Ako je suditi po popisu poreskih obveznika Kraljevine Srbije iz 1880. godine, današnja varoš Medveđa nije ni postojala jer u njoj nije registrovan ni jedan jedini poreski obveznik, a u Lebanu je poreskih glava bilo, tek, 39. Bio je to period kada se turski živalj povlačio a srpski doseljavao u te delove tadašnjeg Topličkog i Jablaničkog sreza.
Za razliku od Medveđe, koja je proglašena varošicom tek 31.decembra 1921.godine ukazom Kralja Aleksandra, pojedina sela u njenoj okolini imala su 1880. po nekoliko poreskih obveznika. Tako je u selu Bučumet zabeležno 29, u Gajtanu 21 i u Tularu 18 glava koje su morale da plate porez kraljevini Srbiji.
Ali na mapi poreskih obveznika nema čitavih sela koja su, na primer, do 1960.godine bila prepuna. Takva su sela: Sijarina, Sponce, Stara Banja, Gubavce, Gazdare…
Što se današnje varoši Lebane (Lebani) tiče, ona je bila zaselak Bošnjaca, sela sa, čak, 135 poreskih glava, pa ako taj broj pomnožimo sa najmanje 8, koliko je u to vreme jedno domaćinstvo u proseku imalo članova, ispada da je u ovom, danas lebanskom, selu živelo preko 1000 ljudi, koliko i pri kraju druge decenije 21. veka.
U Pertatu (Pertati) je bilo 107 poreskih glava
Mnoga sela iznad Lebana i Bojnika imala su svoja današnja imena, ali ni jednog jedinog poreskog obveznika, što je prosto neshvatljivo ako se zna da se Turci iz tih krajeva nisu selili pre nego što bi doseljnicima Srbima prodali svoje posede.
Turjane je, na primer, bilo pusto selo, ali je selo Ivanje imalo 40, a selo Sekicol (Cekicol) 10 poreskih glava.
Već deset godina kasnije ta oblast je počela da se naseljava iz pograničih delova s Bugarskom i sa Kosova i Metohije, u medveđskom kraju i iz Crne Gore, pa se broj stanovnika uvećavao sve do šesdesetih godina 20.veka. Sela su, dakle, u ovim krajevima punim plućima živela sedamdesetak godina, koliko i Justinijana Prima, carski grada iznad Lebana, i postepeno počela da se gase.
Danas se u selima iznad Lebana i Bojnika i iznad Medveđe broj stanovnika može izbrojati na rukama jedne ili dve ruke.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Tri puta pogadjajte ko ce tu da se naseli. Dakle subvencije za strane investitore, poostreni propisi za domace privrednike, poljoprivreda potpuno zapostavljena, ne racunam mazanje ociju sa 100 evra regresa. I naravno egzodus koji ne jenjava. itd. Isti scenario ce se desiti u Leskovcu. Brze, jace, bolje do potpunog istrebljenja.
Potpuno gasenje sela u opstini Lebane. Beogradska vlast kobajagi zaposlila 80 radnika u tursku fabriku. Pa to je bas nista. Plus je beogradska vlast proizvela za poverenika /vecitog/ Gorana Jovica-Dzavtu. Goran Jovic je vise na budzet zaposlio pripadnike svoje uze i sire familije nego cela turska fabrika. Ovo selo Pertate, koje je tada brojalo 107 poreskih glava, danas nema skolu, urusen dom kulture, a nalazi se na samo 8 km. od Leskovca. Slicna sudbina je i ostalih sela takozvanog polja. Planinski deo opstine je prazan. A nekad je postojala opstinska fudbalska liga kada smo bili mladi ja i Goran Jovic.