Jedna žrtva trgovine ljudima smeštena u leskovačkoj Sigurnoj kući, maloletne devojčice najčešće mete

U Prihvatilištu žrtava nasilja u porodici trenutno se nalazi jedna žrtva trgovine ljudima. Ovaj problem nije nešto što se dešava tamo negde, dešava se i ovde i do sada smo identifikovali 11 žrtava trgovine ljudima u našem gradu i bitno je naglasiti da lokalni tim radi pre svega na prevenciji, na ovakvim i sličnim predavanjima, naročito namenjenim deci završnih razreda srednjih škola jer je to najviše ugrožena populacija, rekao je danas direktor Centra za socijalni rad u Leskovcu Predrag Momčilović.

Momčilović je istakao da je njihov koordinacioni tim sastavljen iz više nadležnih institucija i svaka radi u domenu svoje nadležnosti, što daje dobre rezultate i prepoznato je od strane Ministarstva i Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima sa kojima su prvi potpisali sporazum o saradnji.

Inače, u saradnji Lokalnog koordinacionog tima za borbu protiv trgovine ljudima, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i organizacije „Atina“ danas je u svečanoj sali Gimnazije održana tribina posvećena ovoj temi.

Tribina je u održana u susret Evropskom danu borbe protiv trgovine ljudima koji se obeležava 18. oktobra, a pored predstavnika navedenih institucija, predavanju su prisustvovali učenici završnih razreda Gimnazije i Ekonomske škole.

U ime lokalne samouprave grada Leskovca na konferenciji za medije održanoj nakon tribine obratila se član Gradskog veća Brankica Stamenković i kazala da nažalost na globalni fenomen trgovine ljudima nije imuna ni naša zemlja, pa ni naš grad.

„Iz tog razloga je i odlukom Gradskog veća i gradonačelnika Gorana Cvetanovića, novembra meseca 2013. godine, formiran je ,,Lokalni koordinacioni tim za borbu protiv trgovine ljudima Leskovac“ čija je uloga pre svega da preventivno deluje, ali i da pruža adekvatnu zaštitu žrtvi trgovine ljudima. S obzirom na to da je borba protiv trgovine ljudima deo socijalne zaštite, želim da napomenem da grad Leskovac izdvaja velika sredstva za oblast socijalne zaštite, te je u 2021. godini predviđeno preko 214 miliona dinara za ovu namenu. Pored finansiranja mnogih ustanova, organizacija, udruženja koja pružaju usluge socijalne zaštite, sredstvima grada se finansira i rad Lokalnog koordinacionog tima za borbu protiv trgovine ljudima“, istakla je Stamenkovićeva.

Ispred NVO „Atina“ govorila je Jelena Hrnjak koja je naglasila da što se tiče 2021. godine u Srbiji je identifikovano 34 žrtve trgovine ljudima, od toga 10 žrtava su maloletne devojčice koje su eksploatisane u svrhu seksualne ekploatacije, radne, primoravane za vršenje krivičnih dela i to je jedan pokazatelj da devojčice jesu u velikoj meri te koje su dosta ugroženije i na meti trgovca ljudima.

„Broj osoba koje se identifikuju bi trebalo da se poveća i da se ojača u smislu formiranja i kreiranja većeg broja usluga koje bi se nudile žrtvama trgovine ljudima kako bi se one oporavile što lakše i brže“, smatra Hrnjak.

Foto: Gradski sjat grada Leskovca

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Freya
16.10.2021. 08:30

Trgovina ljudima problem je koji je sveprisutan, ali ga cesto nismo svesni. Znacajno je sto je grad Leskovac prepoznao delovanje u ovoj sferi i sto iz godine u godinu radi na prevenciji.

Moka
16.10.2021. 12:04

Drustvo mora imati u institucijama siatema posebno obucene ljude, koji ce odmah ne samo identifikovati pojavu nego i raditi na pronalazenju metoda za otklanjanje uzroka iste. Drzava pa i lokalna samouprava intenzivno rade da do same trgovine ljudima ne dodje ili da bude na minimumu.

Teksi
17.10.2021. 13:06

Mladima bi trebalo cesto skretati paznju na ovu pojavu i uopšte sve vrste zloupotreba koje savremene tehnologije nose. Posebno sto se radi o sve spremnijim, prepredenijim tehnikama kojima se mladi vrbuju