Koje delove Srbije može pogoditi jači zemljotres i kako bi izdržale stambene zgrade?

Ilustracija

Iako većina seizmologa tvrdi da je zemljotres u Rumuniji smirivanje tla posle onih jakih u Turskoj, ima i onih koji smatraju da je reč o potpuno nezavisnim potresima, koji se osećaju i u Srbiji, te da se slični zemljotresi mogu očekivati i na našem tlu.

Seizmološkinja Ana Mladenović je rekla za „Blic“ „da nije neočekivano da se u narednim danima dogodi zemljotres na teritoriji Srbije. Prema njenim rečima zemljotresi u Hrvatskoj i u Rumuniji nisu posledica onog u Turskoj.

“Ne možemo reći da su ova dva zemljotresa posledica onog u Turskoj, možda je samo doprinelo da se ubrza proces, ali o direktnoj povezanosti ne možemo govoriti. A to što se istovremeno treslo tlo u komšijskim zemljama možemo pripisati slučajnosti”, kaže Ana Mladenović.

Na pitanje koja područja su inače najugroženija kada su zemljotresi u pitanju u našoj zemlji Mladenović kaže da su to Kopaonik, dolina zapadne Morave, dolina Velike Morave, Kraljevo, Trstenik, Kruševac, naviše ka planini Rudnik, Valjevo, Lazarevo, Mionica i eventualno Svilajnac i Paraćin.

Danas pre podne osetio se još jedan zemljotres u Srbiji, kod Bora, ali veoma male snage.

Objašnjava da u Srbiji ne može da bude jačih zemljotresa od 6 stepeni po Rihterovoj skali zato što smo daleko od mesta gde se generiše tektonski napon.

“Kod nas ne može ništa specijalno veliko da se stvori”, tvrdi Ana Mladenović.

Seizmolog Dragan Milovanović, ipak, smatra da zemljotresi koji su se osetili i u Beogradu i Vršcu mogu biti produkt smirivanja tla velikog zemljotresa koji se dogodio u Turskoj i Siriji.

“Druga je mogućnost, po mišljenju geologa, da je to sada jedno drugo nezavisno oslobađanje energije, to znači da je pomeranjem ploča došlo do neravnoteže i ovom trenutku je oslobođena energija, odnosno, nastao zemljotres u Rumuniji, koji se osetio na ovom prostoru i u Hrvatskoj. Svi ti zemljotresi su jako male magnitude, što navodi na zaključak da se radi o smirivanju tla, a ne o nezavisnim zemljotresima”, rekao je Milovanović za „Kurir“.

Kada je u pitanju Srbija, kaže, najugroženija od zemljotresa su područja Kraljeva, Mionice, jug Srbije i sever prema Banjaluci, dok je u Beogradu najmanja opasnost.

“Po mom mišljenju, većina novih zgrada je rađena po zakonskoj regulativi i one će izdržati zemljotrese jačine do najviše 6 stepeni Rihtera, ali to je moje mišljenje. Kad je u pitanju stara gradnja, to je čak i bolje, dok se kuće zidane od cigle i bez armature lakše ruše”,  izjavio je Milovanović.

Zemljotresi u Srbiji

Seizmolozi naglašavaju da je nemoguće vezivati Tursku i posledice zemljotresa u toj zemlji sa Srbijom. Podsećaju da više od deset godina nismo imali jači potres od pet Rihtera i da se potresi jačine pet do šest Rihtera dešavaju po pravilu u jesen i proleće.

Najači zemljotres dogodio se u Srbiji blizu Beograda, pre 101 godine, 24. marta 1922. godine. Bio je jačine 6 stepeni po Rihterovoj skali i tada je Tašmajdan pukao na pola. Iako je bio u Lazarevcu, osetio se jako u Beogradu. Drugi po jačini se dogodio 1927. godine na Rudniku. Jačina je bila 5,9 stepeni. U novijoj istoriji najjači zemljotres dogodio se na Kopaoniku 1980. godine. Bio je jačine 5,8 stepeni.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Znamo!
16.02.2023. 04:13

Ne ubija zemljotres već legalizovana bespravna gradnja. Tačnije mito i korupcija. Smrt dolazi sa prljavim novcem koji treba oprati kroz nekvalitetne, jeftino izgrađene a skupo prodate kvadrate.

Znamo da je zemljotres samo prirodna pojava i ništa više.
Znamo da čista savest odavno ne stanuje u zemlji Srbiji.
Znamo da je svaki obraz na prodaju.
Znamo da je za armirane zgrade potrebna „armirana kičma“.

Znamo da „riba od glave smrdi“.
Znamo ko su „ajkule“ koje u našim gradovima primoravaju „sitne ribe“ da zatvore oči i stave svoj potpis“ na kriminalne projekte.
Znamo ko su finansijeri.
Znamo ko su nalogodavaci.
Znamo ko su izvođači prljavog posla.

Znamo ime „kita-ubice“ koji kontroliše sve.

Sve znamo, a trpimo, jer armaturu u kičmi nemamo.

Živimo u nadi da nećemo platiti najskuplju cenu, a platićemo je kad-tad!

.

markinjos
16.02.2023. 13:53
Odgovor za  Znamo!

politicki i nestrucni naslov. seizmolog i gradjevina nemaju veze. i tvojesu samo politicke floskule. i u istom si košu kao i tvorac teksta. niti znas niti se razumes. ali se pitasssss. zato namje ovako. i biće uvek. bitno je da niste odgovorni.