekipi i isti igrači mogu više puta da ulaze u igru
Pobedu su zabeležili domaćini, kojima ovo nije „nepoznat teren“, jer su letos učestvovali na „Vidovdanskom turniru“ u Vladičinom Hanu, kada su osvojili i titulu šampiona Srbije u vilbalu.
Inače, ideja da se ovaj autentično srpski i vrlo atraktivni sport zaigra i u Vojvodini, kao i da se osnuje prvi vojvođanski vilbalski klub, postoji već četiri godine i realizovana je 2016. zahvaljujući Draganu Panjakoviću , glavnom organizatoru ovog događaja i osnivaču prvog vilbalskog kluba u vojvodini
„U ime Srpskog Vilbalskog Sportskog Saveza zahvaljujem opštini Bački Petrovac, gradonačelniku Srđanu Simiću, Draganu Panjkoviću, Aleksandru Nakiću i drugim sportistima i prijateljima na izuzetnom gostoprimstvu. Ovo je i prilika da im čestitam na pobedi u prvoj vilbalskoj utakmici u Vojvodini„, rekao je Predrag Jović, ispred SVSS.
Vilbal u Vladičinom Hanu zvanično je nastao 2013. godine. „Srvorili“ su ga upravo Predrag Jović i Vladan Vučković. Prvi je njegov idejni tvorac a sve to tehnički , kao dugogodišnji sportista, uobličio je Vučković.
„Iako volim fudbal, mnoge fudbalske utakmice su mi dosadile zbog nesportskog ponašanja, crvenih kartona, odugovlačenja, ofsajda… Upravo zbog toga se i javila ideja o novom sportu. Iako se igra na travnatom terenu, on je okruglog oblika, prečnika 60 metara, pa svaki fudbalski stadion sa svojom infrastrukturom može da se upotrebi i za vilbal. Podeljen je na šest delova sa dve kapije, cetralna gola, sa obručem na vrhu, koje brane golmani i četiri baze , sporedni golovi, svi ovalnog oblika i raspoređeni po obodu terena. Igra se isključivo nogama, sa po šest igrača, plus golman, u dve ekipe. Cilj je da igrači skupe veći broj poena od protivnika, pogađajući baze za jedan poen, kapije za dva ili prsten za tri poena. Kapije su „vlasništvo“ ekipa a baze, nakon svakog pogotka, se preuzimaju ili gubi„, kaže Jović.
U Pčinjskom okrugu ima više ekipa a među najboljim ekipama je tim – Garnizon Vranje, koji je i trostruki pobednik vilbalskog kupa, dok klub ŽFK „Crvena Zvezda“ je važeći šampion Srbije u ženskom vilbalu. Interesovanje za ovaj spor raste u Srbiji i zemljama u okruženju, uprkos minornim sredstvima kojima SVSS raspolaže, kako za organizaciju takmičenja tako i za elementarne marketinške aktivnosti.
O Vilbalu postoji više spotova i priloga u režiji Vladimira Ristića iz Surdulice kao i istoimeni dokumantrani film koji je prikazan je na međunarodnom festivalu evropskog i nezavinsog filma „Euro-in film“ u Novom Sadu, koji je snimio Slađan Stojanović iz Vranja, zaposlen u dopisništvu RTS-a.
Ljiljana Pavlović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!