Pokret Kreni-Promeni održao je danas kreativnu akciju ispred Ministarstva prosvete i predao zahtev za izglasavanje budžeta za narednu godinu Ministarstvu finansija i prosvete.
„Sa platom od 60.000 dinara, dok kupimo udžbenike, ne ostane nam ni za parizer“, poručila je Marina Pavlić, izvršna direktorka Kreni-Promeni.
Ona je dodala da je pokret svestan da je ovo pitanje nadležnosti vlasti lokalne samouprave, ali da su ministri u mogućnosti da iskoriste svoje pravo iniciranja izmene zakona kao i iniciranje budžeta koji bi se preusmerio na finansiranje udžbenika za svu decu širom Srbije.
„Ovo predstavlja ulaganje u budućnost obrazovanja. Potrebno je razmišljati nekoliko koraka unapred. Vlast je mogla da se bavi temom besplatnih udžbenika još tokom leta, kao što se bavila temom Rio Tinta. To pokazuje koliko im ulaganje u obrazovanje zapravo nije prioritet“, rekla je Marina Pavlić.
Pored toga, Marina je objasnila da ovakav primer prakse imamo i u Severnoj Makedoniji i u Crnoj gori i da to nije nešto novo, već je pitanje samo koliko vlast želi da se bavi ovom temom i ulaganjem u obrazovanje.
„Uspešnost ove peticije, zavisi i od građana. Praksa koju je Kreni-Promeni video je da moć leži u građanima i da kada se građani zajedno okupe oko određene teme, mogu da pritisnu vlast i iznude pozitivne rezultate“, kaže Pavlić.
Cene udžbenika su izuzetno visoke, a plate niske, pored toga roditelji imaju još izdataka koje je potrebno isfinansirati tokom školovanja.
„Sa platom od 60.000 dinara, kada otplatite udžbenike od 18.000, vama ne ostaje dovoljno novca ni za parizer“, rekla je Natalija Paunović, PR Kreni-Promeni.
Roditelji su dužni da obezbede deci odeću i obuću iz koje brzo izrastaju i na mesec dana ih menjaju, pored toga obezbeđuju im i školski pribor i užinu svaki dan.
„Potrebno je da država izađe u susret roditeljima i pomogne im tokom obaveznog osnovnoškolskog obrazovanja i da im obezbedi udžbenike. Roditelji će moći potom da preusmere novac od udžbenika na još neke korisne stvari za dete, kao što je: plaćanje ekskurzije, izleta, pozorišta itd. Na ovaj način država bi pomogla roditeljima u finansijama, a oni bi deci obezbedila bolje detinjstvo“, kaže Natalija.
Pokret Kreni-Promeni danas je predao zahtev ministarki Slavici Đukić Dejanović i ministru Siniši Malom, sa jasnom porukom da je neophodno sistemski razmišljati unapred o budućnosti školovanja i ulaganja u najmlađe građane u Srbiji.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!