Jubilej: Oko 700 životnih priča žrtava nasilja čulo se za 20 godina u Sigurnoj kući u Leskovcu

Nije lako kada unuk prebije baku njenim štapom, kada žena, čiji je muž nasilnik, hoće i dalje da živi sa njim. Teško je raditi sa ženom u drugom stanju ako joj je surprug stavljao prste u strujni šteker ne bi li je ubio, zatim, bakom, snajom i dvoje maloletne dece čiji je sin ili otac pripadnik neke verske sekte i ponaša se u skladu sa naređenjima, nanoseći sebi i deci posekline.

Ovo je samo deo onoga što je danas, na obeležavanju 20 godina od početka rada Prihavtilišta u Leskovcu za žene i decu žrtve nasilja, ispričala Daliborka Stevanović, diplomirani pedagog i rukovodilac Prihvatilišta, prvo u Srbiji pod okriljem Centra za socijalni rad.

Kroz njega je za to vreme prošlo blizu 700 žrtava, svako sa svojom pričom i svaka je bila slična.

Prihavtilište je smešteno u Mlinskoj ulici, u blizini PU Leskovac.

Direktor Centra Predrag Momčilović podsetio je da je Prihvatilište počelom sa radom januara 2004. godine, odmah posle izmene Krivičnog zakonika kada je sistem prepoznao nasilje u porodici kao krivično delo.

Prihvatilište je najpre radilo po iznajmljenim stanovima, i u početku finansirano od strane Fonda za socijane inovacije Republike Srbije.

“To je bilo prvo prihvatilište podržano u okviru sistema socijalne zaštite. Autorka tog projekta bila je Snežana Milojković, diplomirana pravnica u Centru”, naglasio je Momčilović.

Već 2005. finansiranje je preuzela lokalna samouprava.

“Naše prihvatilište je apsolutno primenjivalo sve evropske standarde”, kazao je, a i tada i danas se sarađuje sa državnim institucijama i sa nevladinim organizacijama.

This slideshow requires JavaScript.

2009.godina je, rekao je, bila veoma važna jer su primenjen projekat “Minimalni standardi”, koji će kasnije biti biti implementiran u Pravilniku.

“Značajan period za rad je početak rekonstrukcije Sigurne kuće 2014. i 2015.godine, kada je razumevanjem lokalne samouprave sa gradonačelnikom dr Goranom Cvetanovićem, završena adaptacija. Time su stvoreni bolji smeštajni uslovi za korisnike iz čitavog Jablaničkog okruga”, istako je Momčilović.

Centar za socijalni rad je 2016.godine je licencirao te usluge, a licenca je obnovljena prošle godine sa rokom trajanja od šest godina.

Predstavica lokalne samouprave Sanja Milošević rekla je da se iz godine u godinu izdvajaju sve veća sredstva za rad Sigurne kuće, a govorila je i o ulaganjima u socijalnu zaštitu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Leskovčanin
07.12.2023. 16:42

Koliko je sigurna kuća – sigurna, ako svi znaju gde se nalazi?!