Zbog velikog priliva vojnika u rezervnoj vojnoj bolnici u Leskovcu tokom 1914. i 1915. godine, koja je bila stacionuirana u Poljoprivrednoj školi, u gradu na Veternici je izbio tifus koji je kosio i vojnike, ali i civile, najnovija su saznanja leskovačkih istoričara.
U Leskovcu je samo 16. novembra 1914. godine lečeno 636 ranjenika
Vojnici su stizali u Leskovc sa svih strana fronta, najviše iz Kolubarske i Cerske bitke, a u njoj su lečeni i austrougarski vojnici.
JOŠ UVEK POČIVAJU U NEPOZNATIM GROBNICAMA NA ŠPITALJSKOM GROBLJU
“U bolnici su radili I lekari iz međunarodnih misija u to vreme, iz Engleske i Švajcarske. Jedan od njih je i umro i sahranjen na Špitaljskom groblju, ali na žalost, grob mu se više ne zna”, navodi istoričarka i direktorka Narodnog muzeja Mira Ninošević.
Svi, i vojnici i civili, svi koji su pomagali ranjenicima, razoleli se i umrli od tifusa, sahranjivani su na Špitaljskom groblju. U pojedinim grobovima bilo je sedam do osam vojnika.
Zatro se trag grobovima i stratištima palih vojnika u Prvom ratu
“Posle prvog svetskog rata to groblje je devastirano, uništeno, te se njihovi grobovi ne znaju. Preko njih su kasnije sahranjivani Leskovčani i izgrađene porodične parcele i grobnice”, navodi Ninoševićeva.
Na istom mestu sahranjivani su i francuski vojnici 1918. godine, koji su učestvovali u oslobađanju ovih krajeva nakon proboja Solunskog fronta.
Ova priča je samo deo monografije i izložbe “Ratni put Moravske divizije”, koja će povodom sedamdesetogodišnjice Narodnog muzeja Leskovac biti otvorena sutra, o čemu možete da pročitate u posebnom tekstu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Hvala redakciji na ovom tekstu.Moje znanje o Prvom svetskom ratu je svakim danom sve manje i manje.To dokazuje da o tom ratu ne samo da nisam ucio,vec me i drugi nisu ucili.A saznanja o toku rata,o dogadjajima posle njega,kao i odnos vlasti prema tom ratu od 1945g.donece nam mnoge odgovore kojima cemo resiti i sadasnje velike probleme.Jos jednom podsecam da se ove godine treba,mora,obeleziti 100 god.od zavrsetka Prvog svetskog rata.Jos jednom pozivam lokalne vlasti sa Juga Srbije,kad vec Vlada Srbije ne zeli,da pocnu sa obelezavanjem ove godisnjice.
I ti li be oces u Pariz prike?
Postovana Sanja,dvoumio sam se da li da Vam odgovorim,ali Vas komentar,ma koliko mislite da je duhovit a nije, pre svega je posledica samosvesti o narodu kome pripadate.I ne postujete svoju sustinu,koja dolazi iz proslosti.(izvinjavam se ako ste pripadnik drugog naroda)Kad vec spominjete Pariz,garantujem da ce tamo odati vece postovanje nasim herojima iz Prvog svetskog rata,nego sto ce to uraditi nasa vlada.Zao mi je sto ne postujete herojsku borbu srpskog naroda,ali imam razumevanja,jer ste zrtva ,,komunisticke,,ideologije i onih koji se plase da dostojanstveno obeleze ovaj dogadjaj jer bi se pronasli na drugoj strani.
Tačno sam znao i pre nego što sam kliknuo na naslov članka da će me sačekati komentar patetičnog smora.
Idi bre čoveče piši knjige, juri dužnike za vodu, rini štalu u štalu u zavičaj…
.. a lepo mu je u rupicu,scucuren,trese se od straha,jadnik gladan,pokisao,cvili…i u tom stresu,jedno sto moze, to je da citira velikane iz parova,farmi(stala)..a sve verujuci da je njegova misao okrenula zemlju naopacke.A sebe naglavacke.
Hvala na komplimentu,nadam se da znate sta znaci patetican.Ja,upravo i zelim da budem patetican,kad je Prvi svetski rat u pitanju.Zato cu i dalje ostati takav porukom za Vas,,onaj ko ne zna odakle je posao nece stici gde je naumio,,
Pa obelezi ko ti brani, ali ne trazi pare od gradjana. Imamo mi druge probleme.
Isti odgovor koji sam dao Sanj,vazi i za Vas postovani Bozidare.Obelezavanje ovog dogadjaja ne kosta nista.Dovoljno je secanje.Kao sto se bez para obelezavaju dogadjaji iz Drugog sv.rata(vojne parade) ili ,,oluja,, itd.Ako vec imate ,,drugih problema,,i njih cete resiti kad spoznate istinu o Prvom sv,ratu i dogadjajima posle njega.