KAMBERI: Nema političke volje za pokretanje proizvodnje u „Jugokoopu“

Za sadašnji status Klanice „Jugokoop“ Bujanovac, koja je već 10 godina u stečaju i koja je zapošljavala 83 radnika, predsednik opštine Šaip Kamberi krivi nadležne institucije u Beogradu i Vladu Srbije.

Zamoljen da to obrazloži, Kamberi je prihvatio intervju na ovu temu i rekao sledeće:

„A pokretanje proizvodnje u Jugokoopu za nas je neobično važno pitanje, jer bi se to neposredno odrazilo na razvoj stočarstva i poljoprivrede uopšte. Međutim, u Beogradu ne postoji politička volja da se ovo preduzeće privatizuje i da se tako stane na put njegovoj agoniji“.

Upućeni kažu da je za pokretanje proizvodnje u „Jugokoopu“ potrebno relativno malo sredstava.


„Jugokoop“ iz Bujanovca još čeka na obećanje predsednika države


 „To je tačno. To je pokazala i jedna naša analiza, a Jugokoop je trenutno jedan od dva-tri najvažnija privredna kapaciteta u Bujanovcu. Na žalost, i uprkos svih naših inrervencija, država to ne prepoznaje i ne pokazuje interesovanje da se tamo nešto menja“.

Vi ste gospodine Kamberi, o tome svakako, razgovarali i sa Zoranom Stankovićem, predsednikom Koordinacionog tela za jug Srbije?

„I predsednik Koordinacionog tela prepoznao je značaj pokretanja proizvodnje u Jugokopu, jer bi se, relativno malim ulaganjima, rešio jedan veliki problem Bujanovca u juga Srbije. To bi bilo jako značajno za veliki broj seoskih domaćinstava koja su se do juče bavila proizvodnjom duvana i koja bi sada, za kratko vreme, prešla na uzgoj stoke“.

 Šta ste zaključili iz tih kontakata i sa Koordinacionim telom i sa i sa Vladinim zvaničnicima?

„Zaključio sam da se čeka na Ministarstvo privrede i na Vladu Srbije koji treba da donesu te početne odluke o privatizaciji – dakle, da nađu ozbiljnog kupca za jedan kapacitet koji je potreban ne samo nama u Bujanovcu“.

Da li to znači da od Beograda,dakle, za građane Bujanovca nema vajde?

„Tako je. Ja sam prošle godine, u saradnji sa Koordinacionim telom, ponudio da lokalna samouprava , iz svog skromnog budžeta, izdvoji neka sredstva za pokretanje proizvodnje u Jugokoopu. Ispostavilo se, kako rekoh, da stavovi KOO tela nemaju podršku Vlade i nadležnih  u Beogradu“.

 Predsedniče, dolazimo do čudnog zaključka da veliki nered sa prometom stoke ne samo na Stočnoj pijaci u Bujanovcu, odgovara vlastima?

„Stočna pijaca u Bujanovcu praktično ima status regionalne pijace za promet stoke. To je i logično, jer ako vlast neće ili i ne želi da uredi neke odnose, onda to uređuju sami građani i tržište zakonima ponude i potražnje“.

Da na kraju zaključimo:  vi smatrate da je odnos službenog Beograda prema „Jugokoopu“ – odnos vlasti prema Bujanovcu.

„Ne samo to. Ja sam tokom mog mandata nekoliko puta insistirao kod Koo tela da nadležni napokon reše status nekada tri najveća preduzeća u Bujanovcu – „Jugokoop“, “Gumoplastiku“ i „Bujanovačku Banju“. Međutim na planu podrške tu se nije otišlo dalje od deklarativnosti. Tako danas politički gledano, odnos prema Jugokoopu je odnos države prema Bujanovcu i ovom kraju“.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare