LJudski resursi su najvažniji činilac dobre prakse u svakoj organizaciji, pa i u lokalnoj samoupravi. Ljudi koji je čine su nezaobilazan i najvažniji resurs. Njihova sposobnost, inovativnost, motivisanost, međusobna povezanost i koordinacija postaju presudni za ostvarenje ciljeva i uspeha, a mi se ovoga puta bavimo Službom za ljudske resurse u opštini Medveđa, onim što jednu lokalnu samoupravu čini harmoničnom i direktno donosi korist građanima, a ipak je sve to daleko od očiju javnosti.
Za ljudske resurse ovde je zaduženo troje službenika, dve diplomirane ekonomistkinje i jedan diplomirani pravnik, kojima ova oblast nije i jedina.
Za službe za ljudske resusrse čulo se početkom ovog veka kada su u Srbiju počele da stižu strane firme. Činilo se da je to ono što su nekada bili takozvani – opšti sektori, ali nije.
To je, kaže diplomirani ekonomista Ljiljana Marjanović Kostić (39), vrlo kompleksna oblast.
„Resursi, vrlo kompleksna oblast. Ima mnogo toga i na tome ne radi samo jedna osoba ili tri osobe, već su uključeni i svi rukovodioci i nadležni funkcioneri, jer to ne može da iznese samo jedna osoba“, kaže Kostićeva na početku razazgovora.
Uspeh svake javne administracije direktno zavisi od dobrog upravljanja ljudskim resursima i od optimalnog iskorišćavanja i unapređenja potencijala
Upravljanje ljudskim resursima na neki način definisano je 2005.godine Zakonom o državnim službenicima 2005. Godine, ali tek Zakonom o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave, koji je u najvećoj meri počeo da se primenjuje od 1. decembra 2016. godine, ove službe i počinju da rade ili pripremaju neophodna akta.
Opština Medveđa je sve pripreme u vidu obuka i dokumentacije završila do kraja 2016.godine kao treća najbolja u Srbiji, i zakon počela aktivni da primenjuje od 2017., ne odustajući od konstantnog učenja, pa su tako samo prošle, 2018, službenici prošli kroz 19 obuka na temu ljudskih resursa.
Koliki je značaj razvoja kvaliteta ljudskih resursa u lokalnim upravama pokazuje Evropska povelja o lokalnoj samoupravi, koju je usvojio Savet Evrope
„Ljudski resursi imaju dve celine, posebne i vrlo značajne. Jedna je ocenjivanje, a druga je stručno usavršavanje“, objašnjava naša sagovornica.
Što se stručnog usavršavanja tiče, na godišnjem nivou donosi se plan. Da bi doneli takav plan, moraju da se poseduju validne informacije.
„Jedan izvor jeste anketa, što znači da početkom godine radimo anketiranje službenika i anketiranje rukovodilaca. Pitanja su različita, a neka su pitanja o obukama u smislu koje su obuke pohađali i koje su obuke nepohodno za bolji rad. Anketa sadrži preko 20 pitanja“, dodaje Kostićeva.
Kada se završi anketiranje službenika, a pri tom i rukovodioci daju predloge za sopstvene obuke, kao i predlog za svoje podrđene, sačinjava se izveštaj u smislu kakve su potrebe na nivou uprave za narednu godinu. Nakon toga se saziva sastanak svih rukovodilaca gde se razmatraju mogućnosti za predložene obuke i definiše se konačan predlog. Izrađuje se plan stručnog usavršavanje i šalje se na saglasnost nadležnom ministarstvu, odnosno, Savetu za stručno usavršavanje.
„Zatim se na internom konkursu biraju licencirani predavači od strane Nacionalne akademije, a za oblasti koje smo mi definisali“, objašnjava.
Na kraju godine završi se proces ocenjivanaja službenika.
„Deo postignutih rezultata i za opšti deo kao što su – odgovornost, savest i tako dalje. Ukoliko je službhenik po tim merilima dobio niže ocene nego što mislimo da je dovoljno, njegov rukovodilac to primeti i daje predlog, na osnovu postignutih rezulata, recimo, da taj službenik ide na dodatnu obuku. Tako da je meni drugi izvor informacija ocena koju je službenik dobio u prethodnoj godini“, nastavlja Kostićeva.
Jedan izvor za rad i učinak službenika je anketa, drugi njegove ocene
Među mnogobrojnim obukama bila je anti-stres obuka kroz radionicu ili upravljanje stresom i upravljanje konfliktima, što je posebno važno i za službenike i za njihove rukovodioce, jer, kako kažu ovde, čovek pod stresom i nezadovoljan čovek nije sposoban da se maksimalno posveti svom poslu.
Na pitanje kakva je u tom smislu situacija pre i posle obuka i radionica, Kostićeva kaže da je relativno kratko vreme za davanje generalnih ocena, ali dodaje da je Medveđa sredina gde ni ranije nije bilo konflikata.
Pitamo šta je još njen, i posao njenih kolega iz oblasti ljudskih resursa?
„Kolege i ja smo neko koji pripremaju ceo taj proces i koji nadgledaju upravljanje ljudskim resursima. Čak i kada načelnica Opštinske uprave ima neku dilemu oko radnog pravnog statusa ili organizacione promene ili odluku koja utiče na proces rada, ona se konsultuje sa nama. Mi smo njeni savetnici u neku ruku jer mi u potpunosti znamo i njene dileme i viđenja i dajemo joj povratnu informaciju i savet šta bi trebalo da se uradi. Znači, naša funkcija nije papriloška, već suštinska“, kaže.
Svako od zaposlenih ima svoju ličnost, vrline i mane, i nekada se situacije i procene vide pogrešno. Zato je potrebno posavetovati se sa nekim koji to vidi iz druge perspketive.
„Što se tiče zaposlenih i radno-pravnog statusa, više znaju službenici za ljudske resurse nego, recimo, rukovodioci pojedinih odeljenja. Ne da oni ne znaju, već službenici za ljudske resurse imaju globalniju sliku u odnosu na upravljanje ljudima. Meni su posebno važne povratne informacije o tome kakvo je raspoloženje i kakva je atmosfera i zadovljsvo zaposlenih jer nezadovoljan čovek ne može da radi, radi čovek samo koji ima motivaciju“, ukjučuje su u razgovor načelnica Opštinske uprave Medveđa Svetlana Todorović.
Lokalna samouprva u Medveđi gotovo je bez premca po obukama, ne samo u delu ljudskih resusrsa, već u globalu.
U lokalnoj samoupravi stalno je zaposleno 67 službenika, 7 je na privremenim i povremenim poslovima i 8 na određeno vreme, ne računajući izabrana i postavljena lica
„Nepovoljna kadrovska struktura, manjak kadrova, zbog činjenice da je zabranjeno zapošljavanje, a u Medveđi nemmao ni mnogo odgovorajuće kadrove, razlozi su za sva ovo stručna usavršavanja, naš pokušaj da sa našim raspoloživim ljudskim potencijalom kroz obuke i dodatno usavršavanje povećamo znanje i sposobnosti naših službenika, da bismo uspeli da odgovorimo sve obimnijem poslu“, objašjava Todorovićeva.
Ljiljana takođe voli svoj posao jer je, veli. Veoma zanimljiv.
„Naša je dužnost i da uopoznamo novog radnika sa zaposlenima u opštinskoj upravi, da mu olakšamo ulazak u organizaciju, da mu budemo na raspolaganju, ukoliko ima neke probleme, ukoliko je nezadovolja ili zadovoljan“, zaključuje Ljiljana Marjanović Kostić.
Medijski sadržaj sufinansirala je opština Medveđa. Stavovi izneti u tekstu nuzno ne odražavaju stavove donatora
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Blic upravo objavio lepotu o le-vodji❤
Citajte na onlajn Blica. Ovaj naslov slikovi
Sve za pare.Kitimo do neba ako treba.I vise i moze jos ali to je samo halabuka,namo samo treba zakon o poreklu imovine i sve ce se samo dovesti u red.Ni politicari a i biznismeni sumnjivih firmi ni kriminalci ni pojedine sudije nece moci odbraniti poreklo svog kapitala.S necim moraju da nas zaokupe bolje uzivo realiti,vise ce narod na to obratiti paznju nego na taj famozni stalno odlazuci zakon zbog izbora uglavnom.