U poslednja dva dana opada broj zaraženih na virus korona uprkos povećanom broju testiranih, ali opaki virus sve veći broj pacijenata veže ra respiratore i njima je zdravstveno stanje ugroženo, ali i raste broj umrlih, ukupno opd od 6.marta do danas 16-oro nije izdržalo bitku.
“Ne može da bude loše, ali ne smemo ni da se zavaravamo jer ovo može da bude samo jedan kratak predah”, ocenio je epidemiolg Predrag Kon na pres konferecniji u Beogradu.
Umrlo je ukupno 16 ljudi, 9 muškaraca i 7 žena. Procenat smrtnosti se povećao pa je sada 2,04 posto
U poslednja 24 sata testirane su, naime, 622 osobe od kojih su 44 bile pozitivne, dok je troje umrlo, u Novom Sadu i Beogrdau. Od 6. marta ove godine ukupno su tstirane 3084 osobe, od kojih je 785 obolelo od korone. Od tog broja, 540 osoba se nalazi na bolničkom lečenju i od jutros 33 na beogradskom sajmu, a 35 u Nišu. Ukupno su 62 osobe na respiratorima, od kojih 14 u Nišu.
“Da li se usuđujem da kažem da je dobro, pa svakako jeste dobro, ali se ne usuđujem da kažem da je to neki pouzdan znak jer je to tek 2 dana u četvrtoj nedelji. Bilo bi idealno da se tako nastavi. Međutim, s druge strane zaista imamo bolju situaciju nego što je otprilike u 25. danu bilo u Italiji i to prilično bolju, tako da imamo razloga da se nadamo da smo puno toga uradili. Videćemo dalje, vidite da se i brojevi osoba na respiratoru povećavaju. Svakako da to pokazuje koliko imamo ljudi koji su zaista u životnom riziku. Prema tome, kada je taj broj 62, a već imamo 16 umrlih, moramo da budemo ozbiljni. Gazimo iz dana u dan, tako kad priđemo 28. danu, sa krajnje umerenim optimizmom mogu da kažem da nije loše”, istakao je Kon.
Ni ovoga puta nije stigao jasan odgovor o pouzdanosti testova iz Kine
I danas je najavljeno otvaranje novih laboratorija za testiranje, ali će trebati vreme, kako je kazano da se virusološke laoboratorije validiraju kako bi mogle da rade.
Kon nije mogao da kaže koji se podaci saopštavaju novinarima, od pre koliko dana. „Što se tiče čekanja testova, saopštavamo ono što su ti rezultati gotovi kada su izdati“, kazao dok je njegova koleginica rekla da se nad dobijenim testovima ima kontrola. „Naručuju se i gleda u odnosu na aparate koje imamo uz stručnu podršku virusologa, koji tačno određuje šta možemo da radimo“,kazala je obećavši da će se čekanje na testiranje u narednom periodu smanjiti na najmanju moguću meru.
Najveći broj obolelih su radno aktivni
Za razliku od Italije, na primer, virus korona u Srbiji aktivan je kod svih starsonih populacija, a Kon je mogao samo da da pregled pacijenata na respiratorima, a reč je o podacima od pre nekoliko dana.
„65 posto pripada, kada j Beograd u pitanju, uzrastu od 25 do 55 godina, negde oko 20 postouzrastu preko 60 godina, a od 55 do 60 godina, interesantno, je bilo najviše obeljevanja, bar u Beogradu. U svakom slučaju, mi nemamo one podatke koji stižu iz Italije o velikom broju onih koji su stari inficirani. Najviše imamo u uzrastu radno aktivnih.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!