Kapitalna knjiga narodne književosti povodom 110 godina biblioteke u Vlasotincu

U okviru obeležavanja 110 godina postojanja Narodne biblioteke „Desanka Maksimović u Vlasotincu“ predstavljen je  zbornik „Iznikal mi struk bosiljak: narodne umotvorine vlasotinačkog i crnotravskog kraja“. Reč je o drugom dopunjenom izdanju zbirke lirskih pesama, koju je pre 22 godine priredio profesor Velimir Stamenkovic Lima, a objavila redakcija lista Vlasina. Novo izdanje je tvrdo koričeno i na skoro 600 strana.

Promociju su otvorile Mila Mitić i Milena Krstić, učenice Gimnazije „Stevan Jakovljević“, koje su otpevale nekoliko tradicionalnih narodnih pesama.

U ime domaćina obratio se Srba Takić, direktor biblioteke, koji je pozdravio prisutne i najavio kulturna dešavanja svakog dana do kraja radne nedelje.

„Obeležavamo 110 godina jubileja pod nazivom“ Biblioteka – ognjište koje se ne gasi“. Mada postoji podatak koji govori da je najstarija ustanova kulture Vlasotinca 16 godina starija, ali dok ne nađemo i druge dokaze, mi se držimo poznatih činjenica“, rekao je direktor Takić.

Pitom se obratio Bratislav Petrović, predsednik opštine Vlasotince, koji je čestitao jubilej i naglasio da knjiga ostaje nezamenjiva uprkos velikom pritisku novih tehnologija.

U centralnom delu promocije govorio je Velimir Stamenković Lima, koji je pre više od 25 godina pokrenuo organizovano prikupljanje lirskih narodnih pesama u vlasotinačkom kraju. Naime, profesor Stamenković je okupio uglavnom učenice Gimnazije „Stevan Jakovljević“ koji su obilazile starije žene sa sela i od njih beležile narode pesme.

Na kraju je govorila prof. dr Valentina Pitulić, koja je bila priređivač i prvog izdanja. Ona je uradila stručnu klasifikaciju građe kako bi knjiga imala naučnu vrednost.

„U okolini Vlasotinca imate arhaična mesta sa divnim dijalektom koji je sačuvao jedan osoben duhovni svet. Narodna lirika ovog područja ima veliku nacionalnu vrednost. Primetila sam jedan topao odnos prema životu i svetu kakav nećemo naći u drugim delovima Srbije i Crne Gore, gde sam radila na klasifikaciji narodne književosti. Izbor naslova zbirke je vezan za bosiljak, jer ta biljka prati čoveka u narodnoj tradiciji od rođenja do smrti. Za razliku od prvog izdanja gde su bile samo lirske pesme, u drugom imamo balade, epske pesme, poslovice i ostale narodne umotvorine“, zaključila je Valentina Pitulić

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare