U VLADIČINOM HANU MALO JE PREOSTALIH KUĆA S POČETKA DVADESETOG VEKA KOJE  ODSLIKAVAJU SJAJ I DUH TRGOVAČKE VAROŠI

Kuća Trajkovića jedan od retkih svedoka prohujalih vremena

Zub vremena, konfiskacije i odlazak čitavih poprodica iz Hana, ostavili su posledice. Neke od najlepših građvina mogle bi da budu turistička atrakcija grada, umesto što su ostavljene da propadaju polagano, kao da se nisu pomakle iz perioda od pre jednog veka.

Porodična kuća Trajkovića, jedna od najstarijih u Vladičinom Hanu, nalazi se u glavnoj, Svetosavskoj ulici, nekada ulici Maršala Tita. Zavučena između konfiskovane lepe i velike  dvospratnice , nešto novije gradnje te mnogobrojne porodice, koja se i sada naziva „Mini-market“, bivše prodavnice tekstila PK „Delišes“ i zloglasnog zatvora u vreme bugarske okupacije i , sa druge strane kockarnice, prve škole ove varošice nastale 1879. godine.

Velika porodična kuća, okrečena u tirkizno, dosta oronula, još svedoči o nekadašnjem luksuzu bogatih trgovaca. Na dva sprata, sa velikim doksatom na prizemlju, kao i prema spratu i drvena ograda u rezbariji, verovatno još iz doba izgradnje. U produžetku, i danas stoji štala sa plevnjom na spratu, kako se onda gradilo.

U njoj živi sedamdesetpetogodišnji Miroslav Trajković.  Kaže nam da ne zna tačno kada je kuća  podignuta, ali da  je jedna od prvih u Vladičinom Hanu i da je stara oko 100 godina. Njegova porodica se tu doselila iz surduličkog sela Binovca 1920. godine.

„Suvlasnik sam kuće sa braćom od stričeva, koji ne žive ovde. Moji su se tu doselili posle Prvog svetskog rata iz Binovca, 1920. godine. Bili su trgovci, najpoznatiji u Hanu. Moj otac je ovde išao u školu, koja je odmah pored kuće a posle Drugog  sevtskog rata je pretvorena u žitni magacin, kaže Miroslav.

Po njegovim rečima, po urbanističkom planu ovde je predviđena izgradnja privatnog, dvospratnog objekta. Pretpostavlja da će rođaci, nekada,  ovu kuću  prodati.

„ Stara je, ja sam nešto renovirao u prizemlju, ali iziskuje kompletnu rekonstrukciju.  U nastavku je i nekadašnja štala, sa plevnjom na spratu, gde se čuvala hrana za stoku.  I to je dotrajalo,“ priča se setom Miroslav.

Broj ovakvih objekata u Vladičinom Hanu koji su preživeli moderna vremena, može se nabrojiati na prstima jedne ruke.  Od nekadašnjeg luksuza ostalo je malo. O njemu svedoči samo spoljašnjost za koju je izvesno da je u ono vreme mamila zavidljive poglede. Višečlane porodice su se, nakon Drugog svetskog rata delile i osnivale svoja domaćinstva i u tom procesu neki su prošli bolje, a neki gore.

Zub vremena, konfiskacije i odlazak čitavih poprodica iz Hana, ostavili su posledice. Neke od najlepših građvina mogle bi da budu turistička atrakcija grada, umesto što su ostavljene su da propadaju polagano, kao da se nisu pomakle iz perioda od pre jednog veka.

Kuća  Trajkovića nekada je bila puna života. Onda je podignuta nova, a u ovoj je ostala samo Miroslav ljeva porodica. Tu je živeo sa majkom i bratom, koji su pre više godina preminuli.

 

Stavivi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare