Malinari iz leskovačkog kraja zadovoljni ovogodišnjom cenom ali ne i rodom

Otkupna cena maline u leskovačkom kraju i u celom Jablaničkom okrugu kreće se od 170 do 200 dinara po kilogramu, u zavisnosti od kvaliteta, malinari su, za razliku od prošle godine, zadovoljni i cenom i kvalitetom, ali ne i količinama jer je rod podbacio, gotovo prepolovljen u odnosu na rod iz 2019.godine.

Miroslav Mihajlović iz Donje Jajine svoje maline prodaje hladnjači po ceni od 190 dinara, ali je zbog ranijih, po cenama, sušnih godina, svoj malinjak desetkovao.

„Kada sam 2017. godine počeo da se bavim proizvodnjom maline imao sam zasade na 1,5 hekatara, od tada sam svake godine smanjivao da bi ove godine imao samo 50 ari. Maline ne možete sami da radite, a dovoljno je da imate dve tri godine zaredom slabiju otkupnu cenu ,kao što se to i dogodilo i eto manjih prinosa“, kaže Mihajlović u razgovoru za juGmediu.

On ističe da je kvalitet maline izvanredan ove godine, ali da je rod drastično podbacio, te da je zadovoljan cenom od 190 dinara, koliko za prvu klasu plaća hladnjača „Strela“ iz Klajića.

Mihajlović  za razliku od prošlogodišnjih pet tona po hektaru, ove godine očekuje jedva tri tone. Razlog smanjenju roda on vidi u sušenju lastara maline, koje je započelo u gotovo svim malinjacima na ovom području.

I Aleksandar Anđelković iz Leskovca, koji takođe ima zasad od 50 ari malinjaka u ataru Donjeg Stopanja, zadovoljan je kvalitetom, ali ne i rodom maline.U odnosu na prošlu godinu kod Anđelkovića je prinos manji za oko 70 posto.

„Iako je cena zadovoljavajuća, moj malinjak je podbacio od prošlogodišnjih 7 tona na oko dve tone  ove sezone“, kaže Anđelković.

I on napominje da ima problem sa sušenjem lastara maline, koju mu  otkupljuje hladnjača iz Čukljenika.

Sušenje maline u Poljoprivrednoj stručnoj savetodavnoj  službi  u Leskovcu, objašnjavaju neadekvatnim navodnjavanjem nakon berbe.

„Pod zasadima na ovom području je oko 400 do 450 hekatara, rod jeste podbacio ove godine, zato je i cena veća“, kaže Aleksandar Mitić, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u PSSS Leskovac.

I njegove procene su da je ove godine kvalitet maline dobar na području Leskovca u ravnici i brdima, ali je kako kaže, izvanredan u planisnkim predelima, oko Kukavice u Oruglici, oko Predejana i u selima prema Vlasini.

Obojica malinara i Anđelković i Mihajlović, imaju sezonske radnike koje plaćaju po učinku, odnosno 50 dinara po ubranom kilogramu maline uz obezbeđenu hranu i prevoz do kuće.

Inače, prošle godine kilogram maline prodavao se od početne cene 130 dinara po kilogramu do najviše 160 dinara  posle dugih pregovorima s otkupljivačima, koji su nisku cenu pravdali lošom potražnjom. Međutim, srpska zamrznuta malina iz prošlogodišnjeg roda, koja se izvozi u zemlje Evropske unije, u martu ove godine dostigla je cenu od 2 do 2,5 evra po kilogramu i bila je skuplja od poljske koja je vredela, 1,8 evra.

Cene ovogodišnje maline svakim danom rastu, posebno posle pojave otkupljivača iz drugih krajeva zemlje u Jablaničkom okrugu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare