Lokalni antikorupcijski forum Niš (LAF) zatražio je od ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića da razreši direktorku Narodne biblioteke „Stevan Sremac“ u Nišu Sonju Šuković jer, kako se tvrdi, obavlja dužnost suprotno odredbama Zakona o kulturi.
Prema dostupnim podacima, direktorka Šuković ne ispunjava uslove za obavljanje te funkcije koji su predviđeni Zakonom o kulturi, Statutom Narodne biblioteke “Stevan Sremac“ i javnim konkursom za izbor direktora te ustanove
LAF je, takođe, uputio dopise inspekciji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i skupštinskoj Komisiji za praćenje primene Etičkog kodeksa ponašanja funkcionera lokalne samouprave, da u okviru svojih nadležnosti razmotre slučaj izbora Šuković na funkciju direktorke, te predizmu odgovarajuće mere.
„Ona je imenovana na funkciju direktorke Biblioteke od strane ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca 20. aprila 2015. godine, a diplomirala 13. septembra 2013. godine, što znači da je u trenutku imenovanja na funkciju imala godinu i po dana radnog iskustva sa visokim obrazovanjem. Zakon o kulturi i Statut Narodne biblioteke „Stevan Sremac“, međutim, predviđaju da direktor može biti kandat koji „ima visoko obrazovanje i najmanje pet godina radnog iskustva u struci“, što je uslov koji Šuković nije ispunjavala u trenutku imenovanja, a ne ispunjava ni danas“, navodi se u saopštenju LAF-a.
Lokalni antikorupcijski forum iz Niša podsećamo i da je Vrhovni kasacioni sud poništio presudu Apelacionog suda i u obrazloženju naveo da se pod „radnim iskustvom“ podrazumeva samo iskustvo sa stepenom obrayovanja koji propisuju zakon, statut ustanove i javni konkurs.
„Ovaj sud je tada poništio odluku Skupštine grada Niša o imenovanju direktora Narodnog pozorišta jer u trenutku imenovanja nije imao visoko obrazovanje i radno iskustvo od pet godina, koje nalaže Zakon o kulturi i Statut Pozorišta. Uvereni smo da se imenovanjem kandidata koji ne ispunjavaju elementarne propisane uslove na direktorske funkcije u javnim preduzećima i ustanovama, što se u poslednjih nekoliko meseci više puta dogodilo, javnosti šalje ružna poruka o stanju u državi i društvu“, ističu.
LAF je krajem februara dostavio nadležnim gradskim institucijama, kao i javnim preduzećima i ustanovama, set preporuka koje bi trebalo da doprinesu da izbor direktora takvih preduzeća i ustanova bude u što većoj meri zakonit i pravičan, a direktori birani po stručnosti i integritetu, umesto po partijskim „kriterijumima“.
Građanski posmatrač je mera u Lokalnom planu za borbu protiv korupcije grada Niša
U preporukama je kao jedna od novina predviđeno prisustvo građanskog posmatrača u komisijama i UO koje sprovode konkurs, a koji bi imao pravo diskusije i uvida u dokumentaciju, bez prava glasa u odlučivanju, kao i obavezu da o zloupotrebama obavesti nadležne organe i javnost.
„Među preporukama je i antikorupcijski upitnik koji bi kandidat za direktora morao da popuni pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, a kojim se „meri“ njegov koruptivni rizik, odnosno lični i profesionalni integritet“, podsećaju.
Preporuke LAF-a predviđaju i isključivanje „podele nadležnosti“ vladajućih stranaka nad javnim preduzećima i ustanovama iz sadržaja koalicionih sporazuma o podeli vlasti. Takvi sporazumi služe kao osnov za partijska imenovanja direktora tih preduzeća i ustanova, čime se obesmišljava institut javnog konkursa.
„LAF će uskoro, nakon što su se institucije i funkcioneri upoznali sa preporukama, uputiti poziv da ih usvoje i u skladu sa njima izmene svoja interna akta. O spremnosti ili odbijanju institucija i funkcionera da to učine obavestićemo javnost“, zaključuje se u saopštenju.
Dragan Marinković / FOTO: Ilustracija iz arhive Jugmedie
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!