Jug Srbije još daleko od rudnika nemetala

NIŠ/GADŽIN HAN – Dan rudara koji su 6. avgusta proslavili rudari širom Srbije, mnoge Nišlije podsetilo je na srećna vremena kada je radio rudnik uglja u selu Jelašnica koja je od Niša udaljena svega petnaestak kilometara.

Rudarske plate hranile su više stotina žitelja ovog kraja, ali je zatvoren 1967. godine zbog visokog udela jalovine u uglju. To se itekako osetilo u razvoju čitavog kraja, ali njegovo ponovo otvaranje više niko i ne spominje.

U Regionalnoj privrednoj komori Niš podsećaju da razvojnu šansu ovog dela Srbije zapravo čine nemetali.
Podaci kojima raspolaže RPK Niš govore da je aleksinački kraj je bogat uljnim škriljcima, opština Gadžin Han kalcitom, Stara planina kvalitetnim granitom, Kopaonik bazaltom, svrljiški kraj bentonitom, dok fosfata ima u bosilegradskom kraju.

Sekretar odbora za rudnike i industriju nemetala RPK Nišu Slobodan Milosavljević kaže da Srbija ima kadrove, ali nema sredstva za eksploataciju, a prepreku za početak eksploatacije nemetala predstavlja i nepostojanje saobraćajne infrastrukture do nalazišta.

Za žitelje mnogih opština u ovom delu zemlje otvaranje rudnika značilo bi slamku spasa jer se zbog stalne migracije stanovništva u potrazi za poslom i negativnog prirodnog priraštaja nalaze na rubu demografske katastrofske.

Predsednik opštine Gadžin Han Saša Đorđević ističe da bi otvaranje rudnika kalcita na Suvoj planini, oživelo nekoliko sela u ovom kraju. Đorđević je istakao da je u planu otvaranje podzemnog rudnika, kako bi priroda bila sačuvana.

Istraživanja su pokazala da se samo u jednoj „ žici“ kalcita u Suvoj planini u gadzinhanskom kraju nalaze rezerve vredne pola milijarde američkih dolara.

„Novac je prepreka što rudnik kalcita na Suvoj planini još nije otvoren. Firma koja je dobila istražno pravo i koja radi dokumentaciju za dobijanje eksploatacionog prava, ne može čitav taj projekat da iznese sama i traži poslovnog partnera, odnosno suinvestitora. Za sada nisu još pronašli odgovarajuću firmu, ali nisu odustali od otvaranja rudnika“, rekao je Dorđević.

On je rekao da su analize rađene u Rusiji, Kanadi i Americi, potvrdile kvalitet kalcita koji se nalazi ispod padina Suve planine.

(Kraj)Mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Slaviša
14.08.2014. 18:15

Umesto da se radi na investicijama koje koriste glavnu prednost Zaplanja – da je ostalo ekološki čisto, i da se usmeri ka razvoju zdrave hrane, medicinskih sredstava i lekovitog bilja, ekološkog turizma, lova i sporta, oni koji vole lake poene obećavaju rudnike. Svuda gde je došao rudnik -ostala je pustinja, u ta mesta niko neće da dođe a nekretnine niko neće da kupi ni za par hiljada evra. Pogledajte Majdanpek, Lece, Aleksinačke rudnike i mnoge druge. A samo lekovito bilje i izrada lekovitih preparata bi mogla da hrani Zaplanje i da ne naruši njegovu glavnu prednost. Da ne govorimo o drugim prednostima – prerada voća, izrada kvalitetnih žestokih pića, gljiva itd.