Mlada Leskovčanka kulturni ataše Srbije u EU, priča o uspehu,nadama i snovima (video)

Teodora Cekić (26) iz Leskovca, master muzičke umetnosti, će za koji dan pa u naredne tri godine biti kulturni ataše Srbije i juga Srbije u Evropskoj uniji, jedan od 10 iz Srbije koja je prošla stroge kriterijume za projekt  „Mladi evropski ambasadori“, prvi put sproveden i na zapadnom Balkanu. Ti mladi ljudi biće ambasadori i atašei, a Teodora je prošla dugačak put do laskave titule, od Muzičke škole u Leskovcu, preko studiranja u Ukrajini i Rusiji i preko mnogobrojnih vanfakultetskih aktivnosti na kojima je predstavljala i svoj fakultet i kulturno blago svoje zemlje.

Teodora, koja je u Rusiji, u Belgoradu, završila osnovne studije i magistrirala na državnom Institutu umetnosti i kulture, izabrana je između 400 kandidata, od kojih je 72-oje ušlo u uži izbor, a stručni žiri odabrao 60, po deset iz šest zemalja zapadnog Balkana.

„Ono što znamo to je da ćemo predstavljati evropske vrednosti u Srbiji i evropske principe, promovisati našu zemlju na Zapadu. Razmenjivaćemo iskustva s vršnjacima iz drugih zemalja zapadnog Balkana, imaćemo projekte, konferencije, a na početku obuke, gde ćemo, pre svega, učiti da budemo mladi lideri“, kaže u razgovoru za juGmediu.

Ona će, dodaje, dati sve od sebe da na najbolji mogući način promoviše i jug i istok Srbije.

Njeno školovanje počelo je, zapravo, u Ukrajini, ali kada je bila u prvoj godini tamo je buknuo rat, pa se mlado dete našlo sa svojim roditeljima u nedoumici, kako i gde dalje?

„Nudili su nam druge, manje opasne gradove u Ukrajini, ali kada su predložili Rusiju bez razmišljanja sam prihvatila jer Rusija je zemlja umetnosti i kulture“, ocenjuje.

This slideshow requires JavaScript.

Imala je dva smera, osnovne studije – muzikologija, a magisterijum muzička pedagogija, dok su se veštine na klaviru podrazumevale. Zapravo, završila je srednju Muzičku školu u Leskovcu na smeru za klavir i stekla diplomu za taj predmet na fakultetu. Školovanje u Rusiji, gde je ima veliki broj prijatelja, je bilo i uživanje. Tamo se, kaže, ne boduje uspeh kao u Srbiju, ali ona je dobila diplomu s odlikovanjem, pa se može reći da joj je prosek – desetka.

Teodora je jedina među 10 mladih ambasadora i atašea Srbije u EU, po 5, sa jugoistoka Srbije

Jedan od kriterijuma bio je upravo uspeh, ali i „staž“ u omladinskom aktivizmu, a ona iza sebe na tom polju ima bogato iskustvo, stečeno u Rusiji na prestižnim manifestacijama gde je uvek predstavljala Srbiju i njeno kulturno blago.

„Učestvovala sam, između ostalog, i na Svetskom festivalu u Sočiju. Iako sam bila s ruskom delegacijom sa svog fakulteta, bila sam domaćin našoj, srpskoj i crnogorskoj delegaciji, a i sama sam bila učesnica te delegacije. To je bilo moje prvo učešće, a kasnije su se nizale slične aktivnosti“, priča.

U Srbiji je nostrifikovala diplomu, pa je sada master, pošto je ovde magisterijum ukinut. Nada se zaposlenju u svom rodnom gradu, ali joj je san da se bavi i diplomatijom.

Na videu dole Teodora Cekić govori o svojim planovima i snovima.

Pitmo zašto je studirala baš na istoku i šta je to što poslednjih godina privlače mlade ljude na studije u Rusiji?

„Nekako sam uvek Rusiju videla kao pravu zemlju za školovanje. Mislim da sam dobila vrhunsko obrazovanje, a naučila sam perfektno i ruski jezik, čak sam magistarski i diplomski rad napisala na ruskom, a mentor mi je bila dekanica fakluteta. Uostalom, Rusija je jedna od vodećih zemalja u svetu što se tiče muzike i umetnosti i one se veoma neguju“.

Njene vrškainje Ruskinje, priča, skoro da ništa ne znaju o Srbiji, ali smatra da Srbi i Rusi imaju isti mentalni sklop.

Jedna godina školovanja na državnom ruskom fakultetu košta od 1.100 do 1.300 evra, a soba u studentskom domu oko 300 evra na godišnjem nivou

“Rusi su u nekim segmentima jako slični nama. Velike su patriote, privrženi svojoj zemlji, poštuju praznike i one verske slave na isti način kao mi, s obzirom da su pravoslavci, a slični su i po temperamentu. Moji vršnjaci, pre nego što sam došla, su znali da je Srbija u Evropi i verovali da smo članica EU, dok su nas drugi mešali sa Crnom Gorom i Hrvatskom. Profesori su znali mnogo više, više o Jugoslaviji i njenom raspadu“, objašnjava.

Ono što su redovno svi mešali bio je jezik jer kada bi se, priča, okupile studentkinje iz Srbije i razgovarale maternjim jezikom, i stariji i mlađi bi mislili da su one Poljakinje.

This slideshow requires JavaScript.

Inače, Teodora će tokom svog mandata boraviti u Srbiji. Svako od predstavnika boraviće u svojoj zemlji, ali će se projekti, konferencije i ostale aktivnosti održavati na teritoriji Zapadnog Balkana i EU, između ostalog i u Briselu, dok će jedan deo projekta bii održan i online, putem društvenih mreža.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare