Konkurs za fizičare iz osnovnih škola

Niš Young Minds Section organizuje konkurs za sve zainteresovane učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Republike Srbije u okviru projekta „Izvan redova i van okvira: Seminar za ambicioznemlade fizičare“ iz oblasti fizike. Konkurs je otvoren od 7. novembra do 1. decembra 2019. godine.

„Zapamtite da uvek gledate prema zvezdama, a ne prema svojim stopalima. Pokušajte razumeti ono što vidite i uzroke postojanja svemira. Budite znatiželjni!“ – Stiven Hoking

Cilj ovog konkursa jeste da probudi istraživački duh, neguje znatiželju, kreativnost i originalnost kod učenika, omogući poboljšanje prezentacijskih sposobnosti, kao i da učenicima približi proces analize teme i određenih problema u fizici.

Na konkurs se mogu prijaviti učenici šestog, sedmog i osmog razreda svih osnovnih škola, kao i učenici svih srednjih škola na teritoriji Republike Srbije na jednu od sledećih tema (učenik bira samo jednu temu):

Odbrana najboljih radova biće održana 7. decembra na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu. Najbolja tri rada očekuju vredne nagrade

Neiscrpno bogatstvo planete Zemlje – Zakon održanja energije i obnovljivi izvori energije

(Ukazati na:  principe rada obnovljivih izvora energije, efikasnost  korišćenja energije, gubitke energije, mogućnost efikasnijeg iskorišćenja energije)

Sitni, ali ne i nebitni – Fizika mikrosveta

(Oblasti fizike koje tema pokriva: kinetička teorija gasova, atomska i molekularna fizika, kvantna fizika, nuklearna fizika, fizika čestica; pri obradi teme ukazati na značaj strukture materije – postojanja elementarnih čestica, odnosno atoma i molekula u fizičkim pojavama)

Izvan okvira našeg kosmičkog doma – Astrofizika/Kosmologija

(Ukazati na univerzalnost fizičkih zakonitosti i primeniti iste na fenomene u svemiru)

Isti, ali opet različiti – Talasi

(Oblasti fizike koje tema pokriva: mehanički talasi, elektromagnetni talasi, gravitacioni talasi…)

Učenici mogu obraditi temu teorijski, eksperimentalno (uz odgovarajuće teorijsko objašnjenje) ili modeliranjem pojave (uz teorijsko objašnjenje). Ocenjivaće se originalan i kreativan pristup izabranoj temi. Temi je potrebno pristupiti istraživački i dodatno je obraditi van okvira nastavnog plana i programa.

Prilikom prijave potrebno je priložiti apstrakt (minimum 1000 reči, maksimum 2000 reči) u kome treba izložiti šta je tačno obrađivano, glavna ideja rada, motivacija pri odabiru teme i zaključak.

Ukoliko je tema obrađena eksperimentalno ili modeliranjem pored prethodno navedenog, potrebno je da apstraktsadrži i:

Kratak opis eksperimenta (aparatura i postupak merenja) odnosno opis principa rada programa

Rezultate i njihovu analizu(u obliku tablica, grafika, slika, i sl.)

Učesnicise prijavljuju popunjavanjem formulara koji se nalazi na sajtu.

Autori najboljih radova će svoj rad na izabranu temu izložiti uz odgovarajuću prezentaciju. Rad mogu raditi najviše dva učenika (jedan ili dva učenika). Maksimalno vreme trajanja prezentacije je 10 minuta. Samu prezentaciju ne treba slati prilikom prijave.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare